SME

Od štvrtku vyzerajú recepty inak, pozrite sa

Pripravte sa, že sa vás lekárnik môže viac pýtať na zdravotný stav. Bude vám totiž pomáhať s výberom lieku.

Po novom bude lekárnik zodpovedný za to, aby  pacientovi vydal správny liek.Po novom bude lekárnik zodpovedný za to, aby pacientovi vydal správny liek. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Od decembra musia lekári predpisovať lieky po novom. Pacienti si na recepte nemusia nájsť konkrétny liek, ale účinnú látku.

Napríklad namiesto názvu liekov proti bolesti Novalgin tak na recepte môžu nájsť jeho účinnú látku metamizol.

Lekár môže aj naďalej odporučiť konkrétny názov lieku. Pacient sa tým však nemusí riadiť.

V článku sa dočítate:

Zmeny v skratke

Originály a generiká

Nový recept - ako bude vyzerať

Záležať bude na vás

Rozhodovanie o tom, aký liek si pacient vyberie, sa tak presunie do lekárne. Lekárnik mu totiž ponúkne liek s najnižším doplatkom s danou účinnou látkou.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že lekár odporučí liek, tak lekárnik ponúkne minimálne dva druhy. Na pacientovi potom bude, či dá prednosť najnižšiemu doplatku, lieku, ktorý užíva bežne, alebo sa bude riadiť odporúčaním lekára či lekárnika.

To, že pacient dostane iný liek, ako mu predpíše lekár, sa stáva aj dnes. A to najmä v prípadoch, keď v lekárni nemajú liek s názvom, ktorý lekár predpísal, ale liek s iným názvom (od inej farmaceutickej firmy), ktorý má rovnakú účinnú látku.

Pacienti však na to nie sú zvyknutí a nevyužívajú to často. „Ľuďom doteraz nešlo o to, či je to generický liek, alebo originál. Chceli to, čo napísal na recept lekár,“ povedal Peter Stanko, člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory. Preto sa obáva, ako pacienti zmenu prijmú.

Po novom sa nebudú predpisovať všetky lieky. Zmena sa týka asi polovice. Novým spôsobom sa nebudú predpisovať injekčné formy, infúzie a lokálne prípravky - masti, krémy.

SkryťVypnúť reklamu

Konkrétne lieky budú lekári naďalej predpisovať aj vtedy, ak pôjde o omamné a psychotropné látky, lieky s viacerými účinnými látkami či vysoko špecifickými molekulami.

Nižšie doplatky

Cieľom zmeny je, aby pacienti menej platili na doplatkoch – za minulý rok na nich zaplatili viac ako 160 miliónov eur. Ministerstvo zdravotníctva si od zmeny predpisovania liekov sľubuje, že ľudia zaplatia takmer o 50 miliónov eur menej.

Rozdiel v doplatkoch medzi viacerými liekmi s rovnakou účinnou látkou totiž môže byť aj niekoľko eur. Napríklad pri lieku Accupro, ktorý sa používa pri zvýšenom krvnom tlaku a pri oslabení srdcovej činnosti, by pacient doplatil 1,66 eura.

Lekárnik mu však má ponúknuť aj lacnejšiu náhradu Quinpres, kde doplatí 82 centov alebo Quinapril-Teva, ktorý je bez doplatku.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky tieto lieky obsahujú rovnaké množstvo účinnej látky a majú rovnako veľké balenia. Pacient na jednom balení teda môže ušetriť takmer dve eurá.

Zakázané sponzorstvo

Od decembra to budú mať ťažšie výrobcovia liekov, ktorým sa okrem iného zakazuje priamo alebo prostredníctvom tretej osoby financovať, sponzorovať alebo inak nepriamo podporovať podujatie lekárovi, lekárnikovi alebo inému pracovníkovi.

Zástupcovia farmaceutických spoločností už nesmú lekárov vyrušovať v ambulanciách počas ordinačných hodín. Firmy lekárov nesmú obdarúvať peňažnými darmi či vecnými výhodami.

