BRATISLAVA.
"Hodnota trojmesačného kĺzavého priemeru indikátora sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížila o 0,7 bodu na 89,7," informoval dnes Štatistický úrad.
V októbrovej štatistike sa prejavili predovšetkým pesimistickejšie hodnotenia podnikateľov v obchode a v službách, ale takisto aj rastúci pesimizmus u spotrebiteľov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka boli názory spotrebiteľov o 2,5 bodu. "Aktuálny údaj za úrovňou dlhodobého priemeru zaostáva o 8,3 bodu," uviedol ŠÚ SR.
Indikátor dôvery v priemysle sa v októbri zvýšil o 1 % na hodnotu 0,7 bodu. Podľa štatistík bol rast indikátora ovplyvnený očakávaným zvýšením produkcie na najbližšie tri mesiace.
Indikátor dôvery v stavebníctve oproti revidovanej septembrovej hodnote vzrástol o 6,5 bodu na -37,5, a to najmä vplyvom zvýšenia optimizmu pri očakávanej zamestnanosti a pri súčasnom dopyte. V októbri sa jeho zaostávanie za hodnotou dlhodobého priemeru znížilo na 13,5 bodu.
V desiatom mesiaci výrazne klesol aj indikátor dôvery v obchode. Znížil sa o 6 % a po druhýkrát v tomto roku sa dostal pod úroveň dlhodobého priemeru. "Vývoj indikátora nepriaznivo ovplyvnili vysoké zásoby a pesimistické prognózy vývoja ekonomickej situácie na najbližšie tri mesiace," tvrdí ŠÚ SR.
Hodnota indikátora dôvery v službách v októbri opäť klesla, oproti minulému mesiacu o 1 % na úroveň 12. Pokles indikátora ovplyvnil negatívny vývoj podnikateľskej situácie, ktorý bol čiastočne kompenzovaný priaznivejším vývojom súčasného dopytu, pričom očakávaný dopyt ostal na úrovni predchádzajúceho mesiaca.
Naďalej klesá aj indikátor spotrebiteľskej dôvery, ktorého hodnota sa a v októbri znížila oproti predchádzajúcemu mesiacu o 5,2 bodu na -30,1. Stalo sa tak v dôsledku zvýšenia obáv respondentov pri hodnotení všetkých štyroch zložiek, ktorými sú očakávaná ekonomická situácia a nezamestnanosť v SR, perspektívy úspor a predpokladaná finančná situácia v domácnostiach. Pesimizmus obyvateľov sa podľa údajov ŠÚ SR zvýšil v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 1,8 bodu.