LONDÝN. To signalizuje nárast obáv o osud eurozóny, ktoré nútia investorov hľadať bezpečné prístavy pre svoje peniaze.
Na dnešných aukciách nemeckých a holandských pokladničných poukážok s lehotou splatnosti 3 až 6 mesiacov bol obrovský dopyt, ktorý niekoľkonásobne prevýšil ponuku, pričom investori boli ochotní vložiť do nich peniaze pri negatívnych alebo nulových úrokoch. A to aj napriek tomu, že vývoj akciových indexov signalizuje optimizmus trhov týkajúci sa riešenia dlhovej krízy.
Nemecko dnes predalo 6-mesačné pokladničné poukážky za 2,7 miliardy eur. Dopyt 3,8-násobne prevýšil ponuku a priemerný výnos dosiahol 0,0005 %. Na aukcii holandských 3-mesačných poukážok v objeme 1 miliardy eur boli podané ponuky v hodnote 7 miliárd eur, pričom priemerný výnos predstavoval -0,0004 %. Pri 6-mesačných holandských poukážkach výnos dosiahol 0,0002 %.
V piatok (9. 12.) sa koná summit Európskej únie (EÚ). Investori dúfajú, že politici konečne predstavia zmysluplný plán riešenia európskej dlhovej krízy. Nemecko ešte predtým otestuje dlhopisový trh na aukcii 5-ročných bondov.
Výsledky dnešných aukcií nemeckých a holandských pokladničných poukážok podľa analytika Rabobank Richarda McGuirea odrážajú dopyt po bezpečných investíciách. "V podstate sú pripravení zaplatiť za privilégium, že môžu umiestniť svoje peniaze na najbezpečnejšom mieste."
Nemecko dnes nepredávalo 3-mesačné poukážky, ale na sekundárnom trhu je ich výnos, rovnako ako v prípade holandských poukážok, negatívny.
Podľa stratéga ING Alessandra Giansantiho fakt, že investori sú ochotní platiť za to, že môžu vložiť peniaze do negatívne úročených pokladničných poukážok vlád z jadra eurozóny namiesto do bánk, signalizuje nedôveru k bankám.
Úverovanie na medzibankovom trhu zamŕza. Banky nie sú ochotné vzájomne si požičiavať peniaze. Namiesto toho ich vkladajú do Európskej centrálnej banky (ECB) a požičiavajú si ich od nej.