TOKIO. Japonsko bude naďalej kupovať dlhopisy záchranného fondu eurozóny. Vyhlásil to v pondelok šéf Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) Klaus Regling, ktorý navštívil Tokio v rámci svojho turné po ázijských krajinách.
"Japonská vláda bude naďalej kupovať dlhopisy EFSF, ktoré sme vydali za posledných desať mesiacov, čo sa týka budúcich operácií, zostávame s nimi v kontakte,“ povedal Regling po stretnutí s predstaviteľmi ministerstva financií v Tokiu.
Tokio už nakúpilo dlhopisy EFSF za 2,7 mld. eur, čo predstavuje zhuba 20 % z celkového objemu emisií v rámci krízového mechanizmu eurozóny. Počas víkendu Regling navštívil Čínu, rokovania v Pekingu však skončili bez jasného záväzku zo strany potenciálnych čínskych investorov.
Juncker nemá obavy z čínskych investícií
Čína má podľa Junckera obrovské prebytky, ktoré môže zmysluplne investovať v Európe.
BERLÍN. Šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker nemá obavy z možných politických ústupkov, ktoré by požadovala Čína výmenou za pomoc pri riešení dlhovej krízy v eurozóne.
Čína má obrovské prebytky a je zmysluplné, aby ich investovala v Európe, uviedol v nedeľu Juncker s tým, že Európa dokáže vyriešiť svoje dlhové problémy aj bez vonkajšej pomoci.
"Fakt, že na komplexnom riešení by sa mohla podieľať aj Čína alebo iní, ma ani v najmenšom neznepokojuje. Čína má totiž obrovské prebytky, takže dáva zmysel, aby ich investovali v Európe,“ povedal Juncker pre nemeckú verejnoprávnu televíziu ARD.
"Ak by aj Čína alebo ďalší investori neboli súčasťou riešenia, rozhodnutia, ktoré sme prijali, postačujú na to, aby sme prekonali dlhovú krízu vlastnými silami,“ povedal ďalej Juncker.
K obnoveniu dôvery na trhoch a ukončeniu dlhovej krízy, ktorú naštartovalo pred dvoma rokmi Grécko, by podľa dohody lídrov EÚ z minulého týždňa mohli prispieť aj čínske investície.
Výzvy, aby sa Čína podieľala na riešení európskych dlhových problémov, však narazili na ostrú kritiku pre obavy, že by to mohlo oslabiť pozíciu Európy pri rokovaniach o politických a hospodárskych sporoch s Pekingom.
(sita)
Chu Ťin-tchao: Európa prekoná ekonomickú krízu
Európa je schopná riešiť svoje problémy, povedal čínsky prezident. Neodpovedal na otázky o činskych investíciách do eurovalu.
VIEDEŇ. Čína je presvedčená, že Európa prekoná svoje ekonomické problémy. Na úvod trojdňovej štátnej návštevy v Rakúsku to vyhlásil čínsky prezident Chu Ťin-tchao.
Európa je schopná riešiť svoje problémy, povedal Chu na tlačovej konferencii po prijatí svojím rakúskym náprotivkom Heinzom Fischerom. Chu, ktorý neodpovedal na otázky novinárov, sa nevyjadril k správam, že Čína zvažuje investovanie časti svojich obrovských devízových rezerv - odhadovaných na 2,3 bilióna eur - v najzadlženejších krajinách EÚ.
Čínskeho prezidenta, ktorý je tiež generálnym tajomníkom vládnej komunistickej strany, sprevádza v Rakúsku veľká obchodná delegácia. Chu zopakoval, že obe strany majú záujem na zachovaní "strategického partnerstva", napísala agentúra DPA.
Návšteva sa koná pri príležitosti 40. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Rakúskom. Obe krajiny podpísali sedem dohôd o posilnení spolupráce v hospodárskych záležitostiach, obchode, ochrane životného prostredia, vzdelávaní a kultúre.
Chu sa koncom týždňa vo francúzskom Cannes zúčastní na summite skupiny G20.
(tasr)