BRATISLAVA. Lekár chcel napísať pacientke liek na srdce. Miesto toho však napísal účinnú látku lieku, ktorý bol na liečenie prostaty. Keďže išlo o pacientku, lekárnik na to prišiel a zlý liek nevydal.
Aj takéto problémy spôsobil nový spôsob predpisovania liekov, ktorý platí od začiatku decembra. Lekár musí po novom na recept napísať účinnú látku a nie konkrétny názov lieku. Ten môže len odporučiť. Zatiaľ s tým majú lekári problém.
Vrátiť k lekárovi
„Pri dvoch pacientoch lekár predpísal úplne inú účinnú látku, ako užívali,“ povedala lekárnička a riaditeľka Združenia za lepšie lekárne Vladimíra Gromová.
Ako sa predpisuje
Lekár na recept napíše účinnú látku, nie obchodný názov lieku. Do zátvorky môže napísať aj konkrétny liek. Lekárnik ponúkne pacientovi liek s najnižším doplatkom. Pacient si vyberie, či chce liek, ktorý už užíval, najlacnejší alebo ten, čo mu odporučil lekár. Lekár bude dostávať informácie o tom, ktoré lieky pacienti užívajú.
Ak je recept zle predpísaný, lekáreň nemôže vydať liek. Poisťovňa by ho nepreplatila.
Lekárnici tak musia vrátiť pacienta naspäť k lekárovi, aby liek predpísal znovu. Gromová pri lekároch zo Stupavy, kde má lekáreň, lieky vydá a zlý recept odloží, aby jej ho lekár potom opravil.
Takto už za pár dní odložila do pätnásť receptov. „Predtým bolo chybných päť či šesť za mesiac,“ tvrdí.
Lekári sa nezaujímali
Aj lekári priznávajú, že nové predpisovanie robí problémy. So zmenou sa podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora lekári neoboznámili. „Tí, čo nepíšu recepty cez počítač, majú problémy, a tých je asi polovica,“ povedal.
Kým si lekári na nový spôsob zvyknú, bude to podľa neho ešte chvíľu trvať a to najmä u starších. Takých je u všeobecných lekárov väčšina.
Ministerstvo o problémoch nevie. „Neobrátil sa na nás žiaden lekár, lekárnik ani pacient s tým, že by vznikol akýkoľvek problém so zavedením nového predpisovania,“ povedala hovorkyňa Katarína Zollerová.
Rezort má na svojej stránke pre lekárov aj 127-stranový manuál, ako predpisovať lieky po novom.