BRATISLAVA. Dodávať zemný plyn chcú prostredníctvom svojej stopercentnej dcérskej spoločnosti SE Predaj. Definitívne sa má slovenský dominantný výrobca elektrickej energie rozhodnúť o vstupe na plynárenský trh v budúcom roku.
"Rozhodnutie o dodávaní plynu prijmeme v priebehu budúceho roka,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová. Elektrárne zatiaľ nechcú konkretizovať na akých zákazníkov sa chcú po prípadnom vstupe na trh s dodávkami plynu zamerať. “V súčasnosti analyzujeme všetky možnosti a súvislosti vstupu na trh s dodávkami plynu,“ konštatovala Burdová.
Spoločnosť SE Predaj vznikla v januári 2009, kedy začala predávať elektrinu najmä firemným zákazníkom. Podnik začal neskôr ponúkať elektrinu aj mestám a obciam. V tomto roku už firma oslovila s ponukou dodávok elektriny aj domácnosti. V Slovenských elektrárňach drží majoritný 66-percentný podiel talianska spoločnosť Enel, zvyšok kontroluje štát.
Dodávať elektrickú energiu spolu so zemným plynom sa chystajú aj ďalšie veľké slovenské energetické spoločnosti. Oficiálne svoj vstup na trh s dodávkami plynu už oznámila Západoslovenská energetika, a.s.. Tá vstúpila na trh s dodávkami plynu prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti ZSE Energia, a.s. koncom októbra tohto roka.
Najväčší dodávateľ elektriny na Slovensku chce svoj nový produkt zatiaľ ponúkať pre zákazníkov s celkovou spotrebou plynu na všetkých odberných miestach nad 633 megawatthodín. Budúci rok pripravuje firma rozšírenie dodávky plynu aj do ostatných segmentov, vrátane domácností.
Ďalším hráčom na trhu s dodávkami plynu by mala byť Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE). Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR už schválil stredoslovenským energetikom povinné pravidlá pre rozvrhovanie aktív a pasív, nákladov a výnosov a pravidlá pre odpisovanie. Ako vyplýva z týchto pravidiel, firma SSE bude v budúcom roku podnikať vo výrobe elektriny a v dodávke elektriny a plynu pre domácnosti a mimo domácností.
“V súčasnosti analyzujeme možnosti vstupu na trh s plynom, tzn. analyzujeme príležitosti na trhu, vrátane analýzy cieľového segmentu. Pravidelne a dlhodobo zisťujeme aj záujem o združenú dodávku elektriny a plynu, a to v rámci svojich zákazníckych prieskumov, avšak neevidujeme výrazný dopyt zo strany zákazníkov po združenej dodávke,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SSE Jana Bolibruchová.
Aj Východoslovenská energetika v podstate pôsobí na slovenskom plynárenskom trhu, a to prostredníctvom svojej sesterskej spoločnosti RWE Gas Slovensko. Nemecký koncern RWE vlastní vo Východoslovenskej energetike 49-percentný podiel. V Stredoslovenskej, Východoslovenskej aj v Západoslovenskej energetike drží štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR majoritný 51-percentný podiel.
V Západoslovenskej energetike vlastní 40-percentný podiel nemecká energetická skupina E.ON a zvyšných 9 % akcií drží Európska banka pre obnovu a rozvoj. V Stredoslovenskej energetike je minoritným 49-percentným akcionárom francúzska spoločnosť Electricité de France.