BRATISLAVA. Vyplýva to z prognózy spoločnosti Ernst & Young, ktorá sa zameriava na 25 rýchlo rastúcich ekonomík, ktorých význam sa v medzinárodnom meradle posilňuje vďaka rastúcemu podielu na svetovom hospodárstve.
Hrubý domáci produkt (HDP) týchto krajín by sa mal podľa Ernst & Young v tomto roku zvýšiť priemerne o 6,2 %, čo je takmer štyrikrát viac, ako zaznamenajú štáty eurozóny. "Zatiaľ čo vyspelé štáty bojujú so slabým ekonomickým rastom, nastupujúce ekonomiky majú šancu prečkať aj ďalšiu ekonomickú búrku bez ujmy," uviedol hlavný ekonomický poradca Ernst & Young Rain Newton-Smith.
Ak by sa eurozóne nepodarilo riadene zvládnuť dlhovú krízu niektorých ich členov a upadla by do ďalšej recesie a ak by v nasledujúcich dvoch rokoch stagnoval rast americkej ekonomiky, HDP rýchlo rastúcich krajín by sa podľa prognózy v roku 2013 zvýšil priemerne iba o 3,2 %. Rástli by tak oveľa pomalším tempom, než je v súčasnosti odhadovaných 6,8 %, no stále ide o rast, ktorý im vyspelé ekonomiky môžu len závidieť.
"Rýchlo rastúce trhy, samozrejme, nie sú voči globálnym ekonomickým rizikám imúnne. Majú však veľmi dobré predpoklady tieto problémy zvládnuť," myslí si partner podnikového poradenstva a riadenia rizík Ernst & Young v Českej a Slovenskej republike Jan Fanta. Väčšina z nich má navyše finančné zdroje, ktoré im v prípade potreby pomôžu zabezpečiť ekonomický rast a ochrániť vlastný bankový sektor pred najhoršími dôsledkami finančnej krízy.
Recesia eurozóny a stagnácia americkej ekonomiky by podľa Fantu výrazne ovplyvnila nielen štáty v strednej a východnej Európe vrátane Slovenskej republiky, ktoré majú so svojimi susedmi úzke obchodné väzby, ale aj vývozcov ropy a ďalších komodít, ako sú Rusko, Brazília a Čile. Ich export by totiž znehodnocovali klesajúce ceny a menší dopyt. Výrazne by utrpeli aj ďalšie štáty previazané so svetovou ekonomikou úzkymi obchodnými a finančnými väzbami, napríklad Kórea alebo Singapur.
"Naproti tomu vplyv na krajiny ako Čína alebo India by bol menší, čo je dané okrem iného veľkosťou ich domáceho trhu a pozitívnym efektom nižších cien ropy a ďalších komodít," komentuje Fanta.
Medzi najvýznamnejšie potenciálne problémy, ktoré by mohli ohroziť rozvoj rýchlo rastúcich ekonomík patria podľa Fantu inflačné tlaky v prípade "prehriatia" ekonomiky, negatívne dopady prílevu kapitálu na konkurencieschopnosť výrobných odvetví a vybudovanie kvalitnej fyzickej aj znalostnej infraštruktúry, ktorá umožní týmto krajinám dlhodobý rast.
Medzi rýchlo rastúce ekonomiky zaradila spoločnosť Ernst & Young Argentínu, Brazíliu, Čile, Čínu a Hongkong, Českú republiku, Egypt, Ghanu, Indiu, Indonéziu, Kazachstan, Kolumbiu, Kóreu, Malajziu, Mexiko, Nigériu, Poľsko, Katar, Rusko, Saudskú Arábiu, Južnú Afriku, Thajsko, Turecko, Spojené Arabské Emiráty, Ukrajinu a Vietnam.