BRUSEL. Predstavitelia hlavných politických skupín Európskeho parlamentu (EP) sa v utorok večer stretli s predsedom EP Jerzym Buzekom, aby prejavili svoj názor na dnešný krízový summit eurozóny, ktorý by mal predstaviť nástroje na zastavenie šíriacej sa finančnej a dlhovej krízy v Európe.
Europoslanci sa väčšinou zhodli v názore, že krízový manažment, ktorý doteraz predstavovali jednotlivé summity, totálne zlyhal, dôkazom čoho je stratený rok od vypuknutia krízy, ktorý neponúkol zásadné riešenia.
"Táto kríza nám poskytla príležitosť konať," povedal na úvod stretnutia Jerzy Buzek a dodal, že v rámci EÚ by sa malo prestať s delením štátov na dve skupiny - na tých, čo sú v menovej únii, a na tých, ktorí do eurozóny nepatria.
"Zásluhou krízy sú niektoré členské štáty na kolenách, ale my všetci trpíme dôsledkami tejto krízy a preto musíme nájsť spoločné riešenie," vyhlásil holandský poslanec Corien Wortmann Kool, zastupujúci Európsku ľudovú stranu. Podľa neho je dôležité, aby pri hľadaní záchranných riešení zostala zabezpečená nezávislosť Európskej centrálnej banky (ECB).
"Najväčším problémom je to, že pravidlá boli oznámené, ale nedošlo k ich implementácii do praxe," povedal o doterajšom summitovom snažení európskych lídrov predseda Progresívnej aliancie socialistov a demokratov v EP (S&D) Martin Schulz. Dodal, že toto sa musí zmeniť, ak chcú politici získať späť stratenú dôveru.
"Naozaj tento summit prinesie želaný výsledok?" opýtal sa v mene európskych liberálov (ALDE) ich predseda Guy Verhofstadt. Bývalý belgický premiér vyhlásil, že neverí tomu, že použitie Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) bude úspešné na krytie prvej, 20-percentnej straty pre banky, a dodal, že to, čo EÚ naozaj potrebuje, je vydávanie európskych dlhopisov.
"Prinajlepšom v stredu získame nejaký ten čas navyše. Možno dva alebo tri roky," povedal český poslanec Jan Zahradil v mene Európskej konzervatívnej strany (ECR), ktorá v EP predstavuje skeptické krídlo. Zahradil dodal, že dnes Európania zistia, či v Európe vládnu štátnici s víziami, alebo jednoducho iba politici.
"Nemôžeme obchodovať s Európou prostredníctvom summitov," uviedla nemecká poslankyňa Rebecca Harmsová, zastupujúca v Európskom parlamente frakciu Zelených. Podľa nej Európa potrebuje zmenu základných zmlúv, pretože práve na príklade Grécka sa ukázalo, že spôsob, akým sa kríza riešila, bol cestou, po ktorej EÚ nemá ísť.
"Navrhované navýšenie Európskeho fondu finančnej stability je technickým vodením ľudí za nos," upozornil nemecký poslanec Lothar Bisky, člen Spojenej európskej ľavice/Severskej zelenej ľavice (GUE/NGL). Posilňovanie dočasného eurovalu sa podľa neho nakoniec premení na zbraň hromadného ničenia v neprospech všetkých Európanov.
"Rozhodnutia prijímané v súvislosti s krízou v EÚ vzďaľujú úniu ako takú čoraz ďalej od jej občanov," povedal taliansky poslanec Francesco Speroni, zastupujúci najpravicovejšiu frakciu v EP, Európu slobody a demokracie (EFD).
Práve táto skutočnosť je podľa neho dôkazom toho, že na Európsku úniu už netreba delegovať ďalšie právomoci zo strany národných štátov.