BRATISLAVA. Grécko je treťou krajinou, ktorej sa ujde pomoc z dočasného eurovalu. Tento záchranný fond je akciovou spoločnosťou, ktorá vznikla pred viac ako rokom v reakcii na problémy Grécka.
Krajiny eurozóny vrátane Slovenska sú jeho akcionármi a podieľajú sa na ňom svojimi zárukami. I keď postavenie našej krajiny je už druhýkrát vo vzťahu k Aténam špeciálne.
Grécka vláda sa vlani v apríli dohodla na balíku zahraničnej pomoci za 110 miliárd eur. Podieľali sa na nej krajiny eurozóny okrem Slovenska. Vláda Ivety Radičovej pomoc pred rokom odmietla.
Naša výnimka
Teraz lídri eurozóny dotiahli dohodu na tom, že zadlžené Grécko dostane aj druhý balík pomoci 130 miliárd eur, tentoraz z eurovalu. Júlová dohoda hovorila o 109 miliardách.
Pomalé a nepresvedčivé reformy a recesia gréckej ekonomiky však spôsobili, že okrem polovičného odpisu záväzkov k bankám bude potrebovať aj väčšiu pôžičku.
Peniaze v eurovale z dlhopisov, ktoré doteraz vydal, použil na pôžičky Írsku a Portugalsku. Za tieto pôžičky ručí aj Slovensko. Najnovšie bude ručiť aj Grékom.
Premiérka Iveta Radičová však povedala, že naša krajina sa nebude svojimi zárukami podieľať na celej pôžičke, ale len na jej výške 109 miliárd, čo je dohoda z leta.
Naša výnimka bude podľa nášho zástupcu vo vale Martina Bruncka zapísaná vo formálnom diplomatickom protokole zo stretnutia.
„Bude tam napísané, že sa to dohodlo, ale nie je to štandardne súčasťou oficiálnych záverov,“ povedal Bruncko.
Výnimka je podľa neho dohodnutá tak, že Slovensko preberá všetky záväzky vyplývajúce zo summitu až do celkovej výšky nášho podielu na 130 miliardách eur.
Na pomoci Grécku sa budeme podieľať len do výšky 109 miliárd eur. Náš podiel 1,06 percenta na zvyšnej sume budeme uhrádzať cez pôžičku alebo program pomoci inej krajine.
Gréci nedostanú celú pomoc vyplatenú naraz. Euroval vydá niekoľko dlhopisov a my budeme Grékom ručiť za pomoc dovtedy, kým sa výška pôžičky nedostane na sumu 109 miliárd eur.
Otázna výhoda
Ekonómovia to za veľmi výhodnú dohodu pre Slovensko nepovažujú. Taliansko a Španielsko majú šancu svoj dlh zvládnuť, no v prípade Portugalska je väčšie riziko, že pôjde čiastočne gréckou cestou a odpíšu mu časť záväzkov.
„Dá sa však povedať, že v prípade iných krajín je pravdepodobnosť nesplatenia menšia ako pri Grécku,“ povedal analytik českej Patria Finance Tomáš Vlk.
Oficiálne závery summitu (/slovenský preklad): vyhlásenie, hlavné závery