BRATISLAVA. Ako však doplnil predseda predstavenstva Asociácie leasingových spoločností SR Juraj Ebringer, do veľkej miery sa pod nárast trhu podpísali mimoriadne obchody vo financovaní fotovoltických zariadení.
Po zohľadnení tohto vplyvu je medziročný vývoj v súlade s očakávaniami asociácie na tento rok, teda medzi 10 až 15 %. V očakávaní neistého budúceho vývoja ekonomiky Slovenska a okolitých európskych krajín sa však podľa Ebringera už v aktuálnom štvrtom kvartáli začal spomaľovať rast na jednocifernú úroveň.
Najväčší medziročný prírastok obchodov malo v sledovanom období financovanie strojov a zariadení. I keď obstarávanie a financovanie niektorých typov technológii ešte stále trpí podľa asociácie prepadom dopytu zo strany podnikateľov (napr. v zdravotníctve, drevoobrábacom priemysle alebo stavebníctve), ďalšie sektory zaznamenali výrazný nárast.
Okrem už spomínaných fotovoltických zariadení rástlo najmä nové financovanie v sektore strojárstva, poľnohospodárstva a potravinárstva. Celkový objem financovania strojov a zariadení dosiahol 344,1 mil. eur pri medziročnom náraste o 62 %.
Druhou najvýznamnejšou komoditou z hľadiska nárastu nového obratu na trhu bolo financovanie vozidiel nad 3,5 tony, ktorých objem sa zvýšil o 41 % na 244,1 mil. eur. Pozitívne k tomuto vývoju prispelo najmä financovanie nových nákladných áut, ťahačov, stavebných špeciálov, prívesov a návesov, a to o vyše 70 %.
Naopak, medziročný pokles financovania okolo 30 % mala subkomodita jazdených nákladných vozidiel, ako aj autobusov. Rast o 17 % na 551,9 mil. eur zaznamenali osobné automobily. Išlo však takmer výlučne len o nové autá, pričom financovanie osobných áut u podnikateľov narástlo o 24 % a u spotrebiteľov o 3 %.
Medziročný rast obchodov o 46 % zaznamenalo aj financovanie nehnuteľností, ktorých objem za deväť mesiacov predstavoval 119,8 mil. eur. Tento rast objemovo ťahal najmä finančný lízing existujúcich, teda starších, budov v sektoroch maloobchodných a priemyselných budov.
Z produktov ponúkaných lízingovými spoločnosťami sa z hľadiska nárastu najviac darilo operatívnemu lízingu, ktorý medziročne vzrástol o 49 % na 147,2 mil. eur, a finančnému lízingu s rastom o 30 % a objemom 684,1 mil. eur.