BRATISLAVA. Vždy pred koncom roka býva na trhu s osobnými autami rušno. Zvýšený záujem majú podnikatelia, pre možnosť odpisu lízingovej splátky, ale aj domácnosti – auto býva vianočným darčekom pre celú rodinu.
Rôzne zľavové akcie majú ku koncu roka aj predajcovia a na kúpu auta si možno výhodnejšie požičať aj v banke. Obzerať sa po novom aute v novembri či v decembri preto môže byť aj cenovo výhodné.
Úver podľa veku
Možností na financovanie auta máte na trhu dosť - od lízingu cez špeciálny úver na auto, splátky až po americkú hypotéku od banky. Je však rozdiel v tom, či kupujete nové, alebo ojazdené auto. Podľa toho si treba vyberať.
Ako kúpiť auto
1. lízing – jeho výhodou je jednoduché vybavenie, na jednom mieste dostanete všetko – auto, lízing aj poistenie,
2. úver na auto – býva zvyčajne o niečo lacnejší ako lízing, vybavenie je však zložitejšie, banky si tiež kladú rôzne podmienky,
3. bezúčelový úver – vybavuje sa jednoducho, nikomu nemusíte hovoriť, na čo peniaze použijete. Po tom, ako máte peniaze na účte, predaj v autosalóne či v autobazári prebehne rýchlo,
4. americká hypotéka – ide o jeden z najlacnejších úverov, musíte však pri ňom založiť nehnuteľnosť. Je teda na zvážení, či vám to stojí za to.
Vo všeobecnosti platí, že ak kupujete nové auto, je finančne výhodnejší lízing. Pri ojazdenom sa zasa viac oplatí úver od banky. Závisí však vždy od konkrétnej situácie a dôležité sú napríklad aj značka auta, jeho cena alebo váš príjem.
Sledujte akcie
Keď si na auto chcete požičať od banky, môžete si vyberať z rôznych druhov úverov. Začať by ste mali špeciálnym úverom na auto – má výhodnejšie podmienky a je zvyčajne lacnejší.
„V súčasnosti však viac bánk pripravilo akcie – či už zvýhodnené úrokové sadzby, alebo na odpustenie poplatkov, čím sa aj bezúčelové pôžičky posunuli v rebríčku výhodnosti na horné priečky,“ hovorí Maroš Ovčarik, šéf portálu na porovnávanie poplatkov www.FinancnaHitparada.sk.
Úver priamo na auto však neposkytujú všetky banky, iba štyri – VÚB banka, ČSOB, OTP Banka a Volksbank.
Minimálna výška autoúverov sa pohybuje zhruba od 600 eur maximálne do 33tisíc eur. Splácať ho možno najviac päť až sedem rokov, pri bezúčelových pôžičkách najviac 10 rokov.
Počítajte s obmedzeniami
Pri úveroch na auto tiež platí, že nie všade vám požičajú na celú cenu auta. Niekde treba mať nasporených aspoň 20 percent z nej.
Prípadne treba počítať s tým, že ak nemáte dosť vlastných peňazí a požičiavate si vyššiu sumu, banka od vás bude požadovať ďalšie zabezpečenie – napríklad ručiteľa či poistenie úveru.
Ak banka požaduje ručenie kupovaným autom, je poistenie auta s vinkuláciou v prospech banky nevyhnutné.
Obmedzenia sú aj pri jazdených autách. „Napríklad maximálna lehota splatnosti je kratšia a maximálna výška pôžičky je nižšia ako pri nových autách,“ hovorí Ovčarik.
Takisto musí byť jazdené auto kupované v autorizovanom autobazári, banka prefinancuje kúpu medzi dvoma fyzickými osobami len zriedka. Pri aute zo zahraničia je zasa potrebný list originality.
Čo sa týka výšky úrokových sadzieb, v zásade sa výška úrokovej sadzby nemení, či ide o nové, alebo o jazdené auto.
„Niektoré banky však z autoúveru prefinancujú len nové auto a pri jazdených autách ponúknu bezúčelové pôžičky, ktoré sú v danej banke drahšie,“ hovorí Ovčarik.
Úver v lízingovke je výhodnejší ako lízing. Pre poplatky
Pri úvere ste vlastníkom auta od začiatku. Ak však neplatíte splátky, vlastníctvo prejde na lízingovú spoločnosť.
BRATISLAVA. Ak chcete kúpu auta financovať cez lízingovú spoločnosť, zvyčajne dostanete na výber – medzi lízingom a spotrebiteľským úverom. U ľudí, ktorí nepodnikajú, úver vyhráva.
Napríklad podľa štatistík ČSOB Leasingu za trištvrte roka siahli klienti po úvere v troch prípadoch z piatich pri nových autách a až v deviatich prípadoch z desiatich pri ojazdených autách.
„Tieto pomery sú však približne rovnaké ako pomery na celom slovenskom lízingovom trhu,“ hovorí Stanislav Jaššák z ČSOB Leasing.
Dôvodov je niekoľko. „Pri uzatváraní zmluvy o úvere je napríklad administratívny poplatok s 0-percentnou DPH,“ povedala Petra Salajková z UniCredit Leasingu.
Pri predčasnom ukončení klient splatí len zostatok istiny úveru bez úrokov a pri riadnom ukončení neplatí žiadny poplatok. Spotrebiteľský úver je pružnejší aj z hľadiska lehoty splácania – môže to byť šesť až 60 mesiacov.
Splátky sú rovnaké
Rozdiely medzi lízingom a úverom od lízingovej spoločnosti pritom pre fyzické osoby, ktoré nepodnikajú, nie sú veľké.
„Čo sa týka porovnania výšky splátok pri úvere a pri lízingu - pri rovnakých vstupných parametroch je výška splátky rovnaká pri oboch produktoch,“ hovorí Salajková. Aj napriek tomu však vyjde klienta úver lacnejšie, a to pre nižšie alebo žiadne poplatky na začiatku a na konci lízingu.
Majiteľom hneď po kúpe
Veľa ľudí si tiež zakladá na vlastníctve auta. Chcú mať svoje meno v papieroch hneď od začiatku. Pri finančnom lízingu je až do splatenia poslednej splátky majiteľom lízingová spoločnosť. Pri úvere z banky je majiteľom kupujúci hneď od začiatku.
Pri úvere od lízingovej spoločnosti je to trochu komplikované. Ekonomickým vlastníkom auta je klient, ale pre lízingovú spoločnosť slúži auto ako forma ručenia.
Zároveň so zmluvou o úvere klient uzatvára aj zmluvu o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva. V prípade, že klient prestane platiť splátky, firma si uplatní svoje práva vyplývajúce zo zmluvy o zabezpečovacom prevode vlastníckeho práva, čím prejde vlastnícke právo k vozidlu na lízingovú spoločnosť.
Pri lízingu auta tiež počítajte s poistením. To býva zahrnuté v lízingových splátkach, a určite vás vyjde lacnejšie, ako keby ste si ho uzatvorili sami.
Dajte si však pozor pri výbere poisťovne a takisto na to, či vám lízingová spoločnosť ponúka len havarijné, alebo zároveň aj povinné zmluvné poistenie.