BRATISLAVA- Naďalej pretrvával najmä záujem o úvery na nehnuteľnosti, pričom dopyt po spotrebných úveroch stagnoval.
V septembrovom čísle svojho mesačného bulletinu o tom informovala Národná banka Slovenska (NBS). "Stagnácia úverov na spotrebu spôsobila, že medziročný rast úverov domácnostiam sa mierne znížil o 0,2 % a dosiahol 12,6 %," tvrdí NBS.
August priniesol vyššie zadlženie aj v sektore nefinančných spoločností. Stav úverov tu vzrástol o 217 miliónov eur, na čom sa podieľal predovšetkým segment krátkodobých úverov.
Stav dlhodobých úverov na obdobie od 1 do 5 rokov pokračoval v poklese tretí mesiac po sebe. "Celkovo sa medziročný rast úverov nefinančným spoločnostiam zrýchlil o 0,6 % na 9,2 %," informuje banka.
V septembri pokračoval trend klesania mesačných čistých predajov otvorených podielových fondov. Dialo sa tak v prípade fondov denominovaných v cudzej mene aj v eurách. "V jednotlivých štyroch septembrových týždňoch dosiahli záporné čisté predaje -11,0 až -27,9 milióna eur," uvádza v bulletine NBS.
Celkové záporné mesačné čisté predaje otvorených podielových fondov tak boli na úrovni -83,7 milióna eur. Oproti predchádzajúcemu mesiacu to predstavuje približne tretinu. V rámci jednotlivých kategórií fondov dosiahli najvyššie záporné čísla fondy peňažného trhu s hodnotou -45,0 milióna eur.