SME

Predajca elektriny: Firmy zatiaľ neobjednávajú menej

Domácnostiam ceny veľmi neporastú, tvrdí STANISLAV REGULI, šéf SE Predaj, štvrtého najväčšieho dodávateľa elektriny u nás.

Stanislav Reguli (58) vyštudoval Vysokú školu ekonomickú, v roku 1980 nastúpil do Slovenských energetických podnikov. Pracoval v Západoslovenských energetických podnikoch, Jadrovej vyraďovacej spoločnosti, na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví. DruStanislav Reguli (58) vyštudoval Vysokú školu ekonomickú, v roku 1980 nastúpil do Slovenských energetických podnikov. Pracoval v Západoslovenských energetických podnikoch, Jadrovej vyraďovacej spoločnosti, na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví. Dru (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Je október, dodávatelia elektriny predkladajú svoje cenové návrhy pre domácnosti na budúci rok. Čo môžu odberatelia - domácnosti očakávať?

„Momentálne pripravujeme cenový návrh, ktorý musí každý, kto má záujem tomuto segmentu elektrinu dodávať, predložiť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví najneskôr do konca októbra. Oproti minulému roku očakávame mierne zvýšenie cien za dodávku elektriny pre domácnosti, maximálne do 3 percent. Je však potrebné si uvedomiť, že koncovú cenu ovplyvňuje nielen cena silovej elektriny, ale aj cena za distribúciu spolu s ostatnými sieťovými službami.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo majú ceny rásť?

„ Pre zvýšenie cien na veľkoobchodnom trhu s elektrinou.“

Ako to vyzerá s ďalšími súčasťami ceny, ktoré vplývajú na zvyšných 50 percent ceny, najmä s distribučnými poplatkami?

„To je na rozhodnutí Úradu pre reguláciu. Aj ja som čítal vyjadrenia úradu, že koncové ceny by sa nemali zvyšovať. Môžeme teda predpokladať, že ak sa cena distribučnej zložky nezmení, koncová cena by mala vzrásť len minimálne.“

Ako sa vygeneruje cena, za ktorú nakupujete elektrinu od dominantného výrobcu elektriny na Slovensku - vašej materskej spoločnosti Slovenských elektrární?

„ Ceny sa pre všetkých odvíjajú od cien na nemeckej burze.“

Takže aj vaši veľkí konkurenti ako Západoslovenská či Východoslovenská energetika, ktorí nakupujú elektrinu od SE, budú mať podobné zvýšenie v cenách za dodávku?

SkryťVypnúť reklamu

„Ceny pre domácnosti sa v zásade nemôžu v priemere veľmi odlišovať. Môžu sa odlišovať v jednotlivých tarifách. Potom je to už obchodná politika dodávateľov, o koľko dokážu ponúknuť elektrinu lacnejšie oproti maximálnym cenám určeným úradom.“

Ako zareagovali na váš príchod na trh tradiční dodávatelia na trhu ZSE, VSE a SSE? Po dvoch rokoch od vášho pôsobenia na firemnom trhu sa to už asi dá povedať.

„Zvýšila sa konkurencia. Dnes môžeme povedať, že je tu päť veľkých dodávateľov a ďalší noví, menší dodávatelia. Veľké firmy nakupujú na základe tendrov, na ktorých sa zúčastňuje vždy viac dodávateľov. Tradiční dodávatelia teda museli prispôsobiť ceny, ak v nich chceli uspieť.“

Je to v tendroch vždy len o cene?

„Niekedy firmy nemajú najlepšie skúsenosti s tradičnými dodávateľmi. To bola na začiatku možno naša výhoda, ale cena je rozhodujúca. Ďalším faktorom, ktorý sa posudzuje, sú platobné podmienky, a potom je to napríklad tolerancia odberu elektriny, čiže podmienky zníženia či zvýšenia odberu elektriny oproti objemom dohodnutým v zmluve.“

SkryťVypnúť reklamu

Z pohľadu kontraktov za posledné mesiace cítiť väčšiu opatrnosť firiem? Požadujú napríklad väčšiu toleranciu odberu, uzatvárajú sa kontrakty na nižšie objemy? Inými slovami, cítia firmy krízu z pohľadu možného vývoja?

„Toto sme u našich odberateľov nespozorovali. U nás sa to prejaví ako u prvých, pretože sa pri nižšej produkcii zníži spotreba elektriny. Tento rok sa spotreba skôr zvýšila alebo je taká, akú si firmy objednali. Na budúci rok zatiaľ nemáme žiadne požiadavky na nižšie množstvá.“

Firmy z akých sektorov obsluhujete?

„Máme odberateľov z viacerých sektorov, najväčší je hutnícky, potom je ťažobný a strojársky, čiže dodávatelia automobilových firiem, ďalej elektrotechnický, sklársky a ďalšie sektory.“

Štatistiky hovoria nepriaznivo najmä o vývoji v elektrotechnike. Ani tam ste nezaznamenali pokles?

SkryťVypnúť reklamu

„Tento rok nie a na budúci ešte nemáme všetky kontrakty s firmami z elektrotechnického sektora uzatvorené, ale nemám také informácie, že by požadovali menšie množstvá.“

To sú spravidla ročné kontrakty?

„Áno.“

Perspektívne, keď sa bude v Nemecku odstavovať jadro a bude nedostatok elektriny z pohľadu celého regiónu, myslíte si, že ceny pôjdu zasa hore?

