PRAHA. Ani v prípade krízy nenavrhujú masívne zadlžovanie na podporu ekonomiky. Katastrofický scenár počíta s rozpadom eurozóny.
Národná ekonomická rada vlády (NERV)a české ministerstvo financií v rámci opatrení, ktoré by mali Česku pomôcť prežiť ekonomické problémy v Európe, uvažujú o uzákonení vyrovnaných rozpočtov, zvýšení jednotnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na 20 %, alebo skrátení pracovného týždňa vo firmách. Vo svojom dnešnom vydaní o tom informovali české Hospodárske noviny (HN).
Podľa denníka sa počíta s troma možnými scenármi vývoja a navyše s jedným katastrofickým. Ten by nastal v prípade systémového kolapsu Európy - náhle by sa rozpadla eurozóna a banky by si prestali požičiavať.
Skrátenie pracovného týždňa by pripadalo do úvahy, ak by česká ekonomika na budúci rok klesla o 2 % až 5 %. Štát by firmám dal určité úľavy, asi na sociálnom zabezpečení. Neplatil by potom toľko na podporách nezamestnaným a v podnikoch by zostali kľúčoví ľudia. Firmy by hneď po odznení krízy mohli obnoviť výrobu. A neznížil by sa domáci dopyt.
Zatiaľ vraj majú ekonómovia z NERV a ministerstvo asi 30 návrhov, ktoré majú posúdiť na začiatku budúceho týždňa spolu s ministrom financií a premiérom. Konkrétny plán opatrení, ktoré by zmiernili dosah krízy na českú ekonomiku, predstaví české ministerstvo financií v januári 2012. Vtedy už budú známe spresnené prognózy rastu ekonomiky. V súčasnosti totiž rozpočet počíta s nereálnym rastom HDP o 2,5 %. Aktuálne predpovede počítajú s tempom rastu okolo 1 % a ministerstvo financií je ešte skeptickejšie.
Najmä o najčernejšie možnosti vývoja ministerstvo ani NERV podľa HN nechcú príliš hovoriť. Minister financií Miroslav Kalousek minulý týždeň vyhlásil, že ak by sa eurozóna zrútila, Česko bude bojovať o prežitie.
"Nastáva úplne nová éra - koniec žitia na dlh a viac osobnej zodpovednosti. Musíme tomu prispôsobiť svoje potreby. Padá mýtus, že štát môže nafukovať rast dlhom, ekonomika musí rásť a štát musí tento rast zaručiť," myslí si Kalousek.
Ani najhorší možný vývoj tak pravdepodobne nezmení záväzok súčasnej vlády postupne znižovať tempo zadlžovania Česka. Okrem iného preto, že lacno si požičať je pre všetky európske krajiny stále ťažšie.
S Kalouskom súhlasí aj šéf pracovnej skupiny NERV pre verejné financie Tomáš Sedláček. Nemá podľa neho zmysel stimulovať českú ekonomiku, pretože je malá a príliš závislá od zahraničia. "Stimulačné opatrenia nepomôžu. Teraz je dôležité stabilizovať rozpočty a posilniť konkurencieschopnosť podnikov," potvrdzuje analytik Raiffeisenbank Aleš Michl, ktorý sa zúčastňuje na rokovaniach NERV.