BRATISLAVA.
“Cielenými opatreniami sa nám podarilo zrealizovať značné úspory nákladov na podporné služby vo výške približne 42 mil. eur, čo pri tarifách za prenos elektriny, ktoré nepokrývajú oprávnené náklady znamená, že spoločnosť dosiahla vyšší zisk, ako plánovala,“ uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ sekcie podpory riadenia SEPS, a.s. Igor Gallo.
Podľa neho negatívne ovplyvnilo hospodárenie precenenie majetku a zmena regulácie počas tohto roka. “Negatívne vplyvy zredukovali zisk spoločnosti o viacej ako 6 mil. eur. Podstatné je, že pozitívne vplyvy vysoko prevážili nad negatívami a výsledkom toho je, že zisk spoločnosti očakávame oveľa vyšší, ako bol plánovaný,“ doplnil Gallo.
Dosiahnutie vysokého výsledku hospodárenia v tomto roku spoločnosť pripisuje okrem historicky najvyšších úspor nákladov na podporné služby, aj nižším čerpaním prevádzkových nákladov oproti plánu o približne 7 mil. eur, pozitívnym korekciám z roku 2009 vo výške 15 mil. eur, vyšším výnosom z aukcií o zhruba 2 mil. eur.
“V súvislosti s negatívami je potrebné pripomenúť, že z úspor podporných služieb čakajú spoločnosť negatívne korekcie v roku 2013 zatiaľ v neznámej výške, to jest časť tohto zisku bude spoločnosť nútená vrátiť do regulácie, teda spotrebiteľom elektriny,“ doplnil Gallo.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava pomôže štátnemu rozpočtu vyplatením mimoriadnych dividend vo výške 8,8 mil. eur. O vyplatení mimoriadnych dividend rozhodol jediný akcionár prenosovej sústavy, Fond národného majetku SR.
Mimoriadne dividendy, ktoré pochádzajú z nerozdeleného zisku minulých rokoch, sa musia vyplatiť do konca tohto roka. Slovenská elektrizačná prenosová sústava už v tomto roku vyplatila z vlaňajšieho zisku dividendy v objeme 9 mil. eur. Vlani dosiahla spoločnosť čistý zisk na úrovni 31,2 mil. eur.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti.
Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Balík 100 % akcií Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy má vo svojom portfóliu Fond národného majetku SR, akcionárske práva k akciám však vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR.