KYSUCKÝ LIESKOVEC. Teplo z biomasy je schopné pokryť 30 % z celkovej potreby tepla na Slovensku. Podľa generálneho riaditeľa združenia právnických osôb Biomasa so sídlom v Kysuckom Lieskovci Ladislava Žideka si vykurovanie biomasou vyžaduje zhruba o 50 % vyššie investičné náklady ako pri vykurovaní plynom.
Vykurovanie biomasou, peletami a štiepkami je podľa jeho vyjadrenia približne o 20 % lacnejšie ako plynom. Aj v prípade, že človek nejde do dotácie, tak do piatich - šiestich rokov sa mu peniaze, ktoré navyše vloží, vrátia z toho, čo ušetrí na platbe za plyn. V každom rozvinutom štáte sa to rieši dotáciami štátu. U nás sa dotácie rozbiehajú veľmi pomaly," povedal generálny riaditeľ združenia Biomasa.
Využívanie biomasy na Slovensku, obzvlášť v období krízy, považuje za element, ktorý je schopný prispievať pozitívne k rozvoju Slovenska, čo Biomasa prezentovala aj na konferencii ENERGOFUTURA 2011 v Bratislave. Postavili sme továreň na úplne nový druh paliva - drevné pelety a vybudovali sme 47 kotolní. Vyrábame čisté a ekologické palivo, ktoré si ľudia bežne môžu kúpiť a komfortom sa vyrovná plynu.
Väčšina producentov je sústredená na export hlavne do Talianska. Biomasa v tomto roku dokáže až 80 % výroby umiestniť na slovenskom trhu. A to je z pohľadu trvalej udržateľnosti firiem v tomto sektore najdôležitejšie," konštatoval Židek.
Združenie Biomasa spustilo v roku 2004 v Kysuckom Lieskovci výrobu peliet. Peleta je názov pre granulu kruhového prierezu s priemerom 6 alebo 8 milimetrov a dĺžkou 30 40 milimetrov. Vyrábajú sa z prvotriednej drevnej suroviny, pilín alebo hoblín lisovaním, takzvanou peletizáciou. Po spálení 1 kilogramu (kg) peliet vznikne asi 5 gramov popola, v bežnom rodinnom dome je to týždenne asi 1,5 kg popola.
Množstvo 1 kg peliet má výhrevnosť asi 17,5 MJ a zodpovedá objemu 0,5 m3 zemného plynu. Kapacita výroby na Slovensku je asi 200.000 ton, pričom reálne sa v roku 2011 vyrobí asi 100.000 ton a z nich sa asi 65 % vyvezie za hranice Slovenska, dodal Židek.