BRATISLAVA. Ani tohtoročné oddlženie vo výške tristo miliónov eur nestačí veľkým štátnym nemocniciam, aby skončili rok v pluse.
Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Ivana Uhliarika z KDH predpokladá, že ich strata bude 123 miliónov eur. Rok predtým to bolo 87 miliónov eur.
„Hospodárenie väčšiny zdravotníckych zariadení je dlhodobo stratové,“ napísalo ministerstvo. Dôvody zlého hospodárenia sú na strane poisťovní aj nemocníc. Zariadenia platia neprimerané ceny za niektoré služby, ako je upratovanie, pranie či údržba. Vysoký je aj podiel nákladov na lieky a zdravotnícky materiál, tvrdí rezort.
Straty vznikajú aj pre platby od zdravotných poisťovní. Ministerstvo tvrdí, že sa zvýšil počet výkonov, ktoré poisťovne neuznali, a teda ich nepreplatili. Okrem toho niektoré výkony dali do kategórie jednodňových, čím sa znížila aj cena, ktorú za ne platia.
Peniaze unikajú aj na liekoch. Pri porovnaní cien rovnakých liekov vo Východoslovenskom onkologickom ústave, ktorý je akciovou spoločnosťou, a štátnou Univerzitnou nemocnicou v Košiciach, bol napríklad rozdiel 10 až 20 percent.
Pravica chce akciovky
Riešením zadlžujúcich sa nemocníc by bola podľa poslanca SDKÚ Viliama Novotného zmena nemocníc na akciové spoločnosti. Tú zastavil prezident po páde vlády.
Prečo sa nemocnice zadlžujú
majú vysoký podiel liekov a materiálu na nákladoch, slabo využívajú nástroje na znižovanie spotreby liekov a materiálu, rastú im osobné náklady pre zvyšovanie miezd, platia neprimerané ceny za pranie, upratovanie, údržbu, poisťovne im znižujú platby pre preradenie niektorých výkonov do jednodňových zákrokov a zníženie ich cien, iba čiastočne nemocniciam uhrádzajú nadlimitné výkony, nedostatočne im hradia vybrané výkony, stúpa počet neuznaných výkonov.
Zdroj: MZ SR
Jej zrušenie žiadajú aj lekárski odborári, ktorí v decembri odišli z nemocníc. Transformácia by podľa Novotného zastavila plytvanie a neefektivitu v štátnych nemocniciach. Tie odhalil audit pred prípravou zmeny nemocníc na akciové spoločnosti.
Okrem transformácie by sa podľa Novotného mal zmeniť aj spôsob platenia poisťovní nemocniciam. Zabezpečiť by to malo zavedenie platby za diagnózu, takzvané DRG. To by malo fungovať v roku 2013.
Transformáciu chce aj poslanec SaS Peter Kalist. Zvýšila by sa tým efektivita nemocníc. „Bez zmeny na akciovky nevieme, kde vzniká dlh,“ povedal. Potrebná je podľa neho aj istá špecializácia nemocníc. Nie každá by tak mala poskytovať všetky typy starostlivosti.
Exminister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru zmenu nemocníc nechce. Je to podľa neho cesta k privatizácii. Rezort potrebuje viac peňazí.
Tie by sa dali nájsť zvýšením sumy, ktorú platí štát za svojich poistencov. Obmedziť by sa podľa neho mal aj zisk zdravotných poisťovní.
Rezort chce šetriť milióny
Riešenie navrhuje aj ministerstvo zdravotníctva. Predpokladá, že vie v štátnych nemocniciach usporiť 60 miliónov eur, čo by sa malo prejaviť v roku 2013.
Súčasťou opatrení je rušenie lôžok, ktoré urobila štátna poisťovňa v lete. Okrem toho by sa mala znížiť aj energetická náročnosť zariadení, centralizácia nákupov či úspora na personále.