BRATISLAVA. Ústrednou témou prvej polovice tohto týždňa bude zajtrajší summit EÚ, na ktorom budú dohodnuté ďalšie kroky boja proti európskej dlhovej kríze.
Tie by mali spočívať v posilnení eurovalu prostredníctvom pákového efektu, rekapitalizácii bánk a ďalšieho balíčka pre Grécko, na ktorom by mal súkromný sektor niesť väčšiu spoluúčasť, najnovšie sa hovorí o cifre 60 %.
Headlinom stredajšieho summitu bude suma, na ktorú sa euroval použitím finančnej páky posilní. Nemci a Francúzi sa včera dohodli, že to bude viac ako 1 bil. eur, čím bude vyššia tým pozitívnejšia bude bezprostredná reakcia.
Ohľadom použitia finančnej páky ostali po nemeckom zmietnutí francúzskeho inflačného návrhu, že euroval by si mal požičiavať od ECB zo stola, už len dve alternatívy – garancia prvých 20 % strát z nových emisií problémových krajín a navýšenie eurovalu pôžičkami od súkromných veriteľov.
Na finančných trhoch sa niesol úvod týždňa, podobne ako pred ďalšími dôležitými európskymi rozhodnutiami, niesol v pozitívnom duchu.
Paneurópsky index EuroStoxx 50 si pripísal 1,35 % a širší americký index S&P 500 1,29 %. Akcie podporili aj správy z podnikovej sféry, silné kvartálne výsledky vykázal strojársky gigant Caterpillar, Oracle a Mattel zase rozvprúdili optimizmus akvizičnými aktivitami .
Euro sa včera vo večerných hodinách voči doláru dostalo na najvyššiu úroveň od začiatku augusta 1,3956 dolára za euro, dnes ráno o 9:30 sa obchoduje za 1,3906.
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
// View the full EURUSD chart at Wikinvest
ECB zvýšila nákupy dlhopisov Z nášho pohľadu však ponúkané alternatívy na riešenie dlhovej krízy môžu len kúpiť ďalší čas na implementáciu úsporných opatrení, na ktoré bolo neskoro už včera, a tak sme ohľadom schopnosti jednej či druhej alternatívy vyriešiť krízu a podporiť tak dlhodobejšie sentiment na trhoch skôr skeptickí.
Naše obavy potvrdzuje aj vývoj na dlhopisových trhoch, kde sa výnosy z talianskych dlhopisov aj naďalej pohybujú okolo úrovne 6% a zo španielskych okolo úrovne 5,5%.
A to aj napriek pokračujúcim intervenciám ECB, ktorá bola po prvý krát po šiestich týždňoch nútená navýšiť svoje nákupy dlhopisov, tentokrát na 4,5 mld. eur. Celkovo nakúpila od začiatku dlhovej krízy eurobanka dlhopisy PIIGS v objeme 170 mld.
Varovným signálom pre Európu boli aj včerajšie predbežné októbrové PMI indexy dôvery vo výrobnej a nevýrobnej sfére, ktoré sklamali a klesli na najnižšie úrovne od polovice roka 2009 47,3b. (oč. 48,1b.), resp. 47,2b. (oč. 48,6b.), hranica medzi rastom a poklesom v sektore je 50b.
Tieto indexy vykazujú mimoriadne silnú koreláciu s HDP, čo predznačuje, že ekonomický rast v treťom a štvrtom kvartáli bude minimálny, prípadne negatívny.
Rating eurovalu ohrozený Prípadná recesia môže snahu eurozóny dostať dlhovú krízu pod kontrolu môže ešte viac skomplikovať problémy, ratingová agentúra S&P totiž cez víkend varovala viaceré európske krajiny vrátane Francúzska, že by v prípade recesie mohli v dôsledku slabších vyhliadok pre daňové príjmy prísť o svoje ratingy.
Predovšetkým zníženie francúzskeho AAA ratingu by negatívne pocítil euroval, ktorého AAA rating by sa týmpádom taktiež dostal do ohrozenia. Prirážky francúzskych k nemeckým dlhopisom sa včera naďalej rozširovali, pri desaťročných splatnostiach dosiahli najvyššiu úroveň od roku 1992 120 bodov.
Dnes bude hrať opätovne prím Európa a obchodovaním môžu zahýbať akékoľvek správy o zhode, či nezhode účastníkov zajtrajšieho summitu.
Na poli ekonomických dát sa pozornosť bude sústrediť predovšetkým na októbrový Conference Board index americkej spotrebiteľskej dôvery (16:00), ktorému sa prognózuje rast zo 45,4b. na 46,1b.
autor je analytikom spoločnosti X-Trade Brokers