Kľúčový summit na záchranu Grécka, bánk a eurozóny najprv odložili a potom rozdelili na dva, aby v stredu oznámili rozsiahle opatrenia.
Už v utorok však museli odložiť stretnutie ministrov financií Únie, pretože v kľúčových veciach stále nebola dohoda, ktorú by mohli ministri dotiahnuť.
1. Pomoc Grécku
Nemci a Francúzi stále rokujú s bankami o dobrovoľnom odpustení dlhov Grécku. Je isté, že to musí byť viac ako 21 percent, ktoré sa dohodli na júlovom summite.
Banky sú ochotné zriecť sa 40 percent, politici hovoria, že to musí byť 50 až 60 percent, aby sa nemusel zvyšovať záchranný balík pre Grécko vo výške 109 miliárd eur.
2. Rekapitalizácia bánk
Európske štáty chcú podľa diplomatických zdrojov zaviazať 60 európskych bánk, aby svoj kapitál zvýšili o 110 miliárd eur do polovice roka 2012, a zvládli tak masívnejšie odpustenie gréckeho dlhu.
Banky sa najprv majú samy snažiť získať peniaze na kapitálovom trhu a až keď sa im to nepodarí, má im pomôcť štát. Členské štáty, ktoré takú pomoc dať nemôžu, môžu požiadať o pomoc od eurovalu.
3. Euroval
Je to kľúčový bod, o ktorom sa vedú najtvrdšie diskusie. Hľadá sa spôsob ako posilniť euroval, aby dokázal zachrániť také veľké ekonomiky ako Taliansko a Španielsko bez toho, aby museli členské krajiny zvyšovať garancie.
Tie sú teraz 780 miliárd eur, časť už bola použitá na záchranu Portugalska a Írska. Najviac sa hovorí o dvoch možnostiach: prvou je, že euroval bude do výšky 20 až 30 percent kryť novo vydané dlhopisy, druhá možnosť je, že vznikne jeden alebo viac špeciálnych fondov (Special Purpose Investment Vehicle, SPIV), do ktorých by vstúpili európski i neeurópski verejní i súkromní investori a tí by investovali do dlhopisov. Obe možnosti by sa mohli kombinovať.
4. Európska centrálna banka (ECB)
Podľa expertov je pri prijímaní rozsiahlych opatrení na záchranu eura dôležité, aby bola zapojená ECB. Podľa agentúry Reuters chcú lídri eurozóny vyzvať Európsku centrálnu banku, aby pokračovala v „neštandardných opatreniach“, teda nákupe dlhopisov Talianska a Španielska. Proti tomu je Nemecko.
5. Reformy pre Taliansko
Na summite v nedeľu musel premiér Silvio Berlusconi európskym lídrom sľúbiť, že do dnešného summitu predloží konkrétne opatrenia na podporu hospodárskeho rastu a zníženie štátneho dlhu, za čo mu doma hrozí pád vlády.
Berlusconi žiadne reformy nevybavil
Pre nezhody o škrtoch sa môže rozpadnúť talianska vláda.
RÍM, BRATISLAVA. Talianska ekonomika je stabilná a žiadna európska krajina nás nemá čo poúčať.
Ostré stanovisko európskym partnerom, ktorí žiadajú od tretej najväčšej ekonomiky Európskej únie urýchlené reformy pre stabilizáciu eura, poslal taliansky premiér.
Silvio Berlusconi však doteraz nepresvedčil trhy, že to myslí s reformami na naštartovanie rastu a znižovanie astronomického dlhu vážne.
Hoci na pondelok zvolal mimoriadne zasadnutie vlády, na ničom sa nedohodli. S jednou z kľúčových reforiem, zvýšením veku odchodu do dôchodku z 65 na 67 rokov, totiž zásadne nesúhlasí jeho koaličný partner Liga severu.
Jej šéf povedal, že ak sa nedohodnú, hrozia predčasné voľby. „Vláda je v ohrození. Situácia je vážna a veľmi nebezpečná,“ povedal novinárom Umberto Bossi.
V Taliansku vyvolalo rozruch, keď si na tlačovke po nedeľnom summite v Bruseli francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová vymenili pohľady aj ironický úsmev po otázke, či ich Berlusconi uistil, že Taliansko splní, čo sa od neho žiada.
Ela Rybárová