BRATISLAVA. Internetové fóra sa hemžia diagnózami a sťažnosťami na posudzovanie žiadostí o invalidný dôchodok.
Aj pani Martina sa prednedávnom posťažovala, že hoci má niekoľko ochorení, obodovali ju len na 35 bodov. Napriek tomu, že pre svoje zdravotné ťažkosti nevládze naplno pracovať, na invalidný dôchodok to nestačí.
Čo bod, to percento
Človek je podľa zákona o sociálnom poistení invalidný až vtedy, ak má pokles vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 percent v porovnaní so zdravou osobou. Choroby sa bodujú – čo bod, to percento zníženia práceschopnosti.
„Mám vysoký krvný tlak, obezitu, bolesti chrbtice, ochorenie štítnej žľazy a cukrovku. Ako je možné, že som dostala len toľko bodov?“ píše Martina.
Jana Hrabková zo Sociálnej poisťovne to vysvetľuje: Ak pri chorobe vysokého krvného tlaku nie sú dokumentované zmeny na srdci, obličkách, očných cievach alebo sú len ľahkého stupňa, nepodmieňuje to invaliditu.
Rovnako ju nepodmieňuje ani obezita sama osebe, ale následky a sprievodné postihnutia najmä srdcovocievneho systému, pľúcneho alebo pohybového systému.
Bolesti chrbtice podmieňujú invaliditu len v prípadoch ťažkého postihnutia jej funkcie s prejavmi dráždenia nervov a svalov, s ťažkou poruchou dynamiky chrbtice. Aj cukrovka podmieňuje invaliditu, len ak sú prítomné komplikácie.
Dôležitá je jedna choroba
Miera poklesu schopnosti sa pritom určuje len podľa choroby, ktorá je rozhodujúcou príčinou dlhodobo nepriaznivého stavu. Na zvyšné choroby ju možno zvýšiť najviac o 10 percent.
„Môže tak vzniknúť situácia, že sa človek lieči na všetky uvedené choroby, ale ani jedna svojou závažnosťou nepresahuje mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 30 percent.
Občan teda nie je uznaný za invalidného,“ hovorí Hrabková. Ani zvýšenie tejto hodnoty o 10 percent na ďalšie ochorenia potom nestačí na uznanie invalidity, keďže treba aspoň 41 bodov.
Čo vás čaká u posudkového lekára
BRATISLAVA. Posudzovanie invalidity prebieha štandardizovaným spôsobom, ktorý musia posudkoví lekári dodržiavať.
Lekár najskôr žiadateľovi o invalidný dôchodok vysvetlí, za akých podmienok môže byť uznaný za invalidného.
Následne ho vyzve, aby opísal svoje osobné, rodinné, sociálne a pracovné pomery. Žiadateľ taktiež musí opísať svoj zdravotný stav a priebeh ochorenia. Toto všetko sa zapíše do zápisnice.
Žiadateľ tiež môže navrhnúť ďalšie dôkazy o svojich zdravotných ťažkostiach – môže nimi byť napríklad plánované odborné vyšetrenie. V takom prípade sa pojednávanie odročí najviac na 30 dní. Ak nie je určený termín odborného vyšetrenia, tak na nevyhnutný čas.
Posudkový lekár musí opísať, ktoré nálezy, lekárske správy ho viedli k určeniu rozhodujúceho zdravotného postihnutia.
Musí tiež uviesť, prečo nezohľadnil prípadné ďalšie choroby. Podrobne vysvetlí dôvody stanovenej miery poklesu. Všetko sa to uvedie do zápisnice. Tá sa priloží k žiadosti o invalidný dôchodok.
Koľko bodov je za akú chorobu?
Koľko bodov vám posudkoví lekári priznajú za vašu chorobu, zistíte v prílohe číslo štyri zákona o sociálnom poistení. Vybrali sme niektoré z nich.
1. Strata sleziny bez prítomnosti krvnej choroby – 10 bodov.
2. Chronická lymfatická leukémia s miernymi prejavmi alebo v remisii – 10 bodov, so stredne ťažkými prejavmi – 30 až 50 bodov.
3. Chronický únavový syndróm v strednej forme so závažným poklesom celkovej výkonnosti organizmu – 30 až 40 bodov, v ťažkej forme – 70 až 80 bodov.
4. Cukrovka kompenzovateľná diétou – 10 až 20 bodov, s ohľadom na pracovné zaradenie – 30 až 40 bodov, ťažko kompenzovateľná s kolísavými hodnotami glykémie – 50 až 75 bodov.
5. Hyperfunkcia štítnej žľazy ľahkého stupňa – 5 až 10 bodov, stredného stupňa s orgánovými a psychickými zmenami – 30 až 50 bodov a ťažkého stupňa s chudnutím, poškodením srdca a podobne – 60 až 70 bodov.
6. Parkinsonova choroba s ojedinelými mimovoľnými pohybmi – 20 až 30 bodov, stredne ťažká forma – 40 až 50 bodov a ťažká forma s tremorom – 60 až 80 bodov.
