SME

Byť chorý sa v súčasnosti neoplatí

Kontrola z poisťovne vás môže skontrolovať, či ste naozaj doma a liečite sa. A to aj večer či cez víkend.

(Zdroj: Ilustračné - Archív SME - Miroslava Cibulková)

BRATISLAVA. Na jeseň a v zime ľudia maródujú častejšie. Zákonník práce im umožňuje čerpať viacero druhov voľna – v prípade, že sú chorí oni, ale aj vtedy, ak je chorý niekto z rodiny.

Zákonník pamätá aj na situácie, keď vás lekár (ešte) nevypísal, potrebujete však absolvovať zopár vyšetrení. Aký je v tom rozdiel?

Za deň strávený u lekára môžete dostať zaplatené, ako keby ste riadne pracovali, za deň strávený v posteli s horúčkami iba štvrtinu.

Mizerná výplata

Na čo teda máte počas choroby nárok? Ak vás lekár uzná za práceneschopného a vy sa dáte vypísať, maródujete, až kým vám lekár nepovolí opäť nastúpiť do práce.

SkryťVypnúť reklamu

Za prvé tri dni na péenke však dostanete iba štvrtinu, za ďalšie dni 55 percent toho, čo zvyčajne. Platí teda, že maródku na plate výrazne pocítite. Preto si väčšina ľudí, ak má ešte dovolenku, čerpá radšej tú. Rozdiel je pomerne veľký.

Napríklad pri týždňovej maródke a hrubej mzde 850 eur dostanete nemocenské spolu len niečo vyše 80 eur. Ak by ste si za rovnaké obdobie čerpali dovolenku, bolo by to takmer tristo eur.

„Zamestnancovi sa teda viac oplatí čerpať dovolenku,“ hovorí Jaroslava Lukačovičová, odborníčka na dane, mzdy a účtovníctvo.

Voľno, ktoré platí firma

Na ošetrenia a vyšetrenia u lekára môžete počas roka postupne vyčerpať sedem dní.

Sedem máte na seba, ďalších sedem dní na sprevádzanie rodinného príslušníka, ak to je nevyhnutné – napríklad odveziete chorého svokra na operáciu do susedného mesta alebo budete sedieť v čakárni detského lekára s chorým synom.

SkryťVypnúť reklamu

V práci dostanete pracovné voľno s náhradou mzdy, vašu výplatu to teda neovplyvní. Platí však pravidlo, že vyšetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času. Ak lekár ordinuje dlhšie, ako je vás pracovný čas, voľno vám v práci uznať nemusia.

Desať dní jednorazovo

Ak potrebujete byť doma s chorým synom, rodičom či svokrom, takisto máte nárok na voľno. Dostanete zaplatené najviac 10 dní naraz a tiež len vo výške 55 percent toho, čo zvyčajne.

Takisto platí, že hoci by ste ostali doma s dvoma chorými deťmi naraz, ošetrovné dostanete zaplatené len raz.

Rodičia, ktorí majú deti choré častejšie, by mali vedieť, že limit desať dní na ošetrovanie neplatí na rok, ale jednorazovo.

Ak si napríklad zamestnankyňa uplatnila nárok na ošetrovné od 3. do 12. októbra a potom znova 14. októbra z dôvodu ošetrovania toho istého dieťaťa, pričom dieťa je stále choré bez prerušenia s tou istou diagnózou, nárok na ošetrovné jej nevznikne.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak by však dieťaťu vzniklo nové ochorenie hoci aj s tou istou diagnózou, nárok na ošetrovné by vznikol,“ vysvetlila Jana Hrabková zo Sociálnej poisťovne. Nešlo by totiž o neprerušené ochorenie, ale o jeho recidívu.

Pozor na kontrolu

Chorí ľudia by tiež mali vedieť, že ich doma môže skontrolovať pracovník Sociálnej poisťovne, či dodržiavajú liečebný režim. A to aj cez víkend či vo večerných hodinách, teda aj mimo pracovného času.

Kontrolovať pritom môže od prvého dňa, ako zamestnanec na maródku nastúpi, je jedno, aká je dlhá. Hoci kontrolu do bytu vpustiť nemusí, musí preukázať, že je doma.

