Výsledok piatkovej dohody o fiškálnej únii ovplyvní aj rozhodnutie S&P, či bude v eurozóne znižovať ratingy.
BRATISLAVA. Keď pred štyrmi mesiacmi americká ratingová agentúra S&P zobrala Spojeným štátom najvyšší trojáčkový rating, neobišlo sa to bez pochybností, či tak urobila vo vhodnej chvíli. Na trhoch sa spustila panika.
V pondelok večer si agentúra trúfla na podobný krok. Zhoršila ratingový výhľad 15 krajinám eurozóny vrátane Slovenska a pohrozila, že do troch mesiacov im môže zhoršiť aj známku.
Eurozóne hrozí stagnácia možno až recesia a výhľad znižovania rozpočtových deficitov a zadlženosti európskych krajín je stále negatívny.
Varovanie
Či agentúra nakoniec pristúpi na znižovanie ratingov, bude podľa šéfa agentúry pre Európu Moritza Krämera do veľkej miery závisieť od piatkovej dohody lídrov na summite v Bruseli.
Čo je rating
Rating odhaduje, aká je pravdepodobnosť, že vláda načas nesplatí svoj záväzok. Rating AAA patrí dlžníkovi najvyššej kvality, od S&P ho má v eurozóne 6 krajín a tiež euroval. Slovensko má rating A+. Zníženie ratingu môže krajinám predražiť pôžičky.
Zhoršenie ratingu znamená riziko, že si krajiny budú od dlhopisových investorov požičiavať drahšie. Pre Slovensko by to nebola dobrá správa, keďže koncom januára si chceme požičať asi miliardu eur.
Aj keď podľa analytikov je situácia odlišná v tom, že agentúra nepohrozila iba nám, ale aj ďalším 14 krajinám eurozóny.
Finančné trhy v pondelok veľmi nepanikárili, hoci o trojáčkový rating môže prísť aj Nemecko. Euro sa počas dňa dokonca mierne posilnilo pre dobré správy o nemeckých objednávkach.
Kancelárka Angela Merkelová len podotkla, že krok S&P je vlastnou zodpovednosťou agentúry. Pokračuje sa v plánovaných krokoch a summit prijme neodvratné rozhodnutie, tvrdí.
Spolu s Nemeckom môžu o stupeň horšiu známku dostať aj Francúzsko, Rakúsko, Fínsko, Holandsko a Luxembursko.
Slovensku a ďalším krajinám hrozí zníženie ratingu o dva stupne. Varovanie sa netýka Grécka, ktoré už má rating v špekulatívnom pásme, ani Cypru, ktorý už agentúra preveruje.
Investori sa podľa ekonómov spoliehajú aj na to, že po piatkovom summite sa splnia slová šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho. Ten nedávno povedal, že ak bude prísnejší dohľad nad verejnými rozpočtami, ECB bude aktívnejšia.
Trhy teda čakajú, že začne v podstatnej miere nakupovať dlhopisy problémových členov eurozóny a tým pomôže stlačiť ich úročenie.
Politické odozvy
Minister financií Ivan Mikloš tvrdí, že avizovanému zníženiu ratingu členských krajín eurozóny môže zabrániť nemecký a francúzsky plán fiškálnej únie.
Podľa SaS sa však rozhodnutím agentúry iba potvrdilo, že euroval vedie len k ďalšiemu zadlžovaniu krajín. Hlavný ekonóm Patria Finance David Marek to tak nevidí.
Tvrdí, že eurozóne, ktorá musí znižovať svoje zadlženie, môžu pomôcť vyhnúť sa problémom aj také podporné prostriedky ako euroval či intervencie ECB.