BERLÍN. Európa potrebuje posilniť politické štruktúry, čo si vyžiada zmeny v ústave.
Ale iba silnejšia spoločná vláda jej umožní podniknúť potrebné kroky v prípade krajín, ktoré neustále porušujú Pakt stability a rastu a ohrozujú celú eurozónu.
V rozhovore pre nemecké noviny Bild am Sonntag to povedal odchádzajúci prezident Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet.
Podľa Tricheta, ktorého v novembri vystrieda vo funkcii Mario Draghi, európske vlády urobili vážnu chybu, keď nedodržiavali kritériá o výške rozpočtového schodku a štátneho dlhu. ECB ich pritom opakovane varovala, aby to napravili.
Kritizoval však aj správanie finančných trhov, ktoré vyvíjajú tlak na tzv. okrajové štáty eurozóny, čo spôsobuje, že výnosy z ich dlhopisov sa neustále zvyšujú.
Aj banky musia zmeniť svoje správanie a namiesto vyplácania vysokých odmien by mali radšej zvýšiť finančné rezervy tak, aby lepšie odolávali výkyvom na trhoch, pripomenul Trichet.
Regulačné úrady na celom svete už pracujú na nových opatreniach, ktoré majú zabezpečiť väčšiu disciplínu na trhoch a v celom finančnom systéme.
Trichet ale zároveň varoval pred príliš prísnymi obmedzeniami bánk, čo by mohlo mať negatívny vplyv na reálnu ekonomiku, ktorú financujú.
Trichet je hrdý na to, že ECB sa podarilo udržať v eurozóne cenovú stabilitu, čo je hlavným cieľom centrálnej banky. Inflácia sa nikdy nevyšplhala príliš vysoko.
V nasledujúcich 10 rokoch by mala zostať nízka, momentálne sa odhaduje, že sa bude pohybovať okolo úrovne 1,8 percenta.
Informovala o tom agentúra Reuters.