Uchádzači o prácu majú šancu získať aj ďalší príspevok. Ak na pracovný pohovor pocestujú, môžu požiadať o preplatenie cestovných nákladov. Časť z nich im bude uhradená.
BRATISLAVA. Uchádzači o zamestnanie, ktorí sú v evidencii nezamestnaných najmenej tri mesiace, majú pri hľadaní práce nárok na príspevok na dochádzku za prácou. Ak si ju nájdu mimo svojho trvalého bydliska, môžu oň požiadať úrad práce.
Príspevok na dochádzku za prácou využilo počas tohto roka už 14-tisíc uchádzačov o zamestnanie, z toho 276 samostatne zárobkovo činných osôb.
„Počas októbra tak urobilo 1 659 nezamestnaných, väčšina z nich cestuje za pracou do vzdialenosti 30 kilometrov, alebo do vzdialenosti 60 kilometrov,“ povedala Andrea Hajduchová, hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Žiadateľom úrady práce vyplatili celkovo 4,2 milióna eur.
Príspevok najčastejšie využívajú najmä ľudia, ktorí našli zamestnanie v automobilkách, stavbári, ktorí našli prácu pri zatepľovaní a rekonštrukciách domov, pri výstavbe ciest mimo bydliska.
Minulý rok využilo tento príspevok podľa Hajduchove 28 909 uchádzačov o zamestnanie, rok predtým 16 052.
Ako sa dostať na pohovor
Mnohí nezamestnaní ak dostanú šancu získať prácu ďalej od svojho bydliska neraz na pracovný pohovor ani nevycestujú, lebo nemajú peniaze na cestu.
Hovorkyňa ústredia práce hovorí, že aj v týchto prípadoch je riešenie, môžu sa uchádzať o príspevok, ktorý rieši aj takéto životné situácie.
„Tí uchádzači, ktorí sú v evidencií a cestujú na pracovný pohovor, môžu požiadať o preplatenie časti cestovných nákladov,“ vysvetľuje Hajduchová.
Túto možnosť tento rok využilo zatiaľ 5 189 uchádzačov o zamestnanie, v priebehu októbra 653 uchádzačov.
Najviac tento príspevok v októbri využili v Prešovskom kraji, vstupný pohovor alebo výberové konanie u zamestnávateľa s pomocou tohto príspevku absolvovalo 125 ľudí, v Košickom kraji 118 a v Žilinskom 116 ľudí. Najmenej je využívaný v Bratislavskom kraji., kde výdavky preplatili iba 7 ľuďom.
Minulý rok úrady preplatili časť cestovných nákladov 6 045 evidovaným nezamestnaným.
Príspevok na presťahovanie
Už niekoľko rokov môžu uchádzači o prácu využívať aj príspevok na presťahovanie sa za prácou. Robia tak najmä tí, ktorí nechcú za prácou cestovať a rozhodnú sa presídliť z pôvodného trvalého bydliska.
Príspevok na presťahovanie sa nevyužíva húfne, v tomto roku už získalo 48 uchádzačov o zamestnanie, minulý rok 47 uchádzačov.
V októbri bol vyplatený dvom uchádzačom, jeden pochádzal z Prešovského a druhý z Nitrianskeho kraja.
Na aké príspevky majú evidovaní nezamestnaní nárok
Príspevok na dochádzku za prácou:
Nárok má občan, ktorý bol v evidencii uchádzačov o zamestnanie aspoň tri mesiace,
ak bol vyradený z evidencie z dôvodu nástupu do zamestnania alebo začatia prevádzkovania či vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.
Ako žiadať
O príspevok treba písomne požiadať najneskôr do šiestich mesiacov od nástupu do zamestnanie či začatia vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Žiadosti sa dajú získať na webových stránkach úradov práce či ústredia práce.
Čo všetko treba priložiť
K žiadosti treba priložiť kópiu pracovnej zmluvy, v prípade, že je miesto výkonu práce iné ako v pracovnej zmluve, aj potvrdenie o mieste výkonu práce, v prípade, že občan uvedie adresu prechodného pobytu, aj doklad potvrdzujúci prechodný pobyt potvrdenie o trvaní pracovného pomeru a odpracovaných dňoch v mesiaci, cestovné doklady (preukázané cestovné výdavky, kópiu technického preukazu a doklad o nákupe pohonných hmôt v danom mesiaci a pod).
Podnikateľ musí priniesť potvrdenie o začatí SZČ, doklad o tom, že miesto podnikania je mimo bydliska.
Ak žiadatelia o príspevok pred zaradením do evidencie podnikali, musia predložiť aj doklady o splnení daňových a odvodových povinností.
Príspevok na presťahovanie:
Poskytuje sa uchádzačom, ktorí sú v evidencií najmenej 3 mesiace a boli z nej vyradení, ak sa z miesta trvalého bydliska presťahujú za prácou najmenej 50 kilometrov, teda zmenia trvalé bydlisko.
Koľko môžu dostať
Poskytuje sa ako náhrada časti preukázaných výdavkov spojených so sťahovaním. Za výdavky sa považujú aj výdavky na prvé nájomne a prvé platby spojené s užívaním bytu, najviac v sume 1 327,76 eur.
Náhrada časti cestovných nákladov:
Nárok má uchádzač o zamestnanie, ktorý absolvuje vstupný pohovor alebo výberové konanie u zamestnávateľa.
Koľko sa prepláca
Náhrada sa poskytuje ak výška cestovného prekročí sumu stanovenú vyhláškou ministerstva práce (v súčasnosti 3,32 eur), prepláca sa 70 percent z preukázaných cestovných výdavkov, najviac 26,56 eur.
Uhrádza sa cestovanie hromadnými dopravnými prostriedkami z miesta trvalého alebo prechodného pobytu do miesta konania pohovoru alebo výberového konania a späť, pričom je dôležité, aby sa dátum na cestovných lístkoch zhodoval s dátumom výberového konania u zamestnávateľa.
uspvar