BRATISLAVA. Poberatelia predčasného dôchodku už nemôžu mať zamestnanie ani platiť odvody zo samostatnej zárobkovej činnosti. No zostane im možnosť pracovať na dohodu.
Pád vlády Ivety Radičovej (SDKÚ) viedol k tomu, že príjem z takejto práce nebude podliehať povinnému dôchodkovému poisteniu.
„Aj naďalej budú môcť predčasní dôchodcovia pracovať na dohodu a zároveň poberať predčasný dôchodok,“ povedala Daniela Šulcová z mediálneho odboru ministerstva práce.
S tým, že odvody by platili aj niektorí dohodári, počítal veľký návrh zákona o úprave príjmu. Keď už bolo jasné, že reforma sa neuskutoční, minister práce Jozef Mihál (SaS) predložil menší návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý nepredpokladá nové odvodové povinnosti. Naopak, mohol by vyriešiť aj jeden problém, ktorý sa týka predčasného dôchodku.
Od januára by túto dávku mohli dostávať aj zamestnanci, ktorí sa zriekli príjmu. Ide o starostov, ktorí si dajú znížiť plat na nulu. Ministerstvo píše, že sa to bude týkať malého okruhu osôb.
V článku nájdete:
Na čom záleží
Neponáhľajte sa do penzie
Ženy môžu odísť skôr, záleží na počte detí
Nekompletná žiadosť sa neráta
Stupňuje sa hrozba recesie
Sociálna poisťovňa v tomto roku dostala menej žiadostí o predčasný dôchodok. Jej hovorkyňa Jana Ďuriačová píše, že hlavným dôvodom je zákaz súbehu tohto druhu penzie a zamestnania.
Plány a realita
Príjem z dohôd nad 190 eur mesačne mal podliehať odvodom do Sociálnej poisťovne. Bol by prekážkou predčasného dôchodku. Začiatok reformy odvodov bol naplánovaný na 1. januára 2012. Pre pád vlády sa to neuskutoční. Čo bude ďalej, závisí od výsledku predčasných volieb, ktoré budú 10. marca.
Mnohí potenciálni poberatelia uprednostňujú prácu. Európskej ekonomike však hrozí recesia.
Personálna agentúra ProAct People Slovensko už zaznamenala pokles objednávok. „Obávam sa, že zaznamenávame prvé signály väčšieho prepúšťania,“ povedal riaditeľ spoločnosti Peter Paška.
Ak sa obavy podnikateľov naplnia, je pravdepodobné, že žiadostí o predčasný dôchodok bude pribúdať. Pre človeka staršieho ako päťdesiat rokov je to v podstate jediná možnosť úniku pred nezamestnanosťou.
Ústavný súd ešte nerozhodol
Poslanci zo Smeru sa vo februári obrátili na Ústavný súd, aby obmedzenia predčasného dôchodku vyhlásil za protiústavné.
Navrhovatelia ich považujú za retroaktívne, lebo odnímajú v minulosti uznané nároky. Ďalej tvrdia, že poberatelia týchto penzií sú diskriminovaní, keď nemôžu mať iné príjmy.
Súd v júni rozhodol, že sa tým bude zaoberať, ale nevyhovel návrhu poslancov, aby pozastavil účinnosť napadnutých ustanovení.
„V súčasnosti sudca-spravodajca pripravuje podklady pre rozhodnutie o tejto veci v pléne,“ informovala hovorkyňa Ústavného súdu Anna Pančurová. Termín prerokovania ešte nebol vytýčený.
Na čom záleží
1. Vek. Žiadateľovi musia chýbať najviac dva roky do dôchodkového veku. Ten je pre mužov 62 rokov, takže predčasný dôchodok môže získať len ten, kto už mal 60. U žien záleží na počte detí.
2. Dĺžka poistenia. Nárok si vyžaduje najmenej pätnásť rokov dôchodkového poistenia. Zamestnanec ho má povinné vždy, živnostník v závislosti od príjmu. Súčasníkom v preddôchodkovom veku sa však ráta aj obdobie základnej vojenskej služby či štúdia na strednej a vysokej škole.
3. Objem odvodov. Dôchodok musí byť vyšší ako 1,2-násobku životného minima pre jednu plnoletú osobu. Od júla, keď sa životné minimum zvýšilo, je to najmenej 227,80 eura mesačne. Ráta sa každý príjem, ktorý podlieha odvodom do Sociálnej poisťovne. Od tohto roka sa do vymeriavacieho základu zahrnuje množstvo zamestnaneckých benefitov, napríklad odmena pri životnom jubileu.
4. Ochota ukrátiť sa. Tento druh penzie sa vypočíta rovnakým spôsobom ako riadny dôchodok: priemerný osobný mzdový bod krát obdobie poistenia krát aktuálna dôchodková hodnota. Za každých 30 dní chýbajúcich do dôchodkového veku sa však zníži o pol percenta. Je to určitá ochrana pred zneužívaním tohto inštitútu.