Maródiť môžete takmer rok

Ak máte dobrú kolektívnu zmluvu, môžete dostať za péenku aj viac, ako predpisuje zákon.

BRATISLAVA. Ak je niekto chorý a chýba v práci, za prvých desať dní mu platí péenku jeho zamestnávateľ.

SkryťVypnúť reklamu

Chorobu musí doložiť potvrdením od ošetrujúceho lekára, ten mu ho vypíše bezplatne. O nahlasovanie v Sociálnej poisťovni a ukončenie sa postará firma.

Iba časť príjmu

Za 1. až 3. deň péenky chorému firma vyplatí 25 percent z denného vymeriavacieho základu. „Od 4. do 10. dňa vrátane mu vyplatí náhradu mzdy vo výške 55 percent,“ povedala Daniela Šulcová z mediálneho odboru ministerstva práce.

Od firmy však môžete dostať viac – ak je to zakotvené v kolektívnej zmluve, firma môže poskytnúť náhradu až do 80 percent denného vymeriavacieho základu. V takom prípade zamestnanec péenku nepocíti tak výrazne.

Dlhšiu maródku platí Sociálna poisťovňa

Od 11. dňa vypláca nemocenské Sociálna poisťovňa až do ukončenia péenky, a to 55 percent. Po 52 týždňoch už nemocenské nedostanete.

SkryťVypnúť reklamu

Na to, aby mohol zamestnanec dostávať nemocenskú dávku, musí byť v čase vzniku péenky nemocensky poistený. Tento nárok nestráca ani ten zamestnanec, ktorého práve prepustili z práce a potom sa stal práceneschopným.

Sociálnej poisťovni však musí dokladovať, že sa tak stalo v ochrannej lehote siedmich dní po skončení nemocenského poistenia, ktoré zaňho odvádzal predchádzajúci zamestnávateľ.

Počas péenky zamestnávateľ ani zamestnanec neplatia odvody na sociálne poistenie. Zdravotné poistenie za práceneschopného zamestnanca platí štát.

Keď máte doma dieťa

O člena rodiny sa môžete starať desať dní. Zaplatí to Sociálna poisťovňa. No dostanete len niečo vyše polovice oproti tomu, ako keby ste pracovali.

1. V škole vyhlásili chrípkové prázdniny, moje dieťa je však zdravé. Musím s ním ostať doma. Mám nárok na ošetrovné?

SkryťVypnúť reklamu

Nárok na ošetrovné vzniká aj tomu, kto sa stará o dieťa do 10 rokov veku, ak nie je choré. Platí to však len vtedy, ak bolo školské zariadenie uzavreté – napríklad rozhodnutím zriaďovateľa na podnet regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Aj v takom prípade musí detský lekár vystaviť žiadosť o ošetrovné.

2. Ak budem doma s dvomi chorými deťmi, dostanem ošetrovné dvakrát?

Nárok na ošetrovné vzniká pri ošetrovaní jedného alebo viacerých detí za to isté obdobie len raz a len jednému poistencovi. Ak budete v rovnakom čase ošetrovať dve deti súčasne, ošetrovné bude vyplatené len raz, nie dvakrát.

3. Môžem čerpať ošetrovné na jedno dieťa ja, ak som s ním v nemocnici, a na druhé dieťa manžel, ak je s druhým chorým synom doma?

Ak ošetrujúci lekár v nemocnici uzná potrebu ošetrovania počas hospitalizácie dieťaťa a žiadosť o ošetrovné matke vystaví, nárok na ošetrovné vznikne. Skúma sa však, či je ošetrovanie počas hospitalizácie dieťaťa nevyhnutné. Nárok na ošetrovné vznikne aj otcovi na druhé dieťa, ktoré ošetruje doma.

SkryťVypnúť reklamu

4. Ošetrovné na 10 dní mi nestačí, čo môžem urobiť ďalej, aké mám možnosti?

Ošetrovanie môže trvať aj dlhšie, ale už bez nároku na ošetrovné.

