BRATISLAVA. Narodenie dieťaťa v mnohých rodinách znamená okrem iných radostí a starostí aj zníženie rodinného príjmu. Ak matka slušne zarábala, pocíti rodinný rozpočet rozdiel medzi mzdou a výškou materskej veľmi zreteľne.
V súčasnosti má matka počas prvých ôsmich až jedenástich mesiacov materskej nárok na 60 percent z vymeriavacieho základu, najviac však na 670 eur.
Po prechode z materskej na rodičovskú dovolenku sa jej príjem zníži na 190 eur mesačne. Pri dvojičkách je to 237, pri trojičkách na 285 eur.
A tak mnoho žien, hneď ako im to starostlivosť o bábätko umožní, hľadá ná〜hradu vypadnutého príjmu. Medzi matkami často panuje mylná predstava, že popri materskej nemôžu pracovať. Mnohé preto robia načierno na účet svojich najbližších, aby neprišli o materské dávky.
To nie je nevyhnutné. Aj popri materskej dovolenke môžete pracovať, máte hneď niekoľko možností.
Dôležité je dodržať hlavnú zásadu: „Ak si chce poistenkyňa zachovať nárok na materské, nemôže nastúpiť späť do toho zamestnania, z ktorého jej nárok na materské vznikol,“ vysvetľuje hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová.
Ak dodržíte túto hlavnú zásadu, štát vás neobmedzí vo výške zárobku a nesiahne vám ani na materské dávky.
V prípade, ak toto neporušíte, máte tri možnosti, ako zlepšiť svoj príjem:
1. Práca pre pôvodného zamestnávateľa
Ak matka na materskej, ktorá dostáva materské z povinného nemocenského poistenia zamestnanca, počas trvania nároku na materské začne pracovať u svojho pôvodného zamestnávateľa, stratí nárok na materské.
To však neplatí, ak preňho začne pracovať za nových podmienok. Buď s ním uzatvoríte dohodu o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. Tými môže byť dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študentov a dohoda o pracovnej činnosti.
Alebo uzatvoríte novú zmluvu na inú pozíciu. Podľa Ďuriačovej nie je dôležité, na akú činnosť sa nová zmluva uzavrie. Môžete teda zastávať pôvodnú pozíciu, ale s novou zmluvou, napríklad na určitý čas.
2. Práca pre iného zamestnávateľa
Môžete tiež uzatvoriť zmluvu s novým zamestnávateľom. Na nárok na materské nemá totiž vplyv, ak poistenkyňa dosiahne príjem z inej zárobkovej činnosti, a to ani v prípade, ak táto činnosť založila jej účasť na inom nemocenskom poistení.
3. Práca na živnostenský list
Pracujete na živnosť, nemusíte ju ukončiť ani pozastaviť. V prípade samostatne zárobkovo činných osôb sa pre vznik nároku na materské absencia príjmu nevyžaduje.
Ktorá z týchto možností je pre vás najvýhodnejšia, závisí aj toho, koľko chcete pracovať a aký príjem chcete dosiahnuť. Od výšky príjmu totiž závisí napríklad aj to, či a v akej výške budete platiť odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne.
Čo by ste mali vedieť o materskej
Materská dovolenka trvá 34 týždňov, ak má žena dvojičky alebo viac detí naraz, alebo ide o osamelú matku, má nárok na materskú dovolenku v dĺžke 43 týždňov.
Výška materského je 60 percent z hrubej mzdy najviac však približne 670 eur.
Výška aj dĺžka materského sa mala na budúci rok zvyšovať. Je to však ohrozené, premiérka Iveta Radičová totiž stopla zmeny v zákonoch týkajúcich sa daňovoodvodovej reformy, kde boli zmeny zahrnuté.
Po šiestich týždňoch odo dňa pôrodu môže materské poberať aj otec dieťaťa. Podmienkou je však, že matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok. Takáto výmena je výhodná vtedy, keď matka zarába výrazne viac ako otec dieťaťa.
Nárok na výplatu materského alebo jeho časti sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa, za ktorý materské alebo jeho časť patrili.
Materské sa vypláca mesačne pozadu okolo 20. dňa mesiaca.
Daňový bonus patrí až od narodenia dieťaťa
Ako je to s výškou pláce pri práci počas materskej, ako otázky na zdaňovanie príjmu počas materskej dovolenky, sú časté otázky mamičiek, ktoré si chcú privyrobiť.
Ak pracujem popri materskej dovolenke, mám nejaký strop na zárobok, aby mi ostali zachované materské dávky?
„Akákoľvek výška zárobku na niektorú z dohôd vykonávanaých mimo pracovného pomeru, zmluvu ani živnosť nemá mať za následok stratu nároku na materské dávky.
Ako sa zdaňujú príjmy počas materskej dovolenky?
