BRATISLAVA. Euroval má byť posilnený prostredníctvom pákového efektu na 1 bilión eur, detaily však ešte budú musieť byť doladené, a eurozóna s nimi plánuje vyrukovať v novembri, súkromný sektor by mal „dobrovoľne“ odpustiť grécku 50 % dlhu a banky boli vyzvané zaobstarať si 106 mld. nového kapitálu.
Finančné trhy zareagovali pozitívne, euro sa na páre s dolárom dostalo dnes v ranných hodinách nad úroveň 1,40 dolára za euro, paneurópsky index EuroStoxx 50 dnes otvoril so ziskom vyše 3 %.
Práve odpustenie gréckeho dlhu považuje eurozóna za významný krok k návratu grécka na finančné trhy v budúcnosti, keď očakáva, že tento krok zníži grécky dlh o 100 mld. eur.
Toto číslo je podľa nášho názoru úplne nerealistické, tu nesedí elementárna matematika. Súkromná sféra totiž podľa Banky pre medzinárodné platby vlastní zhruba 225 mld. gréckeho dlhu, aby sa dosiahlo zníženie dlhu o 100 mld., tak by museli k dobrovoľnému haircutu pristúpiť takmer všetci veritelia.
Dlh dobrovoľne neodpustia
Pokiaľ by ale k nemu boli donútené grécke banky, ktoré grécky dlh v objeme zhruba 55 mld. eur, tak by zbankrotovali a na ich rekapitalizáciu by štát podľa našich výpočtov potreboval zhruba 25 mld. eur.
Ďalších 30 mld. vlastnia grécke dôchodkové fondy, ktoré by v prípade haircutu boli v blízkej budúcnosti podkapitalizované a 15 mld., ktoré by Grécko týmto spôsobom získalo, by no nich muselo tak či tak vrátiť.
Takže za predpokladu, že by boli zapojené tieto inštitúcie, tak by do nich Grécko muselo naliať zhruba 40 mld., na ktoré si bude musieť požičať, a zo 100 mld. by rázom bolo 60 mld.
Dosiahnutie tejto sumy však z nášho pohľadu taktiež nie je reálne, pretože 120 mld. gréckeho dlhu vlastnia nebankoví investori, na ktoré s výnimkou poisťovní nemajú štáty žiadne páky a nevidíme žiaden dôvod, prečo by Grécku dobrovoľne odpúšťali dlh.
Posilnenie eurovalu na 1 bil. prostredníctvom pákového efektu nepovažujeme za dostatočné, navyše to či môže pákový efekt fungovať je otázne.
A čo sa týka rekapitalizácie európskych bánk, tak ich problémy podľa nášho názoru nespočívajú len v nedostatku kapitálu, ale vo veľkej miere aj vo veľkej závislosti na externom financovaní.
Dokazuje to aj Dexia, ktorá mala podľa záťažového testovania pomer Tier 1 kapitálu k rizikom váženým aktívam na úrovni 12,1 %, čo je viac ako nový cieľ eurozóny na úrovni 9 %.
Dexiu do existenčných problémov dostal nie nedostatok kapitálu, ale neschopnosť si zaobstarať pôžičky na refinancovanie dlhu, keď kvalita jej aktív bola taká nízka, že nestačili ani na záruku pre pôžičky od ECB.
Čaká sa na HDP USA
Z týchto dôvodov považujeme súčasnú eufóriu na finančných trhoch za neopodstatnenú a predovšetkým na eurových pároch očakávame korekciu.
Okrem toho, že si nemyslíme, že tieto kroky zaberú, podľa posledných ukazovateľov Európe reálne hrozí v treťom alebo vo štvrtom kvartáli negatívny rast a považujeme za reálne, že ECB bude onedlho musieť ísť s úrokovými sadzbami nadol, čo taktiež eure na vyhliadkach nepridáva. Podobne sme skeptickí aj ohľadom trvácnosti súčasného rastu akcií.
Počas dnešného obchodovania sa po dlhšej dobe pozornosť obráti aj na druhú stranu Atlantiku. Spojené štáty zverejňujú o 14:30 prvý odhad anaulizovaného rastu HDP za tretí kvartál, ktorý by mal podľa prognóz dosiahnuť úrovne 2,4 %.
Optimizmus dodávajú predovšetkým lepšie čísla z americkej ekonomiky z posledných týždňov, včera mimoriadne pozitívne prekvapili rastom o 1,7 % objednávky dlhodobej spotreby.
Americká ekonomika dostala podľa nášho názoru impulz od poklesu výnosov z amerických dlhopisov a týmpádom aj hypotekárnych sadzieb na historické minimá, ktoré odštartovali novú vlnu refinancovania hypoték, ktorá znížila mnohým domácnostiam splátky dlhu a zvýšili tak disponibilné príjmy.
Aj napriek tomu však vidíme nemalé riziko podstrelenia konsenzu, keďže ISM indexy výrobnej a nevýrobnej dôvery vykazujúce vysokú koreláciu HDP naznačujú nižšie úrovne ekonomickej aktivity.
Oficiálne závery summitu (/slovenský preklad): vyhlásenie, hlavné závery
autor je analytikom spoločnosti X-Trade Brokers