BRATISLAVA. Zástupcovia 41 národných organizácií zamestnávateľov sa v rámci svojho združenia BusinessEurope zhodli, že je potrebné urýchlene urobiť kroky na ochranu spoločnej meny.
Hoci predstavitelia organizácie BusinessEurope presne nedefinovali, čo si predstavujú pod fiškálnou a rozpočtovou úniou, určili jej niekoľko základných princípov.
"Prvý je ten, že žiadna krajina nemá právo svojou fiškálnou politikou ohrozovať spoločnú menu," informoval na dnešnom brífingu prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Marián Jusko. Ako dodal, európski zamestnávatelia sa na stretnutí 2. decembra vo Varšave takisto zhodli, že budú potrebné aj určité sankcie, ktoré zabezpečia, aby k fiškálnym prehreškom nedochádzalo.
Európski zamestnávatelia majú takisto záujem na tom, aby bankový sektor fungoval normálne a aby poskytoval finančné prostriedky pre rozvoj reálnej ekonomiky.
"Aby sa zabezpečil v zložitej hospodárskej situácii hospodársky rast a zvyšovanie zamestnanosti," podotkol Jusko. Európska centrálna banka (ECB) by preto mala zabezpečovať likviditu pre bankový sektor, pričom na trhu dlhopisov členských krajín má pôsobiť len v rámci stabilizácie eura.
Hoci organizácia BusinessEurope nepovažuje eurobondy za liek na súčasnú krízu, túto myšlienku celkom nezatracuje. Zamestnávatelia eurobondy považujú za možný štandardný nástroj - napríklad na získavanie likvidity pre Európsky menový fond.
"V žiadnom prípade nejde o to, aby eurobondy boli krátkodobým liekom na súčasné problémy," dodal prezident RÚZ.
Európsky menový fond má byť politicky nezávislý nástroj, otvorený všetkým členským štátom Európskej únie a mal by postupne vzniknúť transformáciou z Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM). Kým sa tak nestane, má členským štátom, ktoré sa dostanú do problémov, pomáhať Európsky fond finančnej stability (EFSF).
"Súčasný mechanizmus by v rámci svojich existujúcich zdrojov mal poskytovať pomoc ohrozeným krajinám, avšak pomoc prísne podmienenú štrukturálnymi reformami a fiškálnou konsolidáciou," tvrdí Jusko.