5. Koniec poistenia. Predčasný dôchodok môže dostávať len ten, kto nie je zamestnaný, ani nie je povinný platiť odvody ako samostatne zárobkovo činná osoba. Ide o nezamestnaných, ľudí pracujúcich na dohodu o pracovnej činnosti alebo o vykonaní práce a živnostníkov, ktorí nezarobili dosť na to, aby museli mať dôchodkové poistenie.
6. Žiadne pripoistenie. Kto poberá predčasný dôchodok, nesmie mať ani dobrovoľné dôchodkové poistenie. Nemá tak možnosť prispievať do systému s cieľom zvýšiť svoj nárok. Platí to aj o poistení v nezamestnanosti a nemocenskom poistení.
Neponáhľajte sa do penzie
Zaradenie do evidencie nezamestnaných môže byť lepším riešením ako skorší odchod do penzie.
BRATISLAVA. Odísť do predčasného dôchodku alebo sa prihlásiť na úrade práce? Vlani to mohla byť ťažšia dilema: žiadateľ o tento druh penzie mohol kalkulovať s možnosťou privyrobiť si. Dnes je to iba o dĺžke obdobia, za ktoré sa mu bude krátiť.
Kto odpracoval dva z posledných troch rokov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, a to celých šesť mesiacov. Je to polovica z platu a súčasne spôsob skrátenia obdobia chýbajúceho do dôchodkového veku.
Úrady práce evidujú 85 650 nezamestnaných starších ako päťdesiat rokov. Ako znevýhodnení uchádzači o zamestnanie si môžu dať vypracovať individuálny akčný plán na podporu pracovného uplatnenia. Inak majú rovnaké práva a povinnosti ako ostatní vrátane povinnosti pravidelne preukazovať hľadanie zamestnania.
Hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Andrea Hajdúchová povedala, že veľmi často využívajú príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť.
Ženy môžu odísť skôr, záleží na počte detí
Istota v podobe pravidelnej dávky zo Sociálnej poisťovne má viaceré podmienky, ale s vekom sa približuje.
BRATISLAVA. Niektoré ženy narodené v rokoch 1951 – 1961 môžu odísť do predčasného dôchodku mladšie ako 60 rokov. Ich penzijný vek je nižší ako 62 rokov.
Záleží na počte detí. Čím viac, tým lepšie. Matka piatich alebo viacerých detí, ktorá sa narodila v roku 1955, začala spĺňať jednu z podmienok nároku na predčasný dôchodok, keď má 54 rokov a deväť mesiacov. Posledné z tohto ročníka to dosiahli v septembri 2010.
Riadny dôchodkový vek žien sa postupne predlžuje na 62 rokov. Ako prvé budú rovné mužom tie, čo sa narodili v roku 1953 a nemali ani jedno dieťa. Najstaršie z tohto ročníka to čaká v januári 2013.
Vládna koalícia SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd mala v pláne aj zmenu veku odchodu do penzie. Od januára 2016 sa mal upravovať na základe vývoja strednej dĺžky života vo veku 62 rokov spoločnej pre mužov a ženy.
Pád vlády znemožnil schválenie príslušného návrhu zákona. Priebežný dôchodkový systém je však neudržateľný, a tak nie je vylúčené, že jeho parametre sa zmenia. Viac môže napovedať výsledok predčasných volieb, ktoré sa uskutočnia 10. marca 2012.
Nekompletná žiadosť sa neráta
Poisťovňa neposkytuje informácie o prípadnom nároku na dôchodok. Budúci rok chce informovať o možnosti odísť do penzie.
BRATISLAVA. Zákaz súbehu predčasného dôchodku a zamestnania mal vplyv aj na počet priznaných dávok tohto druhu. Od januára do októbra ich počet dosiahol 10 689.
Za celý rok 2010 Sociálna poisťovňa priznala vyše 30-tisíc predčasných dôchodkov.
Žiadosť o takýto dôchodok možno podať najviac dva razy za rok. Žiadateľ je povinný preukázať rozhodujúce skutočnosti. Nedostatok potrebných údajov môže mať za následok predĺženie konania.
Predbežný výpočet nerobia
Poisťovňa neinformuje o výške nároku na dôchodok. Vymeriavacie základy (hrubé zárobky) poistenca za jednotlivé roky a presnú dĺžku jeho dôchodkového poistenia zisťuje až na základe žiadosti.
V budúcom roku chce poisťovňa začať s osvetou pre ľudí, ktorí do pol roka dovŕšia dôchodkový vek.
Skrátenie konania
„Klientovi poskytneme údaje, ktoré o ňom Sociálna poisťovňa eviduje, aby sa pri jeho uplatnení nároku na dôchodok mohlo uskutočniť rýchle a bezproblémové konanie,“ povedala hovorkyňa poisťovne Jana Ďuriačová.
Cieľom je, aby klient vopred vedel, či mu niečo nechýba. „Tým získa možnosť ovplyvniť rýchlosť konania. Pred uplatnením nároku na dôchodok doplní chýbajúce obdobia dôchodkového poistenia.“