Z Bruselu od našej redaktorky Miriam Zsilleovej
BRUSEL. Mal to byť summit, ktorý skoncuje s krízou. Politici ho dvakrát odložili, raz rozdelili na dva a stále opakovali, že len preto, aby prijali zásadné rozhodnutia na záchranu eura.
Hneď na začiatku by v bruselskom presscentre v budove Európskej rady Justus Lipsius na dobrý výsledok nestavil nikto.
Ďalší summit
„To nevyzerá dobre,“ krútili hlavami nemeckí novinári, keď sledovali, ako ich kancelárka Angela Merkelová pri príchode hovorí, že „dúfa v krok vpred“.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy novinárom ani neodpovedal. Keď krátko na to EU Observer vydal správu z kuloárov, že lídri sa zrejme nedohodnú a bude ďalší summit, vyzeralo to, že je rozhodnuté.
„Myslím, že predstava ďalšieho summitu bol bod, ktorý zaúčinkoval,“ povedal zdroj zo slovenskej delegácie.
Nálady sa začali meniť dve hodiny po začatí summitu. Poľský premiér Donald Tusk, ktorého krajina predsedá Európskej únii, oznámil dohodu o prvom z dôležitých bodov - rekapitalizácia bánk.
To však mala za sebou rokovania len dvadsaťsedmička, kľúčové veci malo prijať sedemnásť lídrov eurozóny.
Čítajte komentáre:
- Keď sa podarí zbrzdiť európsky plán, zahlási slovenský politik, koľko práve ušetril, píše Konštantín Čikovský
- Kúpili nám ďalší čas, komentuje Juraj Javorský.
- Prehnaný optimizmus nie je opodstatnený, varuje Peter Schutz.
Osobne s bankármi
Hneď to bolo cítiť. Eurozóna začala rokovať s 90-minútovým meškaním, pretože dovtedy sedeli kancelárka Merkelová a prezident Sarkozy so šéfom Európskej centrálnej banky Trichetom a šéfkou Medzinárodného menového fondu Lagardeovou.
Stále sa objavovali informácie, že banky nie sú ochotné odpustiť Grécku veľkú časť dlhu a nedarí sa nájsť dohodu. Politici niekoľkokrát prerušili rokovania.
Dlhé čakanie zelektrizovala správa, že s bankami budú rokovať osobne Merkelová a Sarkozy. Taký summit Brusel nezažil.
Nehádali sa politici medzi sebou, ale politici s bankármi. Denník Financial Times Deutschland napísal, že banky dostali od politikov ponuku ako od mafie, ktorá sa nedá odmietnuť.
„Mali sme len jediný návrh. To bolo naše posledné slovo,“ povedala neskôr Merkelová. Buď banky odpustia dobrovoľne Grécku 50 percent, alebo ho necháme zbankrotovať a nedostanete nič, hrozila kancelárka.
Charles Dallara, šéf Inštitút pre medzinárodné financie (IIF), ktorý za bankárov vyjednával, otvorene hovoril o vydieraní. Napokon banky ustúpili a o štvrť na štyri začali prví diplomati potvrdzovať správy o dohode.
„Bolo to menej nervózne ako na summite v nedeľu, teraz bolo jasné, že sa chcú všetci dohodnúť. Keď rokovania viazli, urobili prestávku,“ povedala Radičová.
Buchla do stola
Summit prerušili štyrikrát, poslednú drámu vyvolalo Slovensko. Radičová udrela do stola a odmietla za Slovensko poskytnúť ďalšiu pomoc Grécku, na ktorej sa štáty dohodli v rámci druhého záchranného balíka.
„Prerušili sme summit na dve hodiny, rokovali sme a dohodli sa,“ povedal náš veľvyslanec pri Európskej únii Ivan Korčok.
Opäť sa hovorilo o Slovensku. Buď ako o problémovej krajine, ktorá má s Grékmi stále nejaký problém, alebo o odmene pre premiérku Radičovú za to, že radšej nechala padnúť vládu, než by nechala padnúť euroval.
Keď sa po desiatich hodinách rokovaní summit vo štvrtok nadránom skončil dohodou v takmer všetkých kľúčových bodoch, politici, finančné trhy i novinári nešetrili rešpektom.
Všetci dúfali, že dobrý pocit zadlženej Európe vydrží a že ich o pár dní nečaká ďalší kľúčový summit.
Oficiálne závery summitu (/slovenský preklad): vyhlásenie, hlavné závery