BRATISLAVA. Do konca roka ostáva menej ako 35 pracovných dní. Najvyšší čas na plánovanie dovolenky alebo jej zvyšku.
Nevyčerpanú dovolenku si možno preniesť do budúceho roka vtedy, keď zamestnávateľ nepodpíše dovolenkový lístok alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca (napríklad pre chorobu).
„Ak zamestnanec nevyčerpá dovolenku za rok 2011 do konca tohto roka, môže ju čerpať až do konca roka 2012,“ hovorí Katarína Babiaková z advokátskej kancelárie bnt attorneys-at-law.
„Potom nevyčerpaná dovolenka za rok 2011 prepadne bez nároku na jej akúkoľvek náhradu.“
Večne sú s tým problémy
Zákonník práce umožňuje prenášanie dovolenky, ale závisí to najmä od zamestnávateľa. Musí konať tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať „spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka“.
Vaše práva
Dovolenku si môžete preniesť, len ak zamestnávateľ neurčí jej čerpanie alebo ak ste si ju nemohli vybrať pre prekážky v práci. Ak sa dovolenka drobí, aspoň jedna časť musí byť najmenej dva týždne, ale je to vec dohody. Dovolenka sa prerušuje pre práceneschopnosť, ošetrovanie člena rodiny aj pre materskú dovolenku.
„Obmedzenie prenášania nevyčerpanej dovolenky je dôležité aj preto, aby zamestnanec využil tento čas na zotavenie,“ píše Daniela Šulcová z mediálneho odboru ministerstva práce. „Ustanovenie je v súlade so smernicou Európskeho súdneho dvora.“
Ide najmä o zdravie zamestnanca a bezpečnosť pri práci. Zamestnanec však nemusí dostať dovolenku vždy, keď o ňu požiada.
„Prenášanie dovolenky do ďalšieho roka sa deje bežne. Porušenia predpisov v tejto oblasti zisťujeme len ojedinele,“ tvrdí Igor Holéczy z Národného inšpektorátu práce.
Novela zákona priniesla mierne zmeny
Na koľko dní dovolenky má zamestnanec nárok, kedy sa mu kráti a podobné otázky zamestnávajú mnohých účtovníkov a personalistov. Od budúceho roka budú mať o starosť menej.
Posledná novela Zákonníka práce priniesla aj zjednodušenie nároku na päť týždňov dovolenky. Bude stačiť 33 rokov veku.
Aj z ostatných zmien by mali profitovať zamestnanci. Výnimkou je len možnosť predĺženia hromadnej dovolenky.
Koľko dní vám patrí
Dovolenka za rok
Kto odpracoval v jednej firme aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na najmenej štyri týždne dovolenky. Ak pracovný pomer netrval celý rok, za každý odpracovaný mesiac mu patrí dvanástina základnej dovolenky.
Dovolenka za dni
Kto nebol v jednej firme aspoň 60 dní, má nárok na dovolenku za odpracované dni. Za každých 21 dní mu patrí dvanástina základnej dovolenky.
Odpracovaný deň
Je to aj deň na materskej dovolenke alebo na péenke po pracovnom úraze, za ktorý zodpovedá zamestnávateľ. Ako práca sa posudzuje aj absencia pre určité osobné prekážky v práci, napríklad návšteva lekára.
Krátenie pre osobné prekážky v práci
Za prácu sa nepovažuje napríklad rodičovská dovolenka, péenka, ošetrovanie člena rodiny. Kto odpracoval v jednej firme aspoň 60 dní v kalendárnom roku, musí si dať pozor na dĺžku absencie z týchto dôvodov. Za prvých sto a potom za každých 21 zameškaných dní sa dovolenka môže skrátiť o jednu dvanástinu.
Krátenie pre neospravedlnenú absenciu
Za každý neospravedlnený deň môže zamestnávateľ skrátiť dovolenku o jeden až dva dni.
V tomto prípade nezáleží na tom, či zamestnanec bol v jednej firme aspoň 60 dní, alebo nie.
Náhrada mzdy je výnimočná
Peniaze za nevyčerpanú dovolenku môže dostať iba ten, komu ostali viac ako štyri týždne alebo komu sa skončil pracovný pomer.
BRATISLAVA. Za vyčerpanú dovolenku zamestnancovi patrí náhrada mzdy – vo výške jeho priemerného zárobku. Pri nevyčerpanej dovolenke záleží na jej dĺžke.
Náhradu mzdy môže dostať až vtedy, keď si nemohol vybrať dovolenku ani do konca nasledujúceho roka. Ide však iba o časť dovolenky presahujúcu štyri týždne, teda zväčša o niekoľko dní.