„Myslím, že bude dostatok elektriny, a či sa ceny všeobecne zvýšia, by som nerád prejudikoval. Analytici, ktorí sa tomu venujú, hovoria, že by mali ceny rásť. Keď porastú, tak porastú rovnako všetkým.“

Nechystáte sa budúci cenový vývoj využiť ako konkurenčný nástroj a ponúkať dlhodobejšie kontrakty?

„Nemáme požiadavky od odberateľov, ktorí by chceli kontrakty na dlhšie obdobie. V súčasnosti sa obchoduje elektrina na trhu do roku 2014, na ďalšie roky je to už značné riziko.“

SkryťVypnúť reklamu

Takže firmy ani nemajú možnosť nejako si zafixovať ceny na dlhšie obdobie.

„My takéto ponuky zatiaľ neposkytujeme.“

To znamená, že ak niektorí alternatívni dodávatelia, vidno to na trhu s elektrinou pre domácnosti, hovoria o 6-ročných zmluvách, tak zavádzajú?

„To si zaväzujú klientov, ale ceny sa počas tohto obdobia budú samozrejme meniť.“

Keď je nejaký problém, tak ľudia volajú vám alebo rovno do Slovenských elektrární?

„Veľa ľudí nezávisle od toho, akého majú dodávateľa, volá nám. Mám problém s elektrinou, komu zavolám? Elektrárňam. Je tu slabé povedomie, kto reprezentuje výrobu, kto distribúciu a kto dodávku elektriny a čo sa pod týmito pojmami skrýva.“

Aké zmeny v legislatíve považujete za potrebné urobiť?

„Zákon o energetike, ktorý je potrebné novelizovať, už prešiel pripomienkovým konaním. Ako teraz prejde schvaľovací proces, ťažko povedať.“

SkryťVypnúť reklamu

Ktoré veci z tejto novej normy sú pre vás kľúčové?

„Z nášho pohľadu ide o postavenie dodávateľa a odberateľa vo vzťahu k distribučným spoločnostiam.“

Zákon o energetike je spripomienkovaný, ale vyzerá to tak, že najbližšieho najmenej pol roka pravdepodobne nebude prijatý. Je to pre vás nejaký problém alebo to môže znamenať zabrzdenie nejakých procesov?

„Nevieme, čo urobí súčasná či nová vláda. Zákon o energetike je však nutné prijať čím skôr, pretože to vyžaduje európska legislatíva, z ktorej tieto požiadavky mali byť aplikované v definovanom termíne. Nás by tieto zmeny nemali výraznejšie ovplyvniť a ak, tak pozitívne.“

Čo sa týka distribúcie, pociťujete bariéry od distribučných firiem, napríklad pri prechode klientov ZSE, SSE a VSE, ktoré sú ich sesterskými spoločnosťami, ku vám?

SkryťVypnúť reklamu

„Nepociťujeme. Samozrejme, že synergické efekty fungujú, ale distribučné spoločnosti sa snažia už poskytovať rovnaké služby všetkým dodávateľom.“

Môžete vy vylúčiť „synergické efekty“ z toho titulu, že ste stopercentná dcéra dominantného výrobcu elektriny na Slovensku?

„Existujú hlavne marketingové synergické efekty. Meno spoločnosti Slovenské elektrárne nášmu predaju pomáha. Ale z hľadiska nákupu elektriny existujú úplne rovnaké a transparentné podmienky pre všetkých účastníkov trhu, ktorí majú so SE, a. s., uzatvorený kontrakt.“

Celkovo, keď padne vláda, ako to vplýva na váš biznis?

„Môže to zneistiť odberateľov, teoreticky to mohlo a ešte môže pohnúť cenami elektriny. Keď vznikol problém s jadrovou elektrárňou Fukušima, ceny sa dramaticky zvýšili, ale po páde slovenskej vlády sme zatiaľ žiadne výkyvy na trhu s elektrinou nezaregistrovali.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo očakávate od budúcej vlády?

„Stabilné podnikateľské prostredie a zlepšenie energetických pravidiel na trhu s elektrinou v prospech odberateľa.“

Čo si pod tým máme predstaviť?

„Je to najmä stabilita pre našich odberateľov, že ich výroba pôjde bez výrazných zmien, pretože výrazné zmeny v odbere elektriny našich odberateľov môžu mať vplyv na jeho ceny, ale aj na náš biznis.“

Sú za to vysoké pokuty?

„To nie je o pokutách, skôr o nákladoch, ktoré má dodávateľ s takýmito zmenami odberu a musí ich, aj keď len čiastočne, preniesť na odberateľa.“

Autor: Ivo Trávniček

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Tridsať rokov učí ľudí šoférovať. Čo je problém dnešných vodičov?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  2. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 19 539
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 022
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 140
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 754
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 3 036
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 760
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 652
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook 1 541
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Niektorí výrobcovia nespĺňajú požiadavky a čelia konkurenčnej nevýhode.


TASR
Ilustračné foto.

Predpokladaná cena by mala byť maximálne 727-tisíc eur.


TASR 1
Americký prezident Donald Trump.

Prezident adresoval listy predstaviteľom štátov.


TASR 2
Paschal Donohoe.

Predsedom skupiny bude tretie funkčné obdobie.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 25 744
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 24 507
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 15 225
  4. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 12 405
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 201
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 855
  7. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 7 052
  8. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 6 859
  1. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  2. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
  3. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  4. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  5. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  6. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  7. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  8. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
SkryťZatvoriť reklamu