BRATISLAVA. Necítite sa dobre, ale váš lekár má už po ordinačných hodinách? Nemal by to byť vážnejší problém.
Vo väčšine krajov fungujú pohotovosti, inak nazývané lekárska služba prvej pomoci, už od tretej popoludní. Niekde o hodinu-dve neskôr.
Môže sa však stať, že pohotovosť v najbližšom meste nefunguje až do rána a po určitej hodine musíte ísť do vzdialenejšieho mesta. Tak je to napríklad aj v okrese Prievidza.
Pre deti majú v okrese tri pohotovosti. V Chrenovci, vyčlenená pre päť obcí, však má ordinačné hodiny len do ôsmej večer, cez víkend neordinuje.
Pohotovosť v Prievidzi je cez týždeň len do desiatej večer. Pacienti z okresu Prievidza musia v noci ísť do Novák, fungujú až do rána.
Zoznam sa môže zmeniť
Zoznam poskytovateľov lekárskej služby prvej pomoci majú všetky kraje vyvesené na svojej webovskej stránke v sekcii zdravotníctvo.
Banskobystrický kraj zoznamy uverejňuje aj v regionálnej tlači, tvrdí hovorca Peter Hajnala. Nájsť by ste ich mohli aj na úradnej tabuli samosprávneho kraja, vraví hovorkyňa úradu Košického kraja Soňa Jakešová.
Zoznamy kraje uverejňujú aj s adresou pohotovosti, ordinačnými hodinami, niektoré aj s telefónnym číslom. Tento údaj je však nepovinný.
A hoci v súčasnosti možno viete, kde je vo vašom regióne najbližšia pohotovosť, môže sa stať, že sa onedlho zruší. Podľa predstaviteľov krajov sa tak nedeje veľmi často.
Kraje však nemôžu nariadiť žiadnej firme či poliklinike prevádzkovať pohotovosť. Ak sa prevádzkovateľ rozhodne s pohotovosťami skončiť, kraj nemôže zasiahnuť, tvrdí Ivan Krajčovič z Trnavskej župy.
Preto je v niektorých krajoch na jeden obvod viac pohotovostí a v niektorých jedna na viac obcí.
V prípade, že by žiadna spoločnosť nemala záujem prevádzkovať pohotovosť, musel by ju zriadiť samosprávny kraj. Ten aj vydáva licencie na prevádzkovanie pohotovosti.
O lekárňach informujú
V prípade, že by vám nevyhovovalo navštíviť pohotovosť, do ktorej územne spadáte, nemusíte sa obávať ísť inde.
„Je slobodná voľba lekára a to sa týka aj lekárskej služby prvej pomoci,“ vraví Veronika Fitzeková, hovorkyňa prešovskej župy.
Pohotovostný lekár by vám tiež mal vedieť povedať, ktorá lekáreň v meste má pohotovostnú službu. „Zákon to síce neuvádza, ale je zabezpečené, aby pohotovostný lekár vedel túto informáciu sprostredkovať,“ hovorí Fitzeková.
Žiaden predpis tiež nenariaďuje lekárňam, aby mali vyvesený oznam s rozpisom pohotovostných lekární.
Väčšina krajov však tvrdí, že v ich župe to lekárne robia. Košická župa napríklad pripravuje pre lekárne od januára „usmernenie o potrebe informovania občanov týmto spôsobom,“ hovorí Jakešová.
Ľudia často nevedia, že nie sú na pohotovosti
S ľahšími chorobami choďte na pohotovosť, so zraneniami do nemocnice.
BRATISLAVA. V Bratislavskej časti Ružinov sídli pohotovosť. O pár metrov je nemocnica, kde je centrálny príjem.
Ľudia s ťažkosťami si často myslia, že idú na pohotovosť, a pritom čakajú v nemocnici.
Záleží od vážnosti
Pohotovosť a zároveň nemocnica je vo viacerých mestách. Dokonca niekde sídlia aj v jednej budove. Pacienti však tieto dve zariadenia zväčša nerozlišujú.
Neexistuje univerzálne pravidlo, kedy majú ísť pacienti na pohotovosť a kedy do nemocnice. Rozhodnutie je na nich.
