BRATISLAVA. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) to s 23percentným zvýšením cien plynu pre domácnosti zrejme myslí vážne. Keď jeho predstavenstvo nedávno schválilo takýto návrh, čakalo sa, že sa ešte bude o veci diskutovať. No nestalo sa.
„Vieme iba o tomto návrhu,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Róbert Merva. Dodal, že SPP môže regulátorovi poslať iba návrh, ktorý schválilo predstavenstvo firmy.
Návrh už podnik poslal
SPP potvrdil, že už predložil Úradu pre reguláciu sieťových odvetví návrh cien za dodávku plynu pre domácnosti na budúci rok. „Postupovali sme pri jeho príprave v súlade s regulačným zákonom a príslušnými vykonávacími predpismi,“ povedal hovorca SPP Ondrej Šebesta.
Podiely v SPP
Štát má v podniku 51-percentný podiel. Zvyšok vlastnia zahraniční akcionári – nemecký E.ON Ruhrgas a francúzsky Gaz de France. Aj keď majú menšinu, spolu s podielom si kúpili aj manažérsku kontrolu nad SPP. Od zahraničných akcionárov chce časť ich podielov kúpiť Energetickopriemyselný holding vo vlastníctve PPF Petra Kellnera, J&T a Daniela Křetínského.
SPP tvrdí, že chce o cenách plynu diskutovať v odbornej rovine. K návrhu sa však bližšie vyjadrí, až keď o ňom rozhodne regulačný úrad.
Ten vedie nominant Smeru Jozef Holjenčík. Viackrát sa vyjadril, že dôvody na rast cien plynu v budúcom roku nevidí. Na návrh SPP sa úrad pozrie až po Dušičkách.
Predstavy o zvyšovaní cien asi o štvrtinu kritizoval rezort hospodárstva. Tvrdí, že zmena zmluvy medzi Gazpromom a SPP sú na dosah. SPP by už na budúci rok od ruského gigantu odoberal lacnejší plyn. S tým však SPP vo svojom návrhu nekalkuluje.
Zdražovanie o 23 percent sa nepozdáva ani exministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi (Smer). „Určite budeme rozmýšľať o tom ako ceny stabilizovať,“ vraví.
Možnosťou je aj návrat k zákonu o podávaní cenových návrhov v obchodných spoločnostiach, takzvaný Lex SPP z dielne Ficovej vlády. Ten Radičovej vláda zrušila.
Podľa neho firmy nemajú návrhy cien schvaľovať v predstavenstve, ale na valnom zhromaždení. Keďže v predstavenstve majú zahraniční akcionári SPP väčšinu, no na valnom zhromaždení ich štát mohol vetovať, SPP nemohlo navrhovať vyššie ceny bez súhlasu štátu.
Zahraniční akcionári si v privatizácii kúpili okrem 49 percent firmy aj manažérsku kontrolu nad ňou.
Ceny plynu sa odvíjajú od cien ropy, vykurovacích olejov a od kurzu eura a dolára, lebo SPP plyn kupuje od Gazpromu v dolároch. Vývoj cien či kurzu však podľa niektorých analytikov nenaznačuje potrebu zdražovať plyn až o 23 percent.
Posúdia aj ceny elektriny
Dnešný deň je posledným dňom na predkladanie návrhov na budúcoročné ceny za dodávky elektriny. V konečných cenách elektriny regulačný úrad nevidí dôvod na výrazné zmeny.
Dodávatelia ceny nechcú komentovať, kým úrad nerozhodne o návrhoch. „Cenové rozhodnutie od regulačného úradu na rok 2012 čakáme koncom novembra,“ vraví Andrea Danihelová z Východoslovenskej energetiky.