Čo je navyše, môže prepadnúť
Za rovné štyri týždne môžete dostať náhradu mzdy, len ak ste ich nemohli vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
„Ak zamestnanec má nevyčerpanú dovolenku napríklad šesť týždňov, štyri týždne mu prepadnú a dva týždne mu zamestnávateľ musí preplatiť,“ píše Daniela Šulcová z mediálneho odboru ministerstva práce.
Problémy s preplácaním
Národný inšpektorát práce zaznamenal problémy s preplácaním dovolenky. „Najčastejšie nie je preplatená nevyčerpaná dovolenka pri odchode zo zamestnania,“ tvrdí hovorca inšpektorátu Igor Holéczy.
Nasledujú prípady, keď zamestnávateľ skrachoval.
Odklad je možný už aj pre chorobu
V Zákonníku práce pribudli výnimky, keď zamestnanec nemusí vyčerpať dovolenku ani do konca nasledujúceho roka.
BRATISLAVA. Donedávna Zákonník práce neumožňoval preniesť nevyčerpanú dovolenku ďalej ako do konca nasledujúceho roka. Výnimku robil len v prípade žien a mužov na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Novela zákona od 1. septembra však rozšírila okruh výnimiek.
Už vyše dvoch mesiacov platí, že zamestnanec nemusí vyčerpať dovolenku nasledujúci rok ani vtedy, ak mu v tom bráni dočasná práceneschopnosť. Ďalším možným dôvodom je výkon verejnej alebo odborovej funkcie.
„Týmto zamestnancom ju zamestnávateľ poskytne po skončení konkrétnej prekážky,“ hovorí Katarína Babiaková z advokátskej kancelárie bnt attorneys-at-law.
Zákon to umožňuje využiť už aj ľuďom, ktorí nestihnú vyčerpať dovolenku za rok 2011.
Pre ženy a mužov na materskej alebo rodičovskej dovolenke sa nič nemení.
„Ak títo zamestnanci nemôžu vyčerpať dovolenku ani do konca roka 2012, presunie sa im na obdobie po skončení materskej, respektíve rodičovskej dovolenky,“ dodáva Babiaková.
Celozávodné voľno môže byť o týždeň dlhšie
Firmy dostali možnosť určiť hromadnú dovolenku na tri týždne. Musia to však oznámiť dostatočne skoro.
BRATISLAVA. Automobilky, ale aj mnohé iné podniky na Slovensku môžu o čosi viac obmedziť individuálne dovolenky zamestnancov. Z novely Zákonníka práce vyplýva, že celozávodné voľno môže trvať až tri týždne.
V zákone ostalo, že firma môže určiť hromadné čerpanie dovolenky iba vtedy, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov, a len po dohode so zástupcami zamestnancov. Do 31. augusta však platilo, že nesmie ísť o viac ako dva týždne.
Poistkou pre zamestnancov je podmienka, že vážne prevádzkové dôvody sa oznámia najmenej šesť mesiacov vopred.
Ide najmä o dlhodobo plánovanú odstávku, napríklad pre modernizáciu výrobnej linky.
Päť týždňov voľna príde s vekom
Od budúceho roka bude nárok na dlhšiu dovolenku podmienený iba dovŕšením 33 rokov veku. Táto novinka pretrvá bez ohľadu na výsledok predčasných volieb.
BRATISLAVA. Kto už mal alebo tento rok bude mať 33 rokov, má nárok na päť týždňov dovolenky. No musí dokázať, že „odpracoval“ pätnásť rokov. Od januára to nebude potrebné.
Novela Zákonníka práce z júla tohto roka hovorí, že nárok na dlhšiu dovolenku bude podmienený iba dovŕšením 33 rokov veku.
„Nebude viazaný na nosenie rôznych potvrdení o odpracovaných obdobiach,“ povedal pred časom minister práce Jozef Mihál.
Ide nielen o roky v pracovnom pomere, ale aj o čas úspešne skončeného štúdia, evidencie na úrade práce či podnikania.
Zamestnanci s tým mali problémy. Nebolo totiž jasné, koľko úspešne ukončených škôl sa ráta, čím preukázať samostatnú zárobkovú činnosť, alebo doložiť zamestnanie v cudzine.
Posledná novela Zákonníka práce priniesla množstvo zmien. Zjednodušenie nároku na dlhšiu dovolenku je jedným z mála, za ktorým stoja odbory aj opozičné strany.
Smer už ohlásil, že v prípade návratu do vlády zákon zmení, avšak túto novinku bude akceptovať.