Niektorí lekárnici žiadajú zastavenie účinnosti zákona. Podľa nich je v mnohých ustanoveniach právne nevykonateľný a vzájomne si odporujúci.

Zmeny v skratke

1. Čo spraví lekár

Počnúc 1. decembrom budú mať lekári povinnosť predpisovať lieky názvom liečiva. Na recepte však bude môcť lekár odporučiť aj konkrétny liek.

SkryťVypnúť reklamu

2. Čo lekárnik

Lekárnik bude na základe takto predpísaného lekárskeho predpisu povinný vydať pacientovi najlacnejší dostupný liek z pohľadu doplatku pacienta, okrem prípadu, ak si pacient vyberie iný náhradný generický liek s iným doplatkom pacienta.

3. Povinná cena

Prvý generický liek vstupujúci do kategorizácie musí byť lacnejší minimálne o 20 percent v porovnaní s originálnym liekom.

4. O všetkom sa bude vedieť

Lekár každý mesiac dostane od zdravotnej poisťovne informáciu, ktoré konkrétne lieky pacient užíva.

5. Odmeny za vernosť

Lekárne budú môcť poskytovať zľavu na lieky v rámci vernostných systémov. Dve tretiny zľavy dostane pacient, tretinu poisťovňa.

6. Každý mesiac

Kategorizácia liekov nebude štyrikrát ročne, ako je to v súčasnosti, ale dvanásťkrát.

SkryťVypnúť reklamu

7. Viac liekov do limitu

Zmena nastáva aj v preplácaní doplatkov pre dôchodcov a zdravotne postihnutých. Do limitu spoluúčasti bude možné zaraďovať viac liekov ako v súčasnosti. Z limitu sú totiž po novom vyňaté lieky s nízkou mierou úhrady zo strany zdravotnej poisťovne, a to menej ako 75 percent.

Teraz platí, že dôchodcovia zaplatia za štvrťrok najviac 45 eur a zdravotne postihnutí najviac 30 eur. Akékoľvek ďalšie doplatky im preplatí zdravotná poisťovňa. Do limitu sa však započítavajú iba najlacnejšie lieky.

Jarmila Horáková

Originály a generiká

Orientovať sa v liekoch a ich náhradách nie je jednoduché. Najmä ak ten svoj užívate niekoľko rokov.

Čo je to originálny liek?

Je to liek, na ktorého výrobu sa použilo novoobjavené liečivo. Takéto liečivo i liek sú spravidla chránené patentom. Patentová ochrana trvá 20 rokov. Originálny liek vyrába iba jeden výrobca.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je to generický liek?

Je to liek obsahujúci liečivá, ktoré nie sú chránené patentom. Ide o liečivá, ktorých patent stratil platnosť alebo vôbec neboli chránené patentom. Podiel generických liekov na trhu tvorí asi 70 percent. Z hľadiska účinku sú generikárovnako účinné ako originály.

Dajú sa nahradiť všetky originály?

Nie. Lacnejšie náhrady možno nájsť napríklad v skupine antibiotík, liekov na srdce, tlak, cholesterol, pri liekoch pôsobiacich na tráviaci systém či pri antidepresívach. Naopak, generickú substitúciu nemožno vykonávať pri takých účinných látkach, kde nie je možné zaistiť ich kopírovateľnosť, ako napríklad inzulíny, monoklonálne protilátky alebo iné liečivá.

Vyhovuje generikum vždy?

Medzi originálom a generikom existujú iba nepatrné rozdiely, najčastejšie v pomocných látkach, ktoré však nemajú vplyv na účinnosť lieku. Môže sa výnimočne stať, že pacientom nevyhovuje konkrétny generický liek a môžu užívať len iné generikum, prípadne len originálny liek. Pri registrácii generických liekov sú dôležité výsledky skúšok biologickej dostupnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pomocou nich sa dokazuje, ako rýchlo a v akom množstve sa generikum absorbuje v ľudskom organizme v porovnaní s originálnym liekom. Na rozdiel od klinických skúšok originálnych liekov, do ktorých sa v priemere zapojí 4000 pacientov, sa biologická dostupnosť generík skúša obvykle len u 18 až 36 zdravých jedincov.

