BRATISLAVA. Jedným z rizík budúcoročného rozpočtu je aj zdravotníctvo. Okrem iného aj pre zadlžujúce sa nemocnice či vyššie mzdy lekárov.
Kritizované je najmä to, koľko zaplatí štát za svojich poistencov. Ide o nezamestnaných, študentov a dôchodcov. Na budúci rok bude štát za nich platiť štyri percentá z priemernej mzdy.
Zaplatia aktívni
Strany KDH, Smer a SNS žiadali aspoň 4,32 percenta. Do zdravotníctva by tak šlo asi o sto miliónov eur viac za poistencov štátu.
Koľko dostanú
Za poistencov štátu bude štát platiť štyri percentá z priemernej mzdy. Celkové výdavky rezortu budú 1,393 miliardy eur. Z eurofondov rezort dostane 89,6 milióna eur. Na spolufinancovanie pôjde 15,84 milióna eur. Vytvorí sa rezerva 50 miliónov eur.
Tento výpadok však podľa ministra financií Ivana Mikloša z SDKÚ vykryjú ekonomicky aktívni poistenci. Tí majú zaplatiť o 180 miliónov eur viac.
Celkovo sa tak vyberie poistné o 70 až 80 miliónov vyššie ako teraz, tvrdí Mikloš. Nedostatok peňazí však podľa neho nie je hlavný problém zdravotníctva.
Rezort by sa mal upratať a zefektívniť, tvrdí. „Oveľa väčší problém je plytvanie, nadmerné kapacity aj zariadenia,“ povedal Mikloš.
Krízová rezerva
Aj napriek tomu, že rezort financií tvrdí, že v zdravotníctve bude viac peňazí ako vlani, najsilnejšia opozičná strana Smer si vyžiadala ďalších 50 miliónov eur. Má to byť rezerva na financovanie krízovej situácie v zdravotníctve.
„Je to posledná záchranná brzda, aby nám systém zdravotnej starostlivosti úplne neskolaboval,“ povedal exminister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru, ktorý predložil návrh na vytvorenie rezervy.