PEKING. Európa začala okamžite po skončení krízového summitu hľadať investorov, ktorí by jej pomohli financovať stabilizačný mechanizmus. Šéf Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) Klaus Regling je v Číne, kde diskutuje o podmienkach predaja dlhopisov fondu a snaží sa získať od Pekingu a ďalších mimoeurópskych investorov peniaze.
Regling však neočakáva žiadnu konečnú dohodu o prípadnej veľkej investícii Číny v Európe. Už dlhšie plánovaná návšteva tesne po dohode o pláne na riešenie európskej dlhovej krízy je však podľa Reglinga veľmi užitočná.
Regling informoval predstaviteľov čínskeho ministerstva financií a čínskej centrálnej banky o výsledkoch krízového summitu lídrov Európskej únie (EÚ). Upozornil, že to nie sú rokovania, a preto nemožno očakávať žiadne konkrétne výsledky. Pre EFSF je však dôležité byť neustále v kontakte s veľkými investormi, ako je Čína.
Čína je podľa šéfa eurovalu dobrým a lojálnym kupcom dlhopisov EFSF. Z doterajších emisií dlhopisov EFSF okolo 40 % kúpili investori z Ázie. Preto je normálne, že euroval medzi investormi propaguje svoje dlhopisy a prípadné nové produkty.
Čína dosahuje vysoké prebytky zahraničnej obchodnej bilancie, a preto hľadá vhodné príležitosti na investovanie devíz.
Regling je optimistický, že Peking bude naďalej dlhodobo investovať do bezpečných aktív, ako sú dlhopisy EFSF. V budúcnosti by mali vzniknúť nové finančné nástroje EFSF a Regling zisťuje, kto by sa na nich mohol podieľať. Tieto nové produkty však zatiaľ neexistujú, a preto je podľa Reglinga predčasné hovoriť o výške čínskych investícií.
Informovali o tom agentúry AP a DPA.