Pokiaľ je pacient zvyknutý užívať originálny prípravok, nemusí mu prechod na generickú kópiu vyhovovať.

Prečo sú generiká lacnejšie?

V cene originálneho lieku sú zahrnuté náklady na jeho výskum a vývoj, prípadne náklady na výskum ďalších nových liekov. Preto sú tieto lieky relatívne drahé. K výške ich ceny prispieva aj monopolné postavenie výrobcu na trhu. Aby výrobcovia získali prostriedky na ďalší výskum, nadobúdajú na dvadsať rokov patentovú ochranu. Keď sa táto ochrana skončí, môžu iné spoločnosti vyrábať a predávať generiká. Generické lieky sú oveľa lacnejšie, pretože do ich ceny sa nezapočítavajú náklady na výskum a vývoj lieku.

SkryťVypnúť reklamu

Kto ponesie zodpovednosť za predpis?

Zodpovednosť za predpísanie účinnej látky bude mať lekár. Lekárnik bude zodpovedný za to, či dal pacientovi liek s predpísanou účinnou látkou.

Čo robiť v prípade, že užívam viac rôznych liekov?

Veľa pacientov užíva naraz viacero liekov. Lekárnikovi by mali poskytnúť zoznam všetkých užívaných liekov, aby ich vedel vhodne skombinovať.

Mám alergiu, budú mi tiež len predpisovať účinnú látku?

Pacienti by lekárnika mali upozorniť aj na ďalšiu dôležitú skutočnosť, a to ak majú na niektorý liek alergiu.

Pokiaľ to vie lekár, ten predpíše k účinnej látke aj konkrétny typ lieku.

Čo ak lieky na trhu nebudú?

Už by sa nemalo stávať, že na trhu bude nedostatok niektorých liekov. Ak by k tejto situáci predsa len prišlo, ten kto nedostatok zapríčiní môže dostať pokutu. Nedostupný liek môže byť vyradený z kategorizačného zoznamu.

SkryťVypnúť reklamu

Bude sa meniť počet liekov na predpise?

Nie. Na jednom predpise lekár predpisuje najviac dva druhy humánneho lieku alebo dva druhy liečiva.

Zdroj: Štátny ústav na kontrolu liečiv a Slovenská asociácia farmaceutických spoločností

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (9. 5. 2025)
USD 1.130
AUD 1.761
CZK 24.924
JPY 163.450
CAD 1.569
GBP 0.848
HUF 405.430
PLN 4.270
CHF 0.933
SEK 10.903

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 402
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 920
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 134
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 941
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 792
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 833
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 190
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva 1 575
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 758
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 698
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 365
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 372
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 980
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 790
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 987
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 954
  1. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  2. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  3. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  4. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  5. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  6. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  7. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  8. Tupou Ceruzou: Zámočky
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nový pápež Lev XIV.

Košice navštevoval opakovane, hovorí predstavený augustiniánov na Slovensku.


2
Robert Fico v Moskve

Napriek všetkej hanebnosti má Ficova návšteva Moskvy svojskú a funkčnú logiku.


34
Ilustračná snímka.

Zlučovanie platieb je pre obchodníkov komplikované.


20
Marcus Johansson oslavuje gól počas zápasu Kazachstan - Švédsko na MS v hokeji 2024.

Prvým súperom Slovenska je domáci tím.


Marián Michalovský 5
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 758
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 698
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 365
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 372
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 980
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 790
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 987
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 954
  1. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  2. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  3. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  4. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  5. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  6. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  7. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  8. Tupou Ceruzou: Zámočky
SkryťZatvoriť reklamu