BRATISLAVA. Ktoré rekreačné zariadenia, ubytovne či chatky štát nepotrebuje a môžu ich predať? O tom má v stredu rokovať vláda.
Na jej stole sa ocitne zoznam 60 nehnuteľností, ktoré na predaj určili ministerstvá a štátne úrady. Vybrali ich z vyše 300 objektov, ktoré dnes spravujú.
Čoho sa vzdajú
Ministerstvo školstva
Iuventa BratislavaŠkoliace stredisko BudmericeÚčelové zariadenia Dudince a Omastiná, Rekreačné zariadenie ModraPiesok
Ministerstvo dopravy
Zariadenia ZSSK Cargo v Patinciach, Varíne, Muráni, Dudinciach a Byšte
Rekreačné zariadenie v Kováčove, Snine, Bojniciach
Ministerstvo obrany
ubytovne v Bratislave, Žiline, Trenčíne, Trebišove, Martine, Zvolene, tri chaty
Ministerstvo práce
Školiace zariadenie Mlynky
Školiace zariadenie Košice
Ministerstvo vnútra
Rekreačné zariadenia Signál Piešťany, Duchonka Topoľčany, Plesnivec Vysoké Tatry
Rezort živ. prostredia
Penzión Ister Banská Štiavnica a Chata Piesky
Bratislava – Zochova chata
Pôdohospodárstvo
Chaty v Pribyline, Čadci, Dudinciach, v Statenej
ubytovne v Piešťanoch a Modre
Ministerstvo financií
Vila Pionier Tatranská Lomnica, zariadenie Vyšehradné
byty Turčianske Teplice
Úrad vlády
účelové zariadenia v Ždiari, Košiciach, Banskej Bystrici
* vybrané objekty
Sú medzi nimi byty v Turčianskych Tepliciach, zariadenie Iuventa v Bratislave či rekreačné zariadenia v Bojniciach, Snine a Modre. Úrad vlády nekonkretizoval, koľko by mohol štát ušetriť, ak by sa objektov zbavil, alebo koľko by získal ich predajom.
Nie všetci navrhli predať
Najväčšieho počtu zariadení, dvanástich, sa chce vzdať rezort obrany. Spolu ich má 48. Ministerstvo dopravy má síce takmer dvojnásobne viac objektov, no za prebytočné označil len 11 z nich. Ministerstvá zdravotníctva a kultúry podľa materiálu, ktorý predkladá Úrad vlády, neponúkli na predaj žiadne účelové zariadenie.
Rezort pôdohospodárstva je ochotný sa vzdať siedmich zariadení z 30. Zvyšné majú fungovať efektívnejšie. „Prijali sa opatrenia na zvýšenie ich efektívnosti ponukou ich prenájmu a zvýšením cien za ubytovanie,“ povedal hovorca rezortu Juraj Kadáš.
Hoci viaceré objekty, ktorých sa chcú rezorty vzdať, slúžia na rekreáciu a niektoré majú v prenájme odbory, odborári nemajú proti predaju výhrady. Železnice sa nevedia zbaviť nepotrebného majetku, lebo pri vyššej hodnote potrebujú na predaj súhlas vlády, hovorí ich odborový predák František Petroci.
„Na správu tohto majetku je zriadená samostatná organizačná jednotka. Tam je asi 120 ľudí,“ vraví Petroci. Dodal, že po predajoch by ľudí mohlo ubudnúť. Aj keď sa o majetok starajú, náklady na správu sú väčšie než zisky.
Analytik INESS Radovan Ďurana predaj majetku víta. Pýta sa však, ako vieme, že ministerstvá navrhli správne, čo sa oplatí si ponechať. Tvrdí, že známe nie sú ani presné kritériá výberu.
„Nie je ochota najať krízového manažéra, ktorý by na základe nákladovosti povedal, ktoré zariadenia by si štát mohol ponechať a ktoré treba odpredať,“ vraví.
Objekty, ktoré si rezorty ponechajú, navrhol Úrad vlády zastrešiť spoločnou správou účelových zariadení. Ďuranovi chýba v materiáli vysvetlenie, ako by mala táto správa fungovať.
Ministerstvo financií spoločnú správu účelových zariadení odmieta. Myslí si, že lepší bude spoločný register takýchto zariadení, ktoré by boli prístupné aj ďalším rezortom.
Bez prezidenta?
Ak vláda vysloví súhlas so zbavením sa desiatok objektov, otázne je, či môže v najbližších týždňoch ich predaj schváliť. V navrhnutom uznesení nie je poverenie, aby ministri objekty predávali.
Ich predaj zrejme bude musieť odobriť prezident.
„Takýto súhlas by mohla vláda v budúcnosti potrebovať v prípade, ak by chcela rozhodnúť o predaji niektorých konkrétnych nehnuteľností,“ tvrdí právnik a poslanec KDH Radoslav Procházka.
U prezidenta si zatiaľ takýto návrh nevšimli. „Ak by prišiel, posúdime, či spadá do kompetencie vlády s potrebou súhlasu hlavy štátu,“ tvrdí hovorca Marek Trubač.