BRATISLAVA. V októbrovom čísle odborného bankového časopisu Biatec to tvrdí Národná banka Slovenska (NBS). "S odstupom času možno povedať, že obavy a očakávania obyvateľstva v súvislosti s cenovým vývojom sa nepotvrdili," uvádza NBS.
Podľa pôvodných očakávaní sa malo zavedenie novej meny premietnuť do zvýšenia spotrebiteľských cien. Z tohto dôvodu vznikol kontrolný orgán Cenová rada, pričom v rámci prípravného procesu na zavedenie novej meny krajina pristúpila aj ku duálnemu zobrazovaniu cien.
Ako ukázala analýza NBS, zavedenie eura pravdepodobne zvýšilo cenovú hladinu celého spotrebného koša o 0,25 %. Najviac zdraželi obedy v zariadeniach závodného stravovania, ceny nájomného, poplatky za jazykový kurz a odvoz odpadu, či ceny piva a kávy v hoteloch a reštauráciách, ako aj ceny mestskej hromadnej dopravy.
"S najvyšším záporným príspevkom sa prejavilo v cenách rožkov bielych obyčajných, mlieka trvanlivého polotučného, zemiakov konzumných a smotanových jogurtov ovocných," informovala v časopise Biatec NBS.
Jednou z príčin zvýšenia spotrebiteľských cien pri novej mene bol samotný proces jej zavádzania v obchodoch. Tento proces je totiž spojený s dodatočnými nákladmi, ktoré sa priamo alebo nepriamo premietajú do spotrebiteľských cien.
"Úroveň nákladov podnikov a obchodníkov na zavedenia eura v pomere k ročnému obratu za Slovensko sa v literatúre odhadovala na 0,1 až 0,3 %," tvrdí NBS. Ďalšou príčinou zdražovania je aj bežná snaha obchodníkov zaokrúhľovať ceny na takzvané atraktívne ceny.