Čo sa stalo
Referendum o výsledkoch minulotýždňového summitu lídrov EÚ a eurozóny by malo byť začiatkom roka 2012.
Gréci sa budú môcť vyjadriť, či súhlasia s odpísaním polovice dlhov a novým záchranným úverom z eurovalu.
Až 60 percent Grékov sa stavia k výsledkom summitu negatívne.
Poslanci spochybnili ústavnosť ohláseného referenda.
Premiér George Papandreu požiada parlament o vyslovenie dôvery vláde.
ATÉNY. Gréci by mali začiatkom budúceho roka hlasovať, či súhlasia s odpísaním polovice gréckych dlhov a novým 130-miliardovým úverom od krajín eurozóny.
Všeľudové hlasovanie ohlásil v pondelok večer grécky premiér George Papandreou, podľa ktorého by sa mali Gréci vyjadriť k výsledkom minulotýždňového summitu v Bruseli.
„Verím (našim) občanom, verím v ich úsudok, verím v ich rozhodnutie,“ vyhlásil Papandreu pred členmi Poslaneckej snemovni.
Pred poslancami zároveň vyhlásil, že výsledok referenda bude pre vládu záväzný a ak Gréci dohodu odmietnu, Atény ju neschvália.
Papandreou zároveň plánuje požiadať snemovňu o vyslovenie dôvery vláde.
BBC: Papandreou hazarduje s krehkou dohodou
Server BBC v súvislosti s vyhláseniami gréckeho premiéra pripomenul, že Papandreou hazarduje so zložito uzatvorenou dohodou, o ktorej eurozóna rokovala mesiace.
Na ohlásené referendum preto ihneď reagovali opozičné strany, ktoré obvinili premiéra z populizmu.
Verím (našim) občanom, verím v ich úsudok, verím v ich rozhodnutie.
George Papandreou, premiér Grécka
Plebiscit je prekvapením aj pre analytikov, ktorých oslovila agentúra Reuters. Prichádza totiž v čase, keď je väčšina Grékov proti ďalším záchranným úverom.
Posledné medializované prieskumy verejnej mienky hovoria, že až 60 percent Grékov sa stavia negatívne k dohode z minulotýždňového summitu, kde sa dohodla reštrukturalizácia gréckeho dlhu a nový záchranný úver.
Ak by obyvatelia odmietli nový úver a reštrukturalizáciu svojho dlhu, zásadne by to sťažilo boj s dlhovou krízou v Európe.
Hlasovať sa má začiatkom budúceho roka
Papandreou vyhlásil, že referendum prebehne v najbližších týždňoch. Gréci majú v plebiscite odpovedať na otázku, či súhlasia s odpísaním polovice gréckych dlhov a 130-miliardovým úverom z eurovalu.
Minister financií Evangelos Venizelos (na snímke SITA/AP) podľa agentúry Reuters povedal, že referendum by mohlo prebehnúť už začiatkom budúceho roka. Aj grécky minister vnútra Caris Kastanidis pre server miestneho týždenníka To Vima potvrdil začiatok budúceho roka, ako termín konania ohláseného referenda.
Český server iDnes.cz píše, že výsledky referenda v „zásadnej celonárodnej otázke“ budú záväzné, ak sa na ňom zúčastní najmenej 40 percent oprávnených voličov.
Atény však majú aj druhý variant plebiscitu: pokiaľ občania hlasujú o zákone, ktorý „vážne upravuje sociálny problém“, je potrebná účasť až polovice oprávnených voličov.
Poslanci pochybujú o ústavnosti hlasovania
Viacerí poslanci podľa agentúry Reuters spochybnili ústavnosť pripravovaného referenda. Grécka ústava podľa nich neumožňuje všeľudové hlasovanie o ekonomických otázkach.
Pripravovaný plebiscit by mal byť prvý od roku 1974, keď Gréci po páde vojenskej diktatúry odmietli monarchiu a zahlasovali za vznik republiky.
Budúcoročné všeľudové hlasovanie bude podľa Wikipédie deviate od roku 1862.
Papandreou počas príhovoru k poslaneckej snemovni, v ktorom oznámil
plán uskutočniť všeľudové hlasovanie. FOTO - SITA/AP
Zložitá dohoda
Gréci majú v referende hlasovať o dohode, ktorá sa zrodila na minulotýždňovom summite lídrov Európskej únie a eurozóny.
Najdôležitejším výsledkom summitu je súhlas bánk s odpísaním polovice dlhov Grécka, čo by malo znížiť celkový dlh krajiny o 100 miliárd eur, a dohoda na rekapitalizácii európskych bánk.
Politici sa dohodli aj na ďalšej pôžičke Aténam, ktorá by mala dosiahnuť zhruba 130 miliárd eur.
Zadlženie krajiny, ktoré je dnes asi na 160 percent hrubého domáceho produktu (HDP) a neustále sa zvyšuje, by sa malo vďaka dohodnutým opatreniam znížiť do roku 2020 na 120 percent HDP.
Prvý záchranný úver vo výške 110 miliárd eur získalo Grécko od Medzinárodného menového fondu a štátov eurozóny vlani v máji, Slovensko sa na ňom nepodieľa.
Autor: ava