Agentúrnu správu sme o 19:39 nahradili autorským článkom.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy chcú na summite EÚ v Bruseli dohodnúť rýchlu zmenu Lisabonskej zmluvy, aby dostali krízu v eurozóne pod kontrolu.
Nemusia ísť do toho všetci
Lídri dvoch najväčších európskych ekonomík presadia zmeny buď s celou Európskou úniou, alebo len so 17 štátmi eurozóny.
Návrhy zmien
zmení sa Lisabonská zmluva, buď pre celú EÚ, alebo len pre eurozónu, zavedú sa automatické sankcie pre štáty, ktoré prekročia trojpercentný deficit, zruší sa veto, krajiny prijmú do ústavy dlhovú brzdu, trvalý euroval začne platiť koncom roka 2012 a nie v polovici roka 2013 každý mesiac bude summit eurozóny.
Oznámili to na pondeľňajšej spoločnej tlačovej konferencii v Paríži, čím sa podľa pozorovateľov začal rozhodujúci týždeň pri záchrane eura a zásadnej zmene fungovania Európskej únie.
„Uprednostňujeme zmluvu pre 27 krajín, aby sa nikto necítil byť vylúčený z francúzsko-nemeckého systému. Ale sme, samozrejme, pripravení i na zmluvu so 17 členmi,“ povedal prezident Sarkozy o pláne zaviesť fiškálnu úniu. Tá má zaistiť dohľad nad dodržiavaním rozpočtových pravidiel.
Lídri chcú zmeniť európsku zmluvu, aby mohli zaviesť automatické sankcie, ak deficit prekročí stanovené tri percentá. To teraz nie je možné, pretože jednotlivé štáty môžu rozhodnutie blokovať.
Obaja lídri navrhujú veto zrušiť a prijímať rozhodnutia so súhlasom 85 percent štátov. „Tak, aby jednotlivé štáty nemohli zastaviť celý vlak,“ povedala Merkelová.
Zmeny by mali byť podľa kancelárky prijaté do marca budúceho roka. Medzi potrestanými by tak mohli byť hneď Francúzi s deficitom okolo päť percent.
Všetky krajiny navyše majú zaviesť dlhovú brzdu do ústavných zákonov. Dohliadať na to bude Európsky súdny dvor. Trvalý euroval má začať platiť skôr. Namiesto polovice roka 2013 už od konca roka 2012.
Čas na kompromisy možno skončil, píše Peter Schutz
Čítajte komentár >>
Summit každý mesiac
Štáty eurozóny sa majú stretávať na summite raz mesačne, kým bude trvať kríza. Obaja lídri odmietli spoločné dlhopisy i zmenu fungovania Európskej centrálnej banky.
„Náš cieľ je udržať euro a dosiahnuť rast,“ povedal Sarkozy a hovoril o „historickej povinnosti k zjednoteniu“. Trhy na návrhy lídrov reagovali pozitívne.
O návrhoch sa bude rozhodovať na piatkovom summite EÚ v Bruseli.