7. Stavy po cievnych mozgových príhodách v ľahkých formách – 5 až 15 bodov, stredne ťažké – 30 až 50 bodov, ťažké až osobitne ťažké formy – 60 až 100 bodov.
8. Strata oka pri zachovaní zrakových funkcií na druhom oku – 45 bodov.
9. Obojstranná ťažká nedoslýchavosť – 35 až 45 bodov, úplná hluchota – 50 bodov.
10. Komplikovaný chronický zápal stredného ucha – 20 až 40 bodov.
Otázky a odpovede
Ak mám pocit, že ma lekár ohodnotil na menej bodov, ako by som mal dostať, čo môžem robiť?
Po doručení rozhodnutia Sociálnej poisťovne o nepriznaní invalidného dôchodku, môžete podať návrh na jeho preskúmanie príslušnému krajskému súdu. A to v lehote do 30 dní od doručenia rozhodnutia. V rámci preskúmavacieho konania váš zdravotný stav opakovane prehodnotí posudkový lekár pobočky Sociálnej poisťovne, do ktorej patríte. Následne vás preskúma aj lekár z Ústredia Sociálnej poisťovne. O opravnom prostriedku v konečnom dôsledku rozhodne krajský súd. Ak nevyužijete možnosť podania opravného prostriedku, môžete požiadať na základe neformálnej žiadosti o znovuposúdenie zdravotného stavu.
Môžem podať žiadosť o priznanie invalidného dôchodku aj počas poberania nemocenského alebo musím ukončiť péenku?
O invalidný dôchodok môžete požiadať aj počas poberania nemocenského, teda pred ukončením péenky. Vznik invalidity posudkový lekár potom spravidla určí od jej ukončenia.
Ako dlho má trvať vybavenie žiadosti o priznanie invalidného dôchodku?
Sociálna poisťovňa rozhoduje do 60 dní od začatia konania, v mimoriadne zložitých prípadoch možno túto lehotu predĺžiť najviac o 60 dní.
Na aké obdobie sa priznáva invalidita a po akom čase sa prehodnocuje?
Ak sa predpokladá zmena vo vývoji zdravotného stavu, prvá kontrolná prehliadka je spravidla po jednom roku.
V prípade zlepšenia zdravotného stavu môže nastať zníženie percentuálnej miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, v prípade zhoršenia zdravotného stavu zasa k zvýšeniu percentuálnej miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Trvanie invalidity sa nepreskúmava, ak pri kontrolnej prehliadke nebola určená lehota jej ďalšieho uskutočnenia.
V aký prípadoch sa priznáva trvalá invalidita?
Ak sa nepredpokladá zmena vo vývoji zdravotného stavu a zmena schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. V takom prípade nie je potrebné stanoviť lehotu kontrolnej lekárskej prehliadky.
Môžem pracovať popri poberaní invalidného dôchodku?
Žiaden zákon neobmedzuje poberateľa invalidného dôchodku vo výkone zamestnania.
Zdroj: Sociálna poisťovňa
Musíte si zohnať množstvo dokladov
Aby sa Sociálna poisťovňa začala zaoberať vašou žiadosťou o invalidný dôchodok, radšej na nič nezabudnite.
1. Tlačivo „Prehliadky Zisťovacia – kontrolná“, musí byť vyplnené a potvrdené ošetrujúcim lekárom, tlačivo nájdete na pobočke poisťovne, kam ho vyplnené aj odnesiete.
2. Výučný list alebo maturitné vysvedčenie alebo diplom, prípadne potvrdenie školy odkedy do kedy štúdium trvalo.
3. Platný občiansky preukaz alebo pas, vojenskú knižku, rodné listy detí, v prípade úmrtia dieťaťa pred 18. rokom veku aj úmrtný list.
4. Potvrdenie o všetkých obdobiach, v ktorých bol občan v evidencii nezamestnaných, hodnoverný doklad, odkedy, dokedy trvalo zamestnanie.
5. Potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými nemá Slovensko uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.
6. Evidenčný list dôchodkového poistenia – je potrebný na preukázanie obdobia dôchodkového poistenia, teda zamestnania a dosiahnutého vymeriavacieho základu (hrubej mzdy). Potrebujete ho aj v prípade, ak zostanete zamestnaní u rovnakého zamestnávateľa aj po priznaní invalidného dôchodku. Vtedy však musíte zamestnávateľovi oznámiť, od ktorého dátumu žiadate priznať invalidný dôchodok.
7. Potvrdenie zamestnávateľa o období poberania náhrady príjmu pri dočasnej péenke, prípadne doklad o poberaní platu alebo služobného príjmu počas dočasnej péenky. A to za obdobie 52 týždňov pred dátumom spísania žiadosti o invalidný dôchodok.
8. Ak žiadate o priznanie invalidného dôchodku spätne, sú potrebné doklady o období vyplácania dávky v hmotnej núdzi z úradu práce.
