BRATISLAVA. Dohoda z Bruselu je taká, že banky by mali plniť užší ukazovateľ kapitálovej primeranosti na úrovni najmenej deväť percent. Podľa dnešných pravidiel stačí, ak tento indikátor dosiahne aspoň šesť percent.
Ide o číslo, ktoré sa ráta ako podiel toho lepšieho kapitálu, ktorý banky majú, ako napríklad priame vklady od akcionárov, k poskytnutým úverom a nakúpeným dlhopisom, ku ktorým sa priradí riziková váha.
„Podľa našich informácií slovenský bankový sektor ako celok spĺňa tieto kritériá, je nad 9 percentami,“ povedal slovenský zástupca v EFSF Martin Bruncko.
Väčšina bánk na Slovensku potvrdila, že novú požiadavku z Bruselu by už aj dnes bez problémov splnila.
Jednoznačnú odpoveď neposkytla Poštová banka. „Každú legislatívnu zmenu požiadaviek na plnenie konkrétnych ukazovateľov sme vždy rešpektovali a nič sa na tom nezmení ani v budúcnosti,“ uviedla Poštová banka.
Dexia banka má dnes hodnotu ukazovateľa o niečo nižšiu ako deväť percent. „Nový akcionár už pri vstupe do banky v apríli 2011 posilnil kapitál banky. Plánuje tak robiť aj nadalej,“ uviedla Dexia.
Náš bankový sektor na Slovensku podľa centrálnej banky neohrozuje ani dohoda eurozóny dohodne na znížení gréckeho dlhu. V gréckych dlhopisoch banky držia asi 480 miliónov eur, čo je zhruba jedno percento aktív bankového sektora.
Oficiálne závery summitu (/slovenský preklad): vyhlásenie, hlavné závery