BRATISLAVA. Francúzi a Nemci včera našli spoločnú reč na ďalší postup v boji voči dlhovej kríze. Vyhlásil to francúzsky prezident Nicholas Sarkozy po včerajšom pracovnom obede s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, podľa jeho slov bude ich nový plán v stredu predstavený prezidentovi EÚ Van Rompuyovi a k jeho definitívnemu schváleniu by malo dôjsť na piatkovom summite.
To vyslalo na trhy ďalší pozitívny impulz a po minulotýždňovom prudkom raste dokázali akcie svoje zisky ešte viac navýšiť, paneurópsky index EuroStoxx50 si včera pripísal 1,15 % a širší americký index S&P 500 1,03 %.
Mimoriadne silná bola odozva na dlhopisových trhoch, kde sa výnosy z desaťročných talianskych dlhopisov po dlhej dobe vrátili pod úroveň 6 % a zo španielskych dokonca tesne nad úroveň 5 %.
Vývoj výnosov z desaťročných talianskych a španielskych dlhopisov
Úloha ECB
Podľa doteraz známych informácií nová dohoda spočíva v zmene zmlúv o EÚ, ideálne pre všetkých 27 členov, postačujúce však bude aj to, keď k nemu pristúpia len krajiny eurozóny.
Čo navrhlo duo Merkozy
zmenu Lisabonskej zmluvy, buď pre celú EÚ, alebo len pre eurozónu, automatické sankcie pre štáty, ktoré prekročia trojpercentný deficit, zrušenie práva veta, krajiny prijmú do ústavy dlhovú brzdu, trvalý euroval začne platiť koncom roka 2012 a nie v polovici roka 2013 každý mesiac bude summit eurozóny.
V rámci nich by sa mali krajiny zaviazať k vyrovnaným rozpočtom, pri deficitoch vyšších ako 3 % HDP by mali nastúpiť automatické sankcie.
Nové právomoci by mal dostať Európsky súdny dvor, ktorý by mal posudzovať, či budú národné legislatívy v súlade s novými fiškálnymi pravidlami. Zároveň by malo byť urýchlené vytvorenie trvalého eurovalu ESM, ktorý by mal byť funkčný už od budúceho roka.
Podľa Berlína a Paríža by však súčasťou ďalšieho boja proti dlhovej kríze nemali byť eurobondy. A keďže doteraz známe detaily neriešia, ako zabezpečiť financovanie pre Taliansko a Španielsko, ktoré už stratili dôveru trhov pred najhorším ich aj naďalej zachraňuje ECB, ktorá v minulom týždni nakúpila dlhopisy v objeme 3,7 mld. eur, tak práve tento bod môže byť kameňom úrazu.
Vzhľadom na minulotýždňový prejav šéfa ECB Draghiho, sa ale ako pravdepodobná javí výraznejšia podpora od eurobanky.
Hovorí sa predovšetkým o jej pôžičkách MMF, ktorý by následne požičiaval európskym krajinám, takýto krok by totiž zabezpečil jej pôžičkám nadriadenosť a zároveň by umožnil vyššie zásahy do verejných financií adresátom pomoci.
Pokiaľ by napokon prešla táto altrentíva, tak by sa jednalo o masívnu injekciu likvidity do finančného systému, čo by sa mohlo v závislosti od objemu pomoci postarať dokonca o návrat rastového trendu na akciové trhy, naopak utrpelo by tým euro, na úkor ktorého kúpnej sily by táto pomoc prišla.
Ratingy budú klesať
V tieni európskych udalostí ostali včerajšie ekonomické dáta. Po novembrových indexoch výrobnej dôvery boli zverejnené aj indexy nevýrobnej dôvery. Mimoriadne prekvapil britský PMI index, ktorý vzrástol z 51,3b. na 52,1b. (oč. 50,6b.).
Varovný prst pred prílišným optimizmom však zdvihol subindex zamestnanosti, ktorý bol najnižší za posledných 15 mesiacov, pričom už štvrtýkrát za posledných 5 mesiacov v britskom sektore služieb.
Naopak sklamal obdobný americký ISM index poklesom na najnižšiu úroveň od januára 2010 52b. (oč. 53,6b.), podobne sa výrazným poklesom prezentoval subindex zamestnanosti, ktorý sa poklesom na úroveň 48,9b. vrátil pod hranicu 50b. oddeľujúcu rast od poklesu.
Oba tieto údaje potvrdzujú, že situácia v popredných ekonomikách, predovšetkým na trhu práce, má ďaleko od ideálneho stavu.
Už v priebehu včerajšieho obchodovania sa hovorilo o tom, že agentúra S&P pripravuje prehodnotenie ratingu všetkých krajín eurozóny. To sa napokon ukázalo ako pravdivé, a po zatvorení amerických trhov to S&P oficiálne oznámila svetu.
Dnešné obchodovanie sa tak začalo pre Európu v červenom, euro oslabilo a dnes ráno sa na páre s dolárom obchodovalo na úrovni 1,3344 dolára za euro.
Dnešné obchodovanie bude čo sa týka nových dát chudobné, zverejnené budú len nové októbrové nemecké závodné objednávky (12:00; oč. +0,9 %) a revízia rastu HDP eurozóny v druhom kvartáli (11:00; oč. +0,2 %) a tak budú obchodovaním hýbať predovšetkým politické novinky z eurozóny a prípadne aj vývoj na dlhopisových trhoch.
autor je analytikom spoločnosti X-Trade Brokers