Po desaťhodinových tvrdých rokovaniach sa lídri eurozóny vo štvrtok nadránom dohodli na ďalších opatreniach na záchranu Grécka, bánk a eurozóny tak, ako sľubovali. Slovensko neprispeje na druhý záchranný balík pre Grécko.
Z Bruselu od našej redaktorky Miriam Zsilleovej
Záchrana GréckaBanky odpíšu Grécku polovicu jeho dlhov. Priznajú tak stratu približne 100 miliárd eur.
Banky ustúpili, keď Nemci hrozili, že nechajú Grécko padnúť a banky tak prídu o všetko.
Do roku 2020 by sa dlh Grécka mal znížiť zo 160 na 120 percent HDP, čo by mu mohlo umožniť si požičiavať na splácanie starých dlhov znova od súkromných investorov. Grécko sa zároveň zaviazalo nemať v budúcnosti primárny deficit. To znamená, že krajina môže míňať viac ako sú jej príjmy z daní len o toľko, koľko potrebuje na splácanie dlhov.
Eurozóna pomôže Grécku aj tým, že navýši druhý záchranný balík pre Grécko z dohodnutých 109 miliárd na 130 miliárd do roku 2014. Slovensko sa ako jediná krajina zväčšenej pomocí nezúčastní a Grécku neprispeje.
Silnejší eurovalSila eurovalu sa navýši na bilión eur bez toho, aby sa tam musel vložiť čo i len cent, spôsob majú lídri predstaviť v novembri.
Euroval má byť navýšený na bilión (podľa francúzskeho prezidenta Sarkozyho až na 1,4 bilióna eur) dvoma spôsobmi - ako poistka novovydaných dlhopisov do výšky 20 percent a ako špeciálny fond, do ktorého sa zapoja verejní i súkromní investori, aby nakupovali dlhopisy.
Sarkozy bude dnes hovoriť s čínskym prezidentom, aby do fondu vstúpila Čína.
Jednotlivé krajiny nebudú do eurovalu vkladať ani nové záruky ani peniaze.
Posilnenie bánkEurópska únia dohodla rekapitalizáciu 90 európskych bánk, ktoré navýšia svoj kapitál tak, aby parameter kapitálová primeranosť dosiahol výšku 9 percent.
Banky musia nové zdroje zháňať najprv od súkromných investorov. Ak sa im to nepodarí, mali by požiadať o pomoc štáty, kde sídlia. Ak by ani to nestačilo, má pomôcť euroval.
Potrebu nových zdrojov vyčíslil Európsky bankový dozor na 106 miliárd eur. Podľa tohto kľúča si budú musieť banky v jednotlivých krajinách zohnať:
grécke banky 30 miliárd eur,
španielske banky 26,1 miliardy eur,
talianske banky 14,8 milirady eur,
francúzske 8,8 miliardy eur,
nemecké 5,2 miliardy eur,
portugalské banky 7,8 miliardy eur.
Taliansko a ŠpanielskoObe zadĺžené krajiny na summite sľúbili ďalšie úsporné opatrenia. Taliansko chce do roku 2014 znížiť svoje dlhy na 113 percent HDP a zvýšiť vek odchodu do dôchodku na 67 rokov do roku 2026.
Práve obavy, že kríza z Grécka preskoči na veľké ekonomiky ako Taliansko na Španielsko nútili lídrov eurozóny prijať rozsiahle opatrenia na záchranu spoločnej meny.
Oficiálne závery summitu (/slovenský preklad): vyhlásenie, hlavné závery