BRATISLAVA. Liek na krízu v zdravotníctve sa podľa Smeru skrýva v reforme poisťovní, ktorá by vraj priniesla viac peňazí lekárom. Vláda by sa mala podľa Roberta Fica dohodnúť s poisťovňami, aby sa na štyri roky vzdali zisku.
Keby sa ho nechceli vzdať, Fico navrhuje opätovný zákaz jeho vyplácania alebo jeho zdanenie 80-percentnou sadzbou. Obe možnosti majú podporu poslancov Smeru.
Reformy a konkurencia
Pravicové strany podobné návrhy odmietajú. SDKÚ vidí šancu v reforme zdravotníctva vrátane rušenia nadbytočných lôžok.
„Nemôžeme donekonečna nalievať viac a viac peňazí bez toho, aby sa nezvýšila úroveň služieb,“ reagoval Ondrej Matej (SDKÚ), podpredseda parlamentného výboru pre financie.
Na budúci rok návrh ministerstva financií predpokladá, že do zdravotníctva príde 3,870 miliardy eur. Suma je podľa Mateja dostatočná, pokiaľ nastúpia reformy.
Návrhy Smeru odmieta aj člen zdravotníckeho výboru Peter Kalist (SaS). Sektoru by podľa neho prospela väčšia konkurencia. „Dnes nemajú lekári na výber, buď pristúpia na podmienky poisťovní, alebo skončili,“ vysvetlil.
Vyplácanie zisku by sa podľa Kalista nemalo obmedzovať, no pokiaľ ide o podmienky jeho vyplácania, nevylučuje ich rozširovanie. Návrhy Smeru sa nepáčia ani poslancovi Mariánovi Kvasničkovi z KDH.
Pochybné návrhy Smeru
Ficova vláda zakázala vyplácanie zisku poisťovniam v roku 2007. Pravicoví poslanci to napadli na Ústavnom súde. Súd začiatkom tohto roka rozhodol, že zákaz vyplácania je protiústavný.
Zákon sa nepáčil ani poisťovniam. Akcionári Unionu, Dôvery a Európskej zdravotnej poisťovne ho napadli na medzinárodnej arbitráži. Tá ju zastavila len v prípade akcionárov Dôvery. O ostatných ešte rozhoduje. Štát môže prísť o 200 miliónov eur. Akcionári sa súdia aj na slovenských súdoch.
Rozhodnutie ústavných sudcov sa dá podľa Fica obísť tým, že by bol opätovný zákaz jeho vyplácania prijatý ako ústavný zákon. „V Rakúsku už bolo takéto riešenie označené za obchádzanie rozhodnutia tamojšieho ústavného súdu,“ hovorí Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva SAV.
Ak by neprešiel zákaz, Smer by chcel zisk aspoň zdaniť. Podobne, ako je to pri emisných povolenkách. Šéf financií Ivan Mikloš (SDKÚ) ich zdanil 80 percentami, no zákonnosť tohto kroku už posudzuje Brusel aj Ústavný súd.
Poisťovne zarábajú milióny, samy na sebe
Najmä efektívnejším výberom poistného a šetrením prevádzkových nákladov sa snažia poisťovne získať peniaze.
BRATISLAVA. Ako zarábajú zdravotné poisťovne, ktoré nevytvárajú žiadnu pridanú hodnotu? Napríklad aj tým, že znižujú vlastné náklady.
Na prevádzku totiž môžu podľa zákona minúť ročne najviac 3,5 percenta z vybraného poistného. Pokiaľ však minú menej peňazí, rozdiel si môžu nechať.
Napríklad štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa takto v prvom polroku zarobila 9,5 milióna eur, na prevádzku minula len 2,69 percenta z poistného. Len na úspore nákladov zarobila vlani takmer päť miliónov eur aj Dôvera.
Najmä zlepšovanie práce
Poisťovne majú podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v rukách viacero nástrojov, ako môžu vytvoriť a zvyšovať zisk. Všetky pritom súvisia so zefektívňovaním činností.
Napríklad výnosy môžu zvýšiť aj tým, že poistné určia tiež tým poistencom, ktorí poisťovňu ignorujú a nepredložili jej potrebné doklady. Kým do augusta minulého roku museli čakať na papiere, dnes vedia poistné určiť z priemernej mzdy.
Zisk má svoje podmienky
Novela zákona, ktorá poisťovniam umožnila vyplácať zisk, stanovila aj podmienky tohto kroku. Peniaze si môžu vyplatiť až potom, ako si vytvoria rezervu na preplatenie všetkých úkonov, ktoré sú na čakacej listine.
Aspoň pätinu zisku musia vložiť aj do rezervného fondu, ktorý musí byť naplnený najmenej do 20 percent základného imania. Peniaze, ktoré poisťovniam ostanú, môžu vyplatiť akcionárom.
(ava, vfo)