Rozdiel medzi pohotovosťou a centrálnym príjmov je v tom, že lekári na pohotovosti sa starajú o ľahšie prípady. Ide napríklad o vysoké horúčky, hnačky, vracanie, menšie rany či dýchacie problémy.
Vo všeobecnosti platí, že ak by ste s danými príznakmi išli ku svojmu všeobecnému lekárovi, mala by vám stačiť pohotovosť.
Komplikované stavy
Naopak, na centrálny príjem do nemocnice by mali ísť ľudia s väčšími ťažkosťami. Nemocnica má aj v noci možnosti vyšetriť pacienta a diagnostikovať tak aj komplikované stavy. To na pohotovosti nie je.
So zlomeninou tak ani na pohotovosť nechoďte, lebo vás odtiaľ pošlú do nemocnice. Rovnako aj s veľkými ranami.
Veronika Folentová
Pýtate sa
1. Môžu ma odmietnuť vyšetriť na pohotovosti, keď podľa bydliska nespadám pod nich?
Ak vás pošlú preč preto, že nepatríte pod danú pohotovosť, nie je to správne. Pacient má právo vybrať si lekára, ktorý ho vyšetrí. V nemocnici vás nemajú dôvod poslať niekam inam. Často je tam však viac pacientov. Ak pacienta dovezie sanitka, má prednosť pred všetkými ostatnými. Preto sa čakanie v nemocnici na centrálnom príjme môže predĺžiť aj na niekoľko hodín. Pacientom s menej vážnymi ochoreniami sa preto odporúča ísť radšej na pohotovosť, aby neboli centrálne príjmy preťažené.
2. Kedy za mnou príde lekár domov?
Ak v noci zatelefonujete na pohotovosť, že máte ťažkosti, môže sa stať, že lekár príde a vyšetrí vás doma. Nie je to však pravidlo. Je to na rozhodnutí firmy, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť na pohotovosti.
Ak chce umožniť lekárovi, ktorý má službu chodiť aj za pacientmi, musí zabezpečiť dopravu. V tom prípade si môže zaobstarať vlastné autá, ktoré nemusia mať vybavenie ako záchranka. Druhá možnosť je, že sa dohodne s už existujúcou firmou, ktorá poskytuje dopravnú službu.
To, či lekár ošetrí pacienta doma, závisí od jeho rozhodnutia. Ak je chrípková epidémia a on má plnú čakáreň, pravdepodobne za vami domov nepôjde. Neexistuje ani pravidlo, čo je dôvod výjazdu. Neplatí, že lekár príde zakaždým, keď ho napríklad volajú k chorému dieťaťu alebo seniorovi, ktorý sa nemá ako dostať na pohotovosť.
Ide o rozhodnutie lekára, ktorý práve na pohotovosti slúži.
3. Kedy sa dá hovoriť o zneužití sanitky a čo za to hrozí?
Zneužitie sanitky sa dokazuje veľmi ťažko. Jasným prípadom zneužitia je, keď sanitku volá dieťa zo zábavy. V prípadoch, keď pacient zavolá sanitku a ukáže sa, že to nebolo nevyhnutné, zvyčajne sa nič nedeje.
Odôvodnenosť výjazdu by malo posúdiť operačné stredisko, na ktoré sa pacient dovolá. Stredisko potom k pacientovi posiela najbližšiu voľnú sanitku.
Za výjazd sanitky však môžu ľudia zaplatiť, aj keď je opodstatnený. Napríklad vtedy, ak si človek zaviní zranenie porušením zákona. Tak sa môže stať, že zaplatíte aj za výjazd sanitky k autonehode – v prípade, ak ste ju zavinili. Rovnako je to aj vtedy, ak niekto ublíži inému na zdraví. Napríklad pri bitke.
Preplatenie výjazdu hrozí aj ľuďom, ktorí sa zrania pod vplyvom alkoholu, drog či iných omamných látok. Nie vždy je však ľahké dokázať im takýto stav alebo vymôcť si od nich peniaze naspäť.
Veronika Folentová