Ktoré pomôcky celkom alebo čiastočne uhrádzajú zdravotné poisťovne, určuje zoznam. Každý štvrťrok ho vydáva ministerstvo zdravotníctva. Najnovší platí od októbra, viac ako polovica pomôcok je bez doplatku.
BRATISLAVA. Od januára budúceho roku majú pacienti za zdravotné pomôcky zaplatiť menej.
Dôvodom je zníženie obchodnej prirážky na dodávanie zdravotníckych pomôcok, ktoré navrhlo ministerstvo zdravotníctva.
Po novom budú môcť zdravotnícke pomôcky nakúpiť priamo od výrobcov aj výdajne zdravotníckych pomôcok. Toto opatrenie zníži obchodnú maržu, a teda cenu samotných zdravotníckych pomôcok.
Generálna riaditeľka sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva zdravotníctva Michaela Cesnaková povedala, že od nového roku teda už nebude potrebné na veľkodistribúciu zdravotníckych pomôcok povolenie, ktoré doteraz vydávalo ministerstvo zdravotníctva.
Zdravotné poisťovne by týmto krokom mali ušetriť podľa ministerstva ročne približne 4,9 milióna eur a pacienti na doplatkoch asi 135-tisíc eur.
Zásadné zmeny nečakajte
Ktoré pomôcky celkom alebo čiastočne uhrádzajú zdravotné poisťovne, určuje zoznam ministerstva zdravotníctva.
Najnovší, ktorý platí od prvého októbra, však neprináša z hľadiska obsahu zásadné zmeny.
Je v ňom zaradených takmer štyri a pol tisíca zdravotníckych pomôcok. Opätovne viac ako 52 percent zdravotníckych pomôcok je bez doplatku pacienta.
S doplatkom do 3,49 eura je ďalších takmer 15 percent zdravotníckych pomôcok.
Pacient si môže pri každej skupine zdravotníckych pomôcok vybrať zdravotnícku pomôcku bez doplatku.
Zoznam, podľa ktorého postupujú zdravotné poisťovne, okrem doplatkov určuje aj to, aký lekár môže pomôcku predpísať – praktický lekár alebo špecialista, ako často, prípadne aj v akom množstve.
Najviac je plienok i kĺbových náhrad
Zdravotné poisťovne najčastejšie preplácajú pomôcky pre pacientov s ťažkosťami pri udržaní moču (inkontinencii – dámske vložky, plienky a plienkové nohavičky), ďalej obväzový materiál a pomôcky pre stomikov a testovacie prúžky na stanovenie glukózy v krvi glukomerom.
Napríklad len zdravotná poisťovňa Dôvera v tomto roku uhradila pacientom plienkové nohavičky pre inkontinentných za 3,2 milióna eur.
V štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni najčastejšie uhrádzajú pacientom kĺbové náhrady (bedrové a kolenné), defibrilátory a kardiostimulátory. Ďalej aj ortézy, barly a vychádzkové palice.
Aktuálna ponuka je už s fotografiami
Pacienti aj ich príbuzní sa donedávna nevedeli v zozname zdravotníckych pomôcok plne alebo čiastočne uhrádzaných z verejného zdravotného poistenia, vôbec zorientovať.
Od polovičky tohto roku to majú jednoduchšie. Na webovej stránke ministerstva zdravotníctva funguje novinka, ktorá pomôže pacientom aj lekárom lepšie sa zorientovať v ponuke. Kliknutím na názov pomôcky sa aktivuje fotografia s opisom pomôcky.
Pomôcky
Švorkolka Quatro
Pomôcka na chodenie v exteriéri aj interiéri s brzdami. Dá sa zložiť do auta.
Doplatok: je plne hradená poisťovňou, inak 77,35 eura.
Predpíše: rehabilitačný lekár, treba aj vyjadrenie revízneho lekára.
Francúzske barly
Slúžia ako opora pri sťaženom pohybe.
Doplatok: strieborná plne hradená, inak do jedného eura, bez poukazu zdravotnej poisťovne 7,08 eura.
Predpíše: odborník – chirurg, ortopéd, rehabilitačný, neurológ, traumatológ, geriater.
Vychádzkové palice
Všetky palice okrem drevených sú nastaviteľné, môžu byť rôzne farby.
