DUBLIN. Niektoré centrálne banky v Európe sa pripravujú na krízovú možnosť, že eurozóna sa pre dlhovú krízu rozpadne.
Podľa denníka The Wall Street Journal sa napríklad írska centrálna banka pripravuje na situáciu, že bude musieť opäť tlačiť svoje národné bankovky. Tie sa prestali vyrábať, keď írsku libru nahradilo euro v januári 2002.
Súkromné firmy na tlač
Írska centrálna banka preto analyzuje, či bude mať vôbec prístup k tlačiarenským strojom, ktoré by „znovuzrodili“ libru. Hoci Íri tlačiarne vlastnia, niektoré krajiny si „výrobu“ eur zabezpečujú cez súkromné firmy.
Takou je aj britská firma De La Rue, ktorá sídli v meste Gateshead. Okrem tlače eurobankoviek pomáha britskej Bank of England (BoE) pri tlači libier.
Podľa nemenovaného zdroja sa firma obáva, že po rozpade eurozóny by mohla byť zavalená požiadavkami z iných krajín eurozóny. Obavy prinútili BoE zvážiť alternatívy, ktoré by zamedzili ohrozenie tlače libier.
„Ak by došlo k rozpadu eurozóny, hlavne menšie krajiny, by si svoju staré menu nemohli zabezpečiť, pretože nemajú k dispozícii potrebné stroje,“ povedal šéf De La Rue Tim Cobbold.
Podľa neho len príprava tlačiarenského lisu na novú menu so všetkými bezpečnostnými prvkami pre bankovky potrvá asi pol roka.
Národná banka Slovenska sa ku špekuláciám nevyjadrila. Naša centrálna banka obstaráva eurobankovky vo Francúzsku a Holandsku. "V súčasnosti NBS z dôvodu dosiahnutia výhodnejších cien obstaráva eurobankovky spolu s ďalšími siedmimi národnými centrálnymi bankami Eurosystému v rámci združenia JET( Joint Euro Tender) a v roku 2011 tlačí eurobankovky vo francúzskej tlačiarni Oberthur Technologies a holandskej tlačiarni Joh Enschede," potvrdila hovorkyňa NBS Petra Pauerová.
Nové drachmy
V Grécku, v súvislosti s ktorým sa najčastejšie skloňuje odchod z eurozóny pre rozpočtové problémy, si bankovky tlačí centrálna banka tiež sama.
Tlač zabezpečuje prostredníctvom zariadenia IETA, ktoré v krajine funguje od roku 1941. Po prijatí eura bola jej činnosť výrazne obmedzená. Napriek tomu na verejnosť prenikli nedávno kuloárne informácie, podľa ktorých už centrálna banka tajne povolila tlačenie drachmy.
Jeden vtip v tejto súvislosti hovorí, že na „novej“ drachme by bola zobrazená tvár bývalého premiéra Georgea Papandrea, ktorý neúspešne bojoval s dlhovou krízou. Podľa gréckej centrálnej banky sa však o opätovnom tlačení drachiem neuvažuje.
Koniec eura
Vo Švajčiarsku, ktoré nepatrí do eurozóny, sa hovorí aj o nahradení eura v koši referenčných mien za inú menu. Švajčiarsky frank je navyše naviazaný na euro, aby si tak udržal svoju silu na uzde.
Euro by v tom prípade pravdepodobne nahradila marka, keďže Nemecko patrí aj dnes medzi najväčších obchodných partnerov Švajčiarov a ešte pred vznikom eura sa frank viazal na nemeckú marku.
Krízové plány pre prípad rozpadu eurozóny už začali chystať mnohé nadnárodné spoločnosti pôsobiace v Európe. V stredu im banka J.P. Morgan Chase odporúčala, aby sa zaistila pred kolapsom eura – analytici bánk hovoria o pravdepodobnosti 20 percent.