Agentúrnu správu sme o 19:49 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Schválenie štátneho rozpočtu na budúci rok a odvrátenie hrozby rozpočtového provizória je po strede o niečo reálnejšie. Podporu rozpočtu už totiž deklarovalo aj KDH.
Kresťanskí demokrati v stredu v parlamente nepodporili svoj pozmeňujúci návrh, ktorým sa mali zvýšiť platby za poistencov štátu zo štyroch na 4,37 percenta. Chceli tak riešiť problém podfinancovania zdravotníctva.
Ústupok pri hlasovaní
„Nedospeli sme k žiadnej rozumnej dohode, aby sme presunuli financie z iných výdavkov. Odstúpili sme a upozornili na nedostatky,“ povedal poslanec KDH Anton Marcinčin po hlasovaní.
Ako rozhodol parlament
stiahol novelu zákona o stavebnom sporení, neuplynulo pol roka od hlasovania o nej, schválil jednotnú sadzbu spotrebnej dane z alkoholických nápojov, jej výška sa líši od druhu nápojov.
Pri hlasovaní o návrhu, ktorý predkladal Alojz Přidal (KDH), sa väčšina poslancov za KDH zdržala hlasovania. Podporili ho poslanci Smeru a traja poslanci za SNS.
„Je to prejav farizejstva, pretože vláda a minister Uhliarik deklarovali, že sa zvýšia zdroje v zdravotníctve,“ reagoval poslanec Smeru Richard Raši. Neschválením návrhu podľa neho zdravotníctvo príde o 100 miliónov eur.
Podľa ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) by tento pozmeňujúci návrh zvýšil deficit o 0,1 až 0,12 percentuálneho bodu nad dohodnutý strop 4,6 percenta HDP.
Mikloš preto pohrozil, že ak návrh prejde, stiahne rozpočet z parlamentu. Slovensku by hrozilo od nového roka rozpočtové provizórium.
Hoci vlastný pozmeňujúci návrh KDH nepodporilo, Marcinčin tvrdí, že je hnutie pripravené podporiť rozpočet pri hlasovaní.
Ústupok odôvodnil tým, že neschválený rozpočet by bol zlý signál pre trhy. V budúcnosti by mohlo byť ohrozené financovanie štátneho dlhu.
Budúca vláda však bude podľa neho čeliť vyššiemu deficitu, než s akým počíta Mikloš. „Vzhľadom na očakávanú recesiu môže vzrásť až o 0,3 percentuálneho bodu a dosiahnuť päť percent,“ vraví.
Hľadajú sa hlasy
Rozpočet ešte musí získať podporu Obyčajných ľudí alebo niekoľkých iných poslancov. Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič trvá na zmrazení platov poslancov, kým Slovensko nedosiahne vyrovnaný rozpočet.
Od strán chce, aby sa vzdali 10 miliónov za predčasné voľby. „Mikloš sa nám neozval, preto sme postoj nezmenili a nezmeníme,“ dodal Matovič.
Chýbajúce hlasy preto bude musieť koalícia hľadať aj v opozícii. „Spoliehame sa na dohodu štyroch koaličných strán. Rokovania prebiehajú,“ reagoval hovorca ministerstva financií Martin Jaroš.
Na otázku, ako chcú pre hlasovanie o rozpočte získať Obyčajných ľudí, dodal, že o to sa musí postarať šéf SaS Richard Sulík. Ten však tvrdí, že vie zaručiť podporu len SaS s tým, že za Obyčajných neručí.