BRATISLAVA. Naša ekonomika spomaľuje tempo rastu. V treťom kvartáli tohto roka rástla medziročne o tri percentá. Kvartál dozadu to bolo o pol percentuálneho bodu viac. Odborníci upozorňujú, že to môže byť len začiatok.
„Slovensko je významne závislé od svojich európskych obchodných partnerov, a preto sa nebude môcť vyhnúť poklesu,“ hovorí riaditeľ nemeckého Inštitútu pre výskum práce a profesor na Ekonomickej univerzite v Bonne Klaus F. Zimmermann.
Nemci totiž očakávajú čoraz väčšie problémy z dôvodu dlhovej krízy v Európe. „V Nemecku, ktoré je najväčším obchodným partnerom Slovenska, očakávajú ekonómovia, že sa rast v poslednom kvartáli 2011 a prvom štvrťroku 2012 zastaví,“ hovorí Markus Halt zo Slovensko-nemeckej obchodnej komory.
Situácia môže byť pritom horšia už dnes, pretože do kvartálnych údajov o raste našej ekonomiky sa zaratúvajú aj menej problémové mesiace august a júl.
Problémy zadlžených ekonomík sa tak už dnes prejavujú aj na nominálnych mzdách, ktoré v treťom kvartáli medziročne rástli o 2,5 percenta.
V skutočnosti však za ne možno kúpiť menej, pretože ich predbehla inflácia. To spôsobilo pokles reálnych miezd v sledovanom období o 1,4 percenta.
Takýto výrazný prepad reálnych platov sa nevyskytol ani počas krízy v roku 2008.
Priemerná mzda na Slovensku sa v treťom kvartáli tohto roka dostala na 769 eur. Túto hranicu prekonali iba mzdy v Bratislavskom kraji.
Informatici sú iní
Reálne mzdy rástli napríklad v oblasti dodávky energií. Tam porastú zrejme aj ďalej. Napríklad Západoslovenská energetika sa chystá vykryť minimálne infláciu aj v budúcom roku.
Analytik spája rast platov s tým, že niektoré zamestnania si vyžadujú špecifické vedomosti. Napríklad mzdu informatikov treba porovnávať so zahraničím.
„Sú konkurencieschopní, môžu vycestovať za prácou,“ povedal analytik Tatra banky Juraj Valachy. Najnižšie platy, ktoré aj najpomalšie rastú, sú na druhej strane v hotelierstve, doprave a skladovaní či v maloobchode.
Reálne mzdy by už však podľa analytikov nemali klesať. V treťom štvrťroku totiž celkové čísla stiahlo aj znižovanie platov v štátnej správe, tvrdí Valachy.
Richard Tóth z Privatbanky predpokladá, že inflácia už nebude predbiehať nominálne mzdy. „Dynamika inflácie by mala do konca roku stagnovať, ale v ďalšom roku spomaliť a to viac ako nominálne mzdy. Vývoj reálnych miezd by sa tak mal mierne zlepšiť,“ povedal.
Nábory aj rast miezd
Do budúcna však možno čakať aj väčšie tlaky na prepúšťanie. Aj keď zatiaľ čísla za posledný kvartál hovoria o medziročnom raste zamestnanosti, to sa môže čoskoro zmeniť, predpokladajú analytici.
Čísla môžu sprvu korigovať automobilky, ktoré ohlásili nábory. Volkswagen dokonca včera predĺžil čas na prijímanie zamestnancov, pretože potrebuje nielen 1500 ľudí na výrobu nových modelov Up!, ale aj 300 ľudí do novej lisovne. Minulý rok naberali pri začínajúcich platoch 720 eur, teraz je to o 40 eur viac.