BRATISLAVA. Parlament schválil štátny rozpočet na budúci rok. Pomohol k tomu opozičný Smer. Niektorí jeho poslanci zámerne neboli v sále, aby znížili celkový počet hlasujúcich, čo umožnilo koalícii schváliť rozpočet bez toho, aby mala k dispozícii 76 poslancov.
Smer sa tak podľa predsedu Roberta Fica rozhodol, keďže vraj aj takýto rozpočet je lepší než žiadny - hlavne pre zlepšenie vyhliadok krajiny na finančných trhoch a pre jej rating.
Podmienkou však bolo, že sa presunie 50 miliónov eur do kapitoly Všeobecná pokladničná správa, z ktorej sa dajú peniaze poslať do zdravotníctva bez potreby meniť zákon o rozpočte.
Ide však len o ústnu deklaráciu, že peniaze nakoniec skončia v zdravotníctve a nie v inom rezorte, keďže to zákon o rozpočte pevne nestanovuje.
Obyčajní sa zdržaliKoalícii nakoniec stačilo 75 hlasov. Za hlasovali všetky bývalé strany koalície, štyria Obyčajní ľudia sa zdržali.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) na hlasovaní nebola, keďže bola na ceste do Bruselu.
„Pri štátnom rozpočte, keďže máme absolútne neschopnú a rozbitú pravicovú koalíciu, musíme uvažovať inak, ako len utilitárne,“ vysvetľoval Fico.
Šéf Smeru však nevysvetlil, ako konkrétne sa k dohode prepracovali, a či on sám na túto tému hovoril s ministrom financií Ivanom Miklošom (SDKÚ) alebo s premiérkou. Podľa informácií SME Mikloš s Ficom priamo nerokoval.
Poslanci Smeru v rozprave rozpočet kritizovali najviac. „Tento rozpočet je kapurkovou slovenského zdravotníctva,“ tvrdil Richard Raši zo Smeru ešte dve hodiny pred hlasovaním.
„Napriek tomu, že sme pred predčasnými voľbami, že koalícia skončila a že rokovania boli ťažké, som rád, že sa nám podarilo schváliť rozpočet,“ hovoril po hlasovaní Mikloš.
Mikloš za Ficom nebol„Rokovali sme. Rokoval som aj s pánom Petrom Kažimírom, aj s Obyčajnými ľuďmi, aj so SNS,“ odvetil Mikloš na otázku, či vníma postoj Smeru ako pomoc koalícii.
Obyčajní ľudia chceli podporiť rozpočet len výmenou za to, že sa strany dobrovoľne zrieknu polovice štátneho príspevku za voľby a za zmrazenie platov poslancov dovtedy, kým nebudeme mať vyrovnaný rozpočet.
Nevyhoveli im, a tak nehlasovali za. „Ak urobíte takýto podraz voličom, budem to omieľať celú kampaň,“ vyzýval pred hlasovaním Smer líder obyčajných Igor Matovič.
Dnes by mala v parlamente hlasovať bývalá koalícia opäť spolu so Smerom. Na programe má ústavný zákon o dlhovej brzde, ktorý by mal zamedziť vládam míňať peniaze nad ich možnosti splácať dlhy.
Ide však o návrh, na ktorom je zhoda pravice so Smerom už od začiatku, pre Ficovu stranu ani pre ostatných nepredstavuje kompromis.
Schválenie rozpočtu je jedným z posledných dôležitých rozhodnutí tohto parlamentu. Mal by sa ešte pokúsiť zvoliť nového ombudsmana, na ktorého kandiduje Jana Dubovcová z SDKÚ.
Dohoda zatiaľ nie je istá. Hlavne v KDH si myslia, že takéto voľby by mali byť skôr úlohou ďalšej vlády.
Okrem tejto parlamentnej schôdze je v pláne už iba jedna riadna, ktorá má byť v januári. Po nej už bude pred voľbami len jedna – slávnostná, na ktorej sa poslanci rozlúčia.
Ako každý rok stojí schválený cestovný poriadok verejných financií na neistých prognózach a pri napĺňaní horších scenárov môžeme dôjsť k výrazne vyššiemu deficitu, píše Ivo Trávniček
Čítajte komentár (piano) >>
Autor: Miro Kern