Doplatok: drahšia verzia 9,48 eura, lacnejšia 6,51 eura, bez poukazu zdravotnej poisťovne 14,09 eura alebo 9,67 eura.
Predpíše: odborný lekár.
Klasické drevené palice
Každá má zakončenie s gumovou koncovkou, na zimu sa dajú dokúpiť protišmykové.
Doplatok: plne hradené aj s doplatkom do 4 eur, bez poukazu 4,58 - 8,68 eura.
Predpíše: odborný lekár.
Chodúľka
Pevná alebo krokovacia – pomôcka pri chôdzi.
Doplatok: pri pevnej plne hradená, pri krokovacej 1,03 eura, bez poukazu 55,92 eura, krokovacia 56,95 eura.
Predpíše: rehabilitačný lekár, schvaľuje revízny lekár zdravotnej poisťovne.
Sedačka do vane s operadlom
Zavesí sa na boky vane, stabilizuje polohu.
Doplatok: plne hradená poisťovňou, cena bez poukazu zdravotnej poisťovne 33,40 eura.
Predpíše: každý odborný lekár.
Držadlo na bok vane
Jednoduchá pomôcka pre človeka so sníženou pohyblivosťou pri vstupe do vane.
Doplatok: 14,50 eura, cena bez poukazu zdravotnej poisťovne 24,12 eura.
Predpíše: každý odborný lekár.
Poduška na kríže
Je vhodná aj na sedenie do auta.
Doplatok: nie je hradená poisťovňou, kupujúci hradí plnú sumu 6,30 eura.
Vankúš na spanie
Vankúš s tvarovou pamäťou – zabezpečuje optimálnu podporu pri bolestiach chrbta a krčnej chrbtice.
Doplatok: plne hradený aj s doplatkom 15,94 eura, cena bez poukazu zdravotnej poisťovne: 31,76 – 47,71 eura.
Predpíše: odborný lekár.
Nadstavec na WC s upevnením
Uľahčuje používanie WC u telesne postihnutých a menej pohyblivých osôb, po operáciách bedrového kĺbu.
Doplatok: plne hradí zdravotná poisťovňa, bez poukazu 51,56 eura.
Predpíše: odborný lekár
Toaletné kreslo pojazdné
Dá sa použiť aj ako vozík na prepravu chorej osoby v domácnosti.
Doplatok: plne hradí zdravotná poisťovňa, cena bez poukazu zdravotnej poisťovne 128,94 eura.
Predpíše: odborný lekár.
Sprchovací návlek
Slúži ako ochrana sadry pred navlhnutím pri umývaní .
Doplatok: len voľný predaj, zdravotná poisťovňa nehradí.
Dagmar Kočkovská, Bio G zdravotnícke pomôcky
Na kompenzáciu pri barlách nemá každý nárok
Penzistovi so zdravotnými ťažkosťami, pri ktorých potrebuje francúzske barly alebo paličku, ešte nemusí vzniknúť nárok na finančný príspevok, ktorý by mu kompenzoval zvýšené výdavky na hygienu, šatstvo či obuv.
BRATISLAVA. Kým niekedy dostávali na požiadanie všetci ľudia, ktorí používali francúzske barly od štátu mesačný príspevok vo výške 200 až 300 korún (dnes by to bolo sedem až desať eur), teraz im už nemusí vzniknúť nárok automaticky.
Judita Havalová, riaditeľka odboru peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažko zdravotne postihnutých z Ústredia práce, sociálnych veci a rodiny v Bratislave, povedala, že v súčasnosti podľa zákona o peňažných príspevkoch majú nárok na kompenzáciu iba osoby zdravotne ťažko postihnuté.
To znamená, že úrady práce, sociálnych vecí a rodiny nemôžu finančne pomôcť seniorom, ktorí síce sú odkázaní na používanie zdravotníckych pomôcok, ako je špeciálna obuv, ortézy, antidekubitné pomôcky, no nie sú uznaní za ťažko zdravotne postihnutých.
To isté platí aj vtedy, ak má chorý človek väčšie výdavky na špeciálnu – diétnu stravu. Aby dostal príspevok, musí byť klasifikovaný ako ťažko zdravotne postihnutá osoba.