Zdaňujú sa rovnako ako príjmy počas ktoréhokoľvek iného obdobia podľa zákona o dani z príjmu fyzických osôb. Faktory, od ktorých závisí výška nezdaniteľnej časti základu dane daňovníka, sú len výška príjmu a výška prípadného príjmu manžela alebo manželky žijúcej s daňovníkom v spoločnej domácnosti.
Ako je to s daňovým bonusom na dieťa. Ak sa mi narodilo v polovici roka, môžem si ho uplatňovať za celý rok?
„Daňový bonus na dieťa si môže uplatniť daňovník, ktorý v kalendárnom roku zarobil aspoň šesťnásobok minimálnej mzdy. Nie je možné ho uplatňovať za celý kalendárny rok. Priznáva sa totiž za kalendárny mesiac, a to až od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodilo. Výška mesačného daňového bonusu je 19,32 eura na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom.“
Ako je to s daňami a odvodmi
Existuje niekoľko spôsobov, ako si zarobiť počas materskej a rodičovskej. Treba sa len rozhodnúť, ktorý je pre vás ten najvýhodnejší.
Dohody vykonávané mimo pracovného pomeru
Dohoda o vykonaní práce
Dohoda o brigádnickej práci študentov
Dohoda o pracovnej činnosti
Preddavky na zdravotné poistné sa z týchto dohôd neplatia. Z dohody neplatíte ani odvody do Sociálnej poisťovne.
Fyzická osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, sa v zmysle zákona o sociálnom poistení považuje za zamestnanca len na účely úrazového a garančného poistenia. To však za vás odvádza zamestnávateľ, s ktorým máte uzatvorenú dohodu.
Zarobené peniaze sa zdaňujú preddavkovo.
Práca na zmluvu
Odvody do Sociálnej poisťovne aj na zdravotné poistenie platíte ako z bežného pracovného pomeru, rovnako platíte aj dane.
Živnosť
Výhodou práce na živnosť je, že v prvom roku neplatíte odvody do Sociálnej poisťovne. Ak by ste v živnosti pokračovali aj po skončení materskej dovolenky, v druhom roku by ste odvody do Sociálnej poisťovne platili iba v prípade, že by váš príjem podľa daňového priznania bol vyšší ako 3948,73 eura (platí pri príjme za rok 2010).
Pri zdravotnom poistení ide o súbeh SZČO a poistenca. Ak je matka začínajúca živnostníčka, nemusí platiť preddavky na poistné. Ak už podnikala a robila si ročné zúčtovanie poistného, platí preddavky vypočítané podľa zúčtovania. Ak boli menej ako tri eurá, nemá povinnosť preddavky uhrádzať.
Robiť môžete aj pri chorom dieťati
Pracovať neobmedzene môže rodič aj počas rodičovskej dovolenky. Dokonca, aj keď si ju predĺži, keď má chorľavé dieťa.
BRATISLAVA. Už takmer celý rok opäť platí, že rodičia môžu počas rodičovskej dovolenky neobmedzene pracovať. Pričom nárok na rodičovský príspevok im ostáva. Príspevok je od tohto roku jednotný vo výške 190 eur.
Matka alebo otec na rodičovskej dovolenke sa však môžu rozhodnúť aj pre prí〜spevok na starostlivosť.
Rodičovský príspevok či príspevok na starostlivosť
Výhoda príspevku na starostlivosť oproti rodičovskému príspevku je v tom, že ak navštevuje dieťa súkromné zariadenie, preplatí štát preukázané výdavky až do 230 eur. Túto sumu dostanete na každé dieťa, napríklad vtedy, ak máte dvojičky či viac detí.
V prípade, že poberáte príspevok na jasle, ale dieťa ešte pred dovŕšením troch rokov prejde do štátnej škôlky, môžete úrad práce požiadať aj na jeden či dva mesiace o zmenu z príspevku na starostlivosť na rodičovský príspevok.
Ak na to zabudnete, nič sa nedeje. Stačí, ak oň požiadate najneskôr do pol roka. „Nárok na rodičovský príspevok za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý patril,“ vysvetľuje hovorkyňa Ústredia práce Andrea Hajdúchová.
Aj choré dieťa môže byť v škôlke
Neobmedzene pracovať popri rodičovskom príspevku môžete dokonca aj v prípade, že ho máte predĺžený z dôvodu zlého zdravotného stavu vášho dieťaťa. Na to vám dá pečiatku lekár dieťaťa a odsúhlasí príslušný úrad práce.
Ak sa vaše dieťaťa cíti dostatočne dobre na to, aby navštevovalo škôlku, štát vám rodičovský príspevok nezoberie. Pritom aj dieťa, pre ktoré máte predĺženú rodičovskú dovolenku, môže chodiť do škôlky aj na celý deň.