Na aký invalidný dôchodok máte nárok
Prinášame príklady troch ľudí, ktorým priznali invalidný dôchodok. Pre každého počítame s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť do 70 %, no aj nad 70 %.
1. prípad:
18-ročnému mužovi (alebo žene) je priznaný invalidný dôchodok z mladosti. Má naň nárok vtedy, keď sa invalidným stal ako nezaopatrené dieťa. Na aký invalidný dôchodok má nárok?
a) Pri uznaní miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 50 percent, sa invalidný dôchodok vypočíta:
Invalidný dôchodok = osobný mzdový bod x ODP x aktuálna dôchodková hodnota x 50 %
Invalidný dôchodok = 0,67 x 44,0302 x 9,5756 x 50 %
Invalidný dôchodok bude 141,30 eura.
K tejto sume patrí zvýšenie o 1,8 % (valorizácia), t. j. o 2,60 eura.
Invalidný dôchodok k 9. 9. 2011 je 143,90 eura.
b) Miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je nad 70 %, v tomto prípade 80 %:
Invalidný dôchodok = osobný mzdový bod x ODP x aktuálna dôchodková hodnota
Invalidný dôchodok = 0,67 x 44,0302 x 9,5756
Invalidný dôchodok bude 282,50 eura.
K tejto sume patrí zvýšenie o 1,8 % (valorizácia) t. j. o 5,10 eura. Invalidný dôchodok k 9. 9. 2011 je 287,60 eura..
Poznámka:
ODP – obdobie dôchodkového poistenia od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku.
Osobný mzdový bod je v prípade invalidity z mladosti hodnota 0,67
2. prípad:
35-ročný muž (alebo žena) má priznaný invalidný dôchodok, odpracoval 15 rokov za priemernú mzdu v národnom hospodárstve.
a) Občan vo veku 35 rokov bol uznaný za invalidného od 5. 10. 2011 s mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 55 %. V zamestnaní odpracoval 15 rokov, priemerný osobný mzdový bod je 1,1127.
Invalidný dôchodok = priemerný osobný mzdový bod x ODP x aktuálna dôchodková hodnota x 55 %
Invalidný dôchodok = 1,1127 x 42,0274 x 9,5756 x 55 %
Invalidný dôchodok bude 246,30 eura
K tejto sume patrí zvýšenie o 1,8 % (valorizácia), t.j. o 4,50 eura. Invalidný dôchodok k 5. 10. 2011 je 250,80 eura.
b) Občan vo veku 35 rokov bol uznaný za invalidného od 5. 10. 2011 s mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 75 %. V zamestnaní odpracoval 15 rokov, priemerný osobný mzdový bod je 1,1127.
Invalidný dôchodok = priemerný osobný mzdový bod x ODP x aktuálna dôchodková hodnota
Invalidný dôchodok = 1,1127 x 42,0274 x 9,5756
Invalidný dôchodok bude 447,80 eura
K tejto sume patrí zvýšenie o 1,8 % (valorizácia), t. j. 8,10 eura. Invalidný dôchodok k 5. 10. 2011 je 455,90 eura.
Poznámka:
ODP – obdobie dôchodkového poistenia získané ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku.
3. prípad:
50-ročný muž (alebo žena) má priznaný invalidný dôchodok, odpracoval 32 rokov za priemernú mzdu v národnom hospodárstve.
a) Občan vo veku 50 rokov bol uznaný za invalidného od 5. 10. 2011 s mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 55 %. V zamestnaní odpracoval 32 rokov, priemerný osobný mzdový bod je 1,1127.
Invalidný dôchodok = priemerný osobný mzdový bod x ODP x aktuálna dôchodková hodnota x 55 %
Invalidný dôchodok = 1,1127 x 44,0302 x 9,5756 x 55 %
Invalidný dôchodok bude 258,10 eura
K tejto sume patrí zvýšenie o 1,8 % (valorizácia), t. j. o 4,70 eura. Invalidný dôchodok k 5. 10. 2011 je 262,80 eura.
b) Občan vo veku 50 rokov bol uznaný za invalidného od 5. 10. 2011 s mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť 75 %. V zamestnaní odpracoval 32 rokov, priemerný osobný mzdový bod je 1,1127.
Invalidný dôchodok = priemerný osobný mzdový bod x ODP x aktuálna dôchodková hodnota
Invalidný dôchodok = 1,1127 x 44,0302 x 9,5756
Invalidný dôchodok bude 469,20 eura
K tejto sume patrí zvýšenie o 1,8 % (valorizácia), t. j. o 8,50 eura. Invalidný dôchodok k 5. 10. 2011 je 477,70 eura.
Poznámka:
ODP – obdobie dôchodkového poistenia získané ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku
Netreba zabudnúť:
- Invalidné dôchodky sa zaokrúhľujú na celé desatinné čísla nahor.
- Aktuálna dôchodková hodnota na rok 2011 je 9,5756.
- Ak máte pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť do 70 %, musíte si vzorec násobiť vašimi bodmi.
Zdroj: prepočty Sociálnej poisťovne