„V prípade, že dôchodca si pri istých chorobách vyžaduje dodržiavanie diétneho stravovania, môže sa obrátiť na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta svojho trvalého pobytu, kde mu poskytnú komplexné poradenstvo vo veci peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie,“ povedala Havalová.
Výška peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie je odstupňovaná do troch skupín podľa konkrétnych chorôb a porúch.
„Niektoré obce však poskytujú seniorom možnosť lacnejšieho stravovania. Táto služba je však plne v kompetencii samosprávy.
Seniori často nevedia, ako získať zdravotnú pomôcku
O zdravotných pomôckach, ktoré môžu seniorom uľahčiť život, chýba pravidelná osveta.
BRATISLAVA. Seniori nemajú dostatok informácií o pomôckach, ktoré im napríklad uľahčujú mobilitu. Nevedia ani to, kde a ako môžu vhodné pomôcky získať. Mnohí netušia, že na to, aby ich získali napríklad cez verejné zdravotné poistenie, nemusia byť nutne klasifikovaní ako osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
Ľudmila Gričová z neziskovej organizácie Centrum samostatného života v Bratislave hovorí, že s nedostatočnou informovanosťou seniorov sa stretáva veľmi často.
„Nepoznajú napríklad pomôcky na uľahčenie pohybu po byte či vonku, pomôcky, ktoré by im uľahčili hygienu, kúpanie. To, čo im však chýba predovšetkým, sú vedomosti, ako sa k nim dostať,“ povedala Gričová.
Poradia všetkým
Do Centra samostatného života v Bratislave, ktoré poskytuje základné sociálne poradenstvo a funguje ako informačné centrum pre ľudí s ťažkým telesným postihnutím, si nechodia po rady len ťažko zdravotne postihnutí občania. Prichádzajú aj obyčajní seniori, ktorým sa horší zdravotný stav.
„Záujmové organizácie alebo kluby dôchodcov by činnosť mohli zamerať aj na pravidelnú osvetu v tejto oblasti, aby sa povedomie seniorov zvýšilo,“ hovorí Gričová. Dodáva, že rezervy sú aj v informovanosti zo strany zdravotných či sociálnych pracovníkov.
Otázky aj mailom
Do Centra sa seniori najčastejšie chodia poradiť najmä v otázkach opatrovania, zdravotníckych pomôcok a peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.
Centrum poskytuje poradenstvo aj cez email csz@csz.sk. Netreba zabudnúť uviesť celé meno a bydlisko, organizácia neodpovedá anonymným pisateľom.
Ako sa dostať k zdravotnej pomôcke
Aby vám zdravotná poisťovňa uhradila alebo aspoň prispela na zdravotnú pomôcku, treba dodržať stanovený postup.
1. Zdravotné pomôcky si môžete dať predpísať u lekára, alebo si ich kúpiť priamo vo výdajni zdravotníckych pomôcok. Ak ich máte na lekársky poukaz, vyjde vás to lacnejšie, buď nedoplatíte nič, alebo len časť ceny.
2. Predpisuje ich ošetrujúci lekár podľa potreby a v závislosti od zdravotného stavu pacienta.
3. Tie, ktoré preplácajú zdravotné poisťovne alebo na ne prispievajú, má navrhnúť ošetrujúci lekár.
4. Predpísať ich môže lekár špecialista, ako napríklad ortopéd, rehabilitačný lekár, traumatológ, chirurg, neurológ, reumatológ, geriater a podobne.
5. Finančne náročnejšie zdravotné pomôcky podliehajú schváleniu revíznym lekárom zdravotnej poisťovne – sú to vozíky, postele, inzulínové pumpy a podobne.
6. V týchto prípadoch musí poistenec po predpísaní priniesť (poslať poštou) lekársky poukaz do poisťovne. Ak príde osobne, tak to vybavujú na počkanie, inak to trvá približne týždeň.
7. Ak sú to bežné zdravotnícke pomôcky (paličky, barly, obväzy, plienky, chodúľky) tak po ich predpísaní ošetrujúcim lekárom ide poistenec rovno do výdajne zdravotníckych pomôcok alebo lekárne a pomôcku si vyzdvihne.
8. Ak nemáte istotu, aká pomôcka by vám pomohla, môžete sa prísť poradiť aj do výdajne zdravotníckych pomôcok.