BRATISLAVA.
Za uznesenie, ktoré dáva Radičovej relatívne široký mandát a podľa ktorého Slovensko podporuje opatrenia, ktoré prinesú sprísnenie rozpočtových pravidiel vrátane automatických prísnych sankcií, hospodársky rast, vznik nových pracovných miest, rast životnej úrovne obyvateľov Európy a nebudú obmedzovať zodpovedné krajiny, hlasovali aj poslanci opozičného Smeru-SD. Hlasovania sa zdržali zástupcovia za SaS, OKS a SNS. Zdržal sa tiež nezaradený Jozef Viskupič.
Odmietnuť komisiou a duom Merkelová-Sarkozy navrhované opatrenia by pritom podľa ministra financií Ivana Mikloša znamenalo de facto koniec projektu eura, čo by malo ďalekosiahle negatívne dôsledky.
Minister tvrdí, že navrhované opatrenia sú okrem rozpadu eurozóny či plnej participácie Európskej centrálnej banky (ECB) na riešení problémov zadlžených krajín a zároveň vydávania spoločných eurobondov jedinou jestvujúcou alternatívou.
Slovensko by preto nemalo podľa neho bezpodmienečne trvať na niektorých bodoch, ktoré by chcelo presadiť. Ide napríklad o definíciu účasti privátneho sektora v novom eurovale.
"Povedať nie znamená, že sme skončili. A to nehovorím o nejakej fiktívnej mene, hovoríme o našej mene, v ktorej majú slovenskí občania všetky úspory. Hovoríme o možnosti takého prepadu ekonomiky, aký si asi ani nevieme predstaviť," povedal na rokovaní eurovýboru Mikloš s tým, že už kríza jednej veľkej investičnej banky za oceánom v roku 2008 znamenala na Slovensku stratu 140 tis. pracovných miest.
"Teraz je, myslím, každému evidentné, že keby došlo ku kríze v eurozóne, ktorej sme súčasťou, by tie dôsledky boli neporovnateľné,“ dodal minister.