ATÉNY, BRATISLAVA. Zúfalý a riskantný krok, ktorý však môže vyjsť. Tak mnohí analytici hodnotia prekvapivý nápad gréckeho premiéra Giorgiosa Papandrea usporiadať referendum o dohode krajiny s eurozónou na odpustení časti dlhov a ďalšej pôžičke.
Začal kampaň Grécky premiér už začal lobovať za svoj plán. Najskôr v stredu o tretej hodine ráno presvedčil ministrov vo vláde. Mnohí so zaťatými zubami nakoniec jednomyseľne podporili návrh.
FAKTY Giorgios Papandreu (59)
Tretí pokračovateľ slávnej politickej dynastie v Grécku. Premiérom bol jeho otec aj dedo. Vyrastal v Spojených štátov. V politike pôsobil ako minister školstva či zahraničných vecí. Od roku 2009 je premiérom.
Premiér ministrov podľa denníka Kathimerini uistil, že dokáže presvedčiť lídrov eurozóny, aby aj oni podporili jeho krok. Hovoriť s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou mal v stredu na stretnutí G20 v Cannes.
Nech už sa mu duo Merkozy podarí presvedčiť alebo nie, kľúčové je presadiť referendum, ktoré by mohlo byť už v decembri, doma. A to je viac ako neisté. Väčšina strany PASOK premiéra Papandrea v 300-člennom parlamente padla z pôvodných 160 poslancov na 152.
Už v piatok príde jej prvý test – bude sa hlasovať o dôvere vlády. Ak padne, krajinu čakajú predčasné voľby. Podľa prieskumov má PASOK najnižšiu podporu za 34 rokov a vyhrala by pravicová Nová demokracia, ktorá prijímanie opatrení kritizuje.
Ak by aj vláda zvládla hlasovanie o dôvere, bude musieť v parlamente pretlačiť referendum. A podľa Kathimerini najmenej štyria vládni poslanci povedali, že návrh nepodporia.
Hovoriť o akte demokracie v jeho kolíske je svätým právom Grékom, ale načasovanie a dôvody, ktoré k nemu vedú, také vznešené nie sú, píše Miriam Zsilleová
Čítajte komentár (piano) >>
Referendum o eure? Práve pri pohľade na situáciu v Grécku treba hľadať dôvody, prečo sa chce Papandreu pýtať ľudí. Podľa dohody banky Grékom odpustia 50 percent dlhov, ale Atény budú musieť ešte viac šetriť. Pri poslednom schválení úsporných opatrení mnohí jeho poslanci povedali, že toto je naposledy, čo za ne dvihli ruku.
V takej slabej pozícii (a tiež s pokračujúcimi protestmi v uliciach) je ťažko predstaviteľné, že by dokázal Papandreu dva roky pretláčať požiadavky eurozóny na šetrenie. Úspešné referendum by kritikov plánu aj demonštrantov umlčalo.
„Po referende nikto nebude môcť spochybniť náš kurz v rámci eura,“ povedal Papandreu podľa Reuters. „Referendum je zúfalá a riskantná odpoveď na tlak rebelov,“ povedal pre Financial Times analytik Euroasia Group Wolfango Piccoli.
Premiér verí, že Gréci ho podporia. Nemusí to byť len jeho zbožné želanie. Podľa prieskumov je 59 percent Grékov proti pomoci. To sa môže zmeniť. Najmä, keď Papandreu začne strašiť druhou alternatívou.
Po neúspechu referenda by zrejme čakal Grécko bankrot a návrat k drachme. No Gréci majú euro radi – 73 percent ho opustiť nechce. Navyše, podľa zdrojov Financial Times by práve o tom mohla byť otázka – či má Grécko zostať v eurozóne.