5. Musím OČR skončiť v piatok alebo aj v nedeľu? Zaplatia mi i víkend, ak máme ísť na kontrolu v pondelok?

Ošetrovné sa vypláca za kalendárne dni, teda aj za víkend. Záleží na ošetrujúcom lekárovi dieťaťa, kedy potrebu ošetrovania ukončí.

6. Som zamestnanec a zároveň živnostník. Dostanem ošetrovné dvakrát? Alebo iba zo zamestnania?

Nárok na ošetrovné vzniká poistencovi z každého nemocenského poistenia, z ktorého si ošetrovné uplatní. V takom prípade musí ošetrujúci lekár dieťaťa vystaviť dve žiadosti o ošetrovné.

7. Môže ostať na OČR stará mama s vnukom, ktorý má tri roky?

Nárok na ošetrovné starej mame na vnuka nevzniká.

SkryťVypnúť reklamu

8. Môj brat je po autohavárii, rodičov nemáme, nemá nikoho, kto by sa aspoň pár dní po prepustení z nemocnice domov oňho staral. Môžem naňho čerpať OČR ja alebo moja žena?

Nie, podľa zákona o sociálnom poistení nemáte nárok na ošetrovné v prípade ošetrovania svojho súrodenca alebo švagra.

Na otázky odpovedali pracovníci Sociálnej poisťovne

Štrnásť dní na vyšetrenia

Sedem dní v roku na ošetrenie zamestnanca u lekára preplatí zamestnávateľ. Ďalších sedem dní vtedy, ak sprevádza rodinného príslušníka.

BRATISLAVA. Ak ste chorý a potrebujete vyšetrenie u lekára, máte v práci nárok na platené voľno.

Spolu to môže byť až sedem dní v roku. Ide o takzvané prekážky v práci.

Sedem dní aj na dieťa

Na ďalších sedem platených dní máte nárok v prípade, že do zdravotníckeho zariadenia sprevádzate rodinného príslušníka.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, ak je to nevyhnutné. Nemusí to byť len dieťa, ale aj manžel, rodič, starý rodič či vnuk zamestnanca a podobne.

Dvaja rodičia

Pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov. „Pokiaľ si jeden rodič vyčerpá nárok, môže sprevádzať dieťa druhý z rodičov,“ povedala Jaroslava Lukačovičová, odborníčka na dane, mzdy a účtovníctvo.

Ak je detí viac

V zákone je nárok definovaný počtom dní, bez ohľadu na to, koľko detí zamestnanec má. Platí, že nie je možné čerpať napríklad dvakrát po sedem dní na sprevádzanie rodinného príslušníka preto, že zamestnanec má dve deti. Rodičia viacdetných rodín sú teda v nevýhode.

Mimo pracovného času

Na návštevu lekára máte prednostne ísť mimo pracovného času. Len v prípade, ak to nie je možné, môžete ísť na vyšetrenie v pracovnom čase. Ak máte napríklad pracovný čas do tretej popoludní a lekár pracuje do piatej, voľno v práci dostať nemusíte. Okrem ordinačných hodín by však zamestnávateľ mal vziať do úvahy aj vzdialenosť ordinácie od pracoviska a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Ak potrebujete viac

Ten, kto si platené voľno na ošetrenie u lekára vyčerpal, môže dostať ďalšie pracovné voľno. To však už nebude mať zaplatené.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (1. 5. 2025)
USD 1.137
AUD 1.780
CZK 24.920
JPY 162.680
CAD 1.573
GBP 0.852
HUF 404.080
PLN 4.275
CHF 0.939
SEK 10.972

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 949
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 944
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 17 311
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 036
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 586
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 580
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 432
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 152
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Výsledok pozitívne ovplyvnili najmä riešenia založené na AI a cloudové služby.


TASR
Ilustračné foto.

Saudi plánujú zvýšiť ťažbu.


TASR 3
Nákladný vlak prevážajúci osobné automobily stojí na trati počas celonárodného výpadku.

Mnohé podniky museli prerušiť výrobu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Sankcie sú namierené voči piatim obchodným spoločnostiam.


SITA 1
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 949
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 23 944
  3. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 17 311
  4. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 036
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 586
  6. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 7 580
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 6 432
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 152
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťZatvoriť reklamu