BERLÍN, PARÍŽ. Francúzski a nemeckí diplomati v súčasnosti intenzívne diskutujú o radikálnych zmenách v Európskej menovej únii (EMÚ), ktorých výsledkom má byť zníženie počtu krajín v eurozóne.
Vo štvrtok o tom s odvolaním sa na nemenované, vysoko postavené zdroje informovala tlačová agentúra Reuters. Oficiálne miesta to však vzápätí popreli.
Rozdeliť eurozónu na dva kluby
"Francúzsko a Nemecko o tejto otázke posledné mesiace na rôznych úrovniach intenzívne debatujú," povedal pre Reuters nemenovaný predstaviteľ EÚ v Bruseli, ktorý si ale neželal byť menovaný.
"Musíme postupovať veľmi opatrne, ale pravdou je, že potrebujeme vytvoriť presný zoznam tých, ktorí nechcú byť súčasťou klubu a tých, ktorí jednoducho nemôžu byť súčasťou," dodal v narážke na počet členov eurozóny. Nie je pritom jasné, ktoré štáty by mali v exkluzívnom klube zostať.
Agentúra Reuters pripomína, že diplomatické rozhovory sú stále „v teoretickej rovine.“
Nemecká kancelárka Angela Merkelová reagovala na informácie agentúry Reuters slovami, že stabilizovanie eurozóny v jej terajšej podobe je pre nemeckú vládu momentálne najvyššou prioritou. "Momentálne máme jediný cieľ, ktorým je stabilizácia eurozóny v súčasnej podobe," uviedla Merkelová
Sarkozy: Cestou je "dvojrýchlostná" eurozóna
K citlivej otázke reformy EMÚ sa v utorok počas diskusie so študentmi vo francúzskom Štrasburgu vyjadril aj prezident Nicolas Sarkozy. Podľa neho je "jediným modelom pre budúcnosť" takzvaná "dvojrýchlostná eurozóna.
Hovorca francúzskeho ministerstva financií ale poprel, že lídri na oficiálnej úrovni diskutujú o znížení počtu členských štátov EÚ, ktoré používajú euro.
Podobne sa vyjadril aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. "Nemôže existovať mier a prosperita na severe alebo západe Európy, ak neexistuje mier a prosperita na juhu a na východe," vyhlásil v Berlíne.
Viedeň si rozdelenie eurozóny nevie predstaviť
Rakúske ministerstvo financií nezachytilo žiadne úvahy o rozdelení eurozóny a nevie si predstaviť, žeby Nemecko a Francúzsko taký krok podporili. Povedal to hovorca rakúskeho ministerstva financií Harald Waiglein.
"Nikdy som o tom nepočul a úprimne si to neviem predstaviť," povedal Waiglein pri otázke, či členské štáty uvažujú o vytvorení menšieho bloku, do ktorého by patrili iba finančne silné krajiny. Rakúsko by to určite nepodporilo, "pretože by to bolo spojené s katastrofickými následkami pre Európu," dodal.
Brusel rozdelenie eurozóny odmieta
Hlbšia integrácia eurozóny je nevyhnutná, aby dokázala čeliť dlhovej kríze, ale tento proces nesmie spôsobiť nijaké rozdelenie menovej únie alebo celej EÚ, vyhlásila vo štvrtok Európska komisia.
"Spomalenie hlbšej integrácie eurozóny tiež nepripadá do úvahy vzhľadom na problémy, ktoré pred nami stoja," povedala na pravidelnej tlačovej konferencii hovorkyňa Európskej komisie Pia Ahrenkildeová Hansenová.
Hovorkyňa citovala vyjadrenie šéfa EK Josého Manuela Barrosa, ktorý v stredu večer vyhlási, že rozpad eurozóny by poškodil hrubý domáci produkt Európskej únie.
Pokiaľ ide len o samotné Nemecko, takéto rozdelenie by znamenalo, že jeho ekonomika sa zmenší o 3 % a krajina stratí jeden milión pracovných miest. "Ide o obrovské náklady. Nemôžeme dovoliť, aby sa eurozóna alebo Európska únia rozdrobili, pretože by to bolo proti záujmom obyvateľov celej Európy," uviedla hovorkyňa.
Hovorkyňa EK dnes zdôraznila, že Európska únia nemá oficiálnu informáciu o existencii rokovaní o rozdelení eurozóny na dva bloky. V tejto súvislosti pripomenula berlínsky prejav predsedu EK, v ktorom Barroso kategoricky odmieta rozdelenie Európskej únie na dva tábory.
"Rozdelená únia nebude nikdy fungovať," uviedol Barroso počas svojho vystúpenia v Berlíne.
Euro vo štvrtok posilnilo voči doláru aj jenu
Napätie na trhu mierne ustúpilo po tom, ako predstaviteľ Berlusconiho strany povedal, že sa diskutuje o možnosti vytvorenia vlády národnej jednoty a následných voľbách.
LONDÝN. Euro vo štvrtok vzrástlo a dostalo sa tak z mesačného minima voči doláru. Spoločnú európsku menu podporili známky toho, že politická neistota v Taliansku sa zmierňuje a krajina zaplatila nižšie úroky v emisii krátkodobých dlhových cenných papierov.
Napätie na trhu mierne ustúpilo po tom, ako vysokopostavený predstaviteľ strany premiéra Silvia Berlusconiho povedal, že predseda vlády diskutuje o možnosti, že sa vytvorí vláda národnej jednoty a následne sa vyhlásia predčasné voľby.
Euro posilnilo voči doláru o 0,5 % na 1,3616 USD/EUR. Začiatkom dňa spoločná európska mena však klesla na mesačné minimum voči doláru na úroveň 1,3484 USD/EUR. Voči jenu euro posilnilo o 0,2 % na 105,62 JPY/EUR.
Britská libra voči doláru vzrástla o 0,2 % na 1,5949 USD/GBP po tom, ako Bank of England vo štvrtok rozhodla ponechať hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,5 %. Zároveň rozhodla, že aj napriek prehĺbeniu dlhovej krízy eurozóny nezväčšuje sumu, ktorú plánuje vynaložiť na program nákupu aktív